ΠΑΦΟΣ-ΕΡΜΗΣ 3-1: Σούπερ Βαλακάρι και… κορυφή! (ΦΩΤΟΣ/ΒΙΝΤΕΟ)

Με νίκη της Πάφου με 3-1 επί του Ερμή ολοκληρώθηκε η α΄ φάση του πρωταθλήματος Cyta. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Βαλακάρι που πέτυχε δύο γκολ.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Πάφου μπαίνει από την 1η θέση στα πλέι άουτ, ενώ ο Ερμής από την 6η και θα δώσει σκληρή μάχη παραμονής.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν νωρίς το σκορ στο 10΄ με κεφαλιά του Σάιθ αλλά δέκα λεπτά αργότερα ο Ερμής απάντησε με εύστοχη εκτέλεση του Ονησίφορου Ρουσιά και αφού ο διαιτητής είδε στην οθόνη του VAR το χέρι του Κβίτα.
Το 1-1 ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Βαλακάρι με πέναλτι που κέρδισε ο Βα έκανε το 2-1 στο 58΄, ενώ και πάλι ο Φινλανδός στο 85΄ με απευθείας φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΠΑΦΟΣ (Στ.Κωνσταντινίδης): Ρούτκο, Σάιθ, Κβίτα (76΄ Βαρέλα), Βα (76΄ Τόρες), Ναβαρόνε, Αουρέλιο, Φυλακτού, Αραγιούρι, Βαλακάρι, Άλβαρες (88΄ Καμπράλ), Πάνιτς
Στον πάγκο: Πέτρου, Βαρέλα, Αντωνίου, Μπεριγκό, Τόρες, Ντανίλα, Κιούζικ, Ράκελς.

ΕΡΜΗΣ (Ν.Μαρτίδης): Καϊκέ, Καραγκούνης (77΄ Κύπρου), Γαβριήλ (61΄ Κοβάσεβιτς), Μέιρα, Ρουσιάς, Ντίας (77΄ Παπαθνασίου), Φόλμπρεχτ, Αρσένιο (29΄ Κυριακίδης), Γκάταριτς, Χολτ, Σιντιμπέ
Στον πάγκο: Φινιρίδης, Παπαθανασίου, Κύπρου, Αλαμπρίτης, Αμπντέλ,  Γεωργίου, Παντελή.

TO REPLAY ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Εκτελέστηκε το φάουλ για τον Ερμή και ο Ρούτκο βγήκε και μπλόκαρε προτού γίνει επικίνδυνος ο Ρουσιάς.

Απείλησε η Πάφος. Ο Αουρέλιο βρέθηκε σε θέση βολής εκτός περιοχής, έπιασε ένα πολύ καλό σουτ αλλά ο Καϊκέ εκτοξεύθηκε και απέκρουσε σε κόρνερ.

10΄ ΓΚΟΛ. 1-0. Άνοιξε το σκορ η Πάφος. Ο Βαλακάρι εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Κβίτα έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Σάιθ με δεύτερη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

18΄ Ο διαιτητής Νικόλας Νεοκλέους ενημερώθηκε από τον VAR Κυριάκο Χριστοδούλου για ενδεχόμενο πέναλτι σε χέρι του Κβίτα, ο ρεφ πήγε και το είδε στην οθόνη, διαπίστωσε την παράβαση και υπέδειξε την άσπρη βούλα.

20΄ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφάρισε ο Ερμής. Ο Ρουσιάς ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνιά, εκεί έπεσε και ο Ρούτκο αλλά ήταν αδύνατο να το απέκρουσε και ο Κύπριος φορ έφτασε τα 8 γκολ στο πρωτάθλημα.

29΄ Αλλαγή για τον Ερμή. Στην θέση του Αρσένιο πέρασε ο Κυριακίδης.

37΄ Διώξιμο του Γαβριήλ, η μπάλα έφτασε στον Άλβαρες ο οποίος έπιασε ένα δυνατό σουτ αλλά ο Καϊκέ ήταν σε ετοιμότητα, έπεσε και απέκρουσε την μπάλα σε κόρνερ.

ΤΕΛΟΣ Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες. Ο Ερμής πραγματοποίησε μια από το α΄ ημίχρονο με τον Κυριακίδη να περνά στην θέση του Αρσένιο στο 29΄.

57΄ Κερδίζει πέναλτι η Πάφος. Ο Φυλακτού έβγαλε μόνο τον Βα, τον ακολούθησε ο Χολτ ο οποίος τον ανέτρεψε την ώρα που έκανε την προσπάθεια να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Καϊκέ.

58΄ ΓΚΟΛ. 2-1. Παίρνει ξανά προβάδισμα η Πάφος. Ο Βαλακάρι ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

60΄ Ευκαιρία για την Πάφο, ο Βα από κοντά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

61΄ Αλλαγή για τον Ερμή. Στην θέση του Γαβριήλ πέρασε ο Κοβάσεβιτς.

72΄ Τεράστια ευκαιρία για την Πάφο. Ο Αουρέλιο έπιασε ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής αλλά ο Καϊκέ πραγματοποίησε εκ νέου εξαιρετική απόκρουση και με διπλή προσπάθεια απέκρουσε την μπάλα.

75΄ Ευκαιρία για την Πάφο αλλά η κεφαλιά του Φυλακτού έφυγε έξω.

76΄ Διπλή αλλαγή για την Πάφο. Μέσα Τόρες και Βαρέλα, έξω Κβίτα και Βα.

77΄ Διπλή αλλαγή και για τον Ερμή. Μέσα Κύπρου και Παπαθανασίου, έξω Ντίας και Καραγκούνης. Ρισκάρει ο Μαρτίδης που παίζει πλέον… φουλ επίθεση.

83΄ Κεφαλιά του Χολτ έδιωξε στην γραμμή ο Αραγιούρι.

85΄ ΓΚΟΛ. 3-1. Με μια δυνατή συρτή εκτέλεση φάουλ ο Βαλακάρι πέρασε την μπάλα κάτω από το τείχος και την έστειλε στα δίχτυα του Καϊκέ.