ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ο μικρός Κονσεϊσάο… έσωσε τον πατέρα του!
ΔΙΕΘΝΗ

Στις καθυστερήσεις τη γλίτωσε η Πόρτο. Οι «δράκοι» δυσκολεύτηκαν αρκετά απέναντι στην τελευταία της βαθμολογίας, Μαρίτιμο αλλά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη 2-1 χάρη σε ένα πέναλτι του Οτάβιο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, το οποίο κέρδισε ο Φρανσίσκο.
Με την επικράτηση αυτή η Πόρτο παρέμεινε στους δέκα βαθμούς από την πρώτη θέση και την Σπόρτινγκ Λισαβόνας, και έναν από την τρίτη Μπράγκα.
Στο ματς η ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο προηγήθηκε στο 14ο λεπτό με τέρμα του Ουρίμπε. Η Μαρίτιμο ισοφάρισε τέσσερα λεπτά αργότερα, με τον Αντράντε και προσπάθησε να κρατήσει το σκορ μέχρι και το τέλος του ματς.
Ωστόσο λογάριαζε χωρίς τον… μικρό. Ο Φρανσίσκο Κονσεϊσάο στην δεύτερη συμμετοχή του στην πρώτη ομάδα κέρδισε το πέναλτι, στις καθυστερήσεις το οποίο έκανε τέρμα ο Οτάβιο.