Εθνικός-ΑΕΛ 1-2: Απόδραση και τώρα AEK! (ΦΩΤΟΣ-ΒΙΝΤΕΟ)

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

Η ΑΕΛ νίκησε 2-1 τον Εθνικό στο Δασάκι της Άχνας στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής και εξασφάλισε την δεύτερη θέση ενόψει των πλέι οφ. Άνοιξε το σκορ ο Μπουνόζα στο 20′, με τον Αντάμοβιτς στο 61′ να διπλασιάζει τα γκολ των φιλοξενούμενων. Μείωσε στο τελικό 1-2 στο 67′ ο Ντόλεζαλ.

Την ΑΕΚ στο Τσίρειο θα αντιμετωπίσει η ΑΕΛ στην πρεμιέρα των πλέι οφ. Στην προτελευταία θέση ο Εθνικός με 22 βαθμούς.

ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η… δράση άργησε ένα 20άλεπτο στο Δασάκι της Άχνας με τις δύο ομάδες να περιορίζονται σε παιχνίδι μονομαχιών και την πρώτη αξιόλογη φάση να καταγράφεται στο 19’.

Ένα λεπτό αργότερα ο Μπουνόζα με κεφαλιά άνοιξε το σκορ σημειώνοντας το πρώτο του γκολ με την φανέλα της ΑΕΛ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο Τόρες ήταν ο δημιουργός ο οποίος με την 12η ασίστ στο πρωτάθλημα… βοήθησε στο να χριστεί ο Μπουνόζα ο 17ος σκόρερ της ΑΕΛ την φετινή σεζόν.

Το γκολ διαφοροποίησε την εικόνα της αναμέτρησης με τους φιλοξενούμενους απελευθερωμένοι από την πιεση κυνήγησαν το δεύτερο γκολ όμως η δυστοκία στην τελική προσπάθεια και ο τερματοφύλακας Στρατηλάτηες στέρησαν από την ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ το δεύτερο γκολ.

Ο Εθνικός απείλησε ελάχιστα στο πρώτο ημίχρονο, δεν δημιούργησε τελική προσπάθεια για γκολ ενώ οι Μιγκελίτο και Ουαλί έγιναν αναγκαστικές αλλαγές δημιουργώντας επιπλέον δυσκολίες στην διαχείριση του αγώνα.

Στην πρώτη σημαντική φάση του β’ ημιχρόνου ο Ντόλεζαλ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ζάκπα έστειλε την μπάλα έξω. Η ΑΕΛ κατάφερε να διπλασιάσει τα γκολ της με τον Αντάμοβιτς στο 61’, όμως ο Εθνικός με τον Ντόλεζαλ μείωσε σε 1-2 στο 67’. Ο Μάριος Ηλία ανατράπηκε στην περιοχή από τον Μπουνόζα, ο Χουντόμπιακ εκτέλεσε το πέναλτι με τον Βοζίνια να αποκρούει και στην επαναφορά ο Ντόλεζαλ διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Re-Play:

4′ Παιχνίδι μονομαχιών στα αρχικά στάδια της αναμέτρησης.

10′ Δεκάλεπτο χωρίς φάση στο Δασάκι. Ξεχωρίζει η αποτελεσματικότητα της άμυνας και στις δύο ομάδες.

14′ Η ΑΕΛ προσπαθεί να δημιουργήσει τις συνθήκες για να δημιουργήσει προϋποθέσεις για το προβάδισμα όμως οι αμυντικοί του Εθνικού έχουν καταφέρει να περιορίσουν τον Μαέ που δυσκολεύεται να πάρει την μπάλα.

19′ Μετά από σέντρα του Γεωργίου ο Νταβόρ εντός περιοχής σουτάρει, η μπάλα καταλήγει κόρνερ. Αυτή είναι η πρώτη αξιόλογη φάση του αγώνα.

20′ Ο Έουλερ από το ύψος της περιοχής σουτάρει, η μπάλα καταλήγει σε νέο κόρνερ.

20′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Μπουνόζα ανοίγει το σκορ με κεφαλιά. Mετά την εκτέλεση του κόρνερ Τόρες ο Μπουνόζα με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΛ με το πρώτο του γκολ με την φανέλα της ΑΕΛ.

22′ Ο Μιγκελίτο σεντράρει, απομακρύνει την μπάλα αμυντικός των φιλοξενούμενων.

23′ Μικροδιακοπή για πρόβλημα τραυματισμού του Μιγκελίτο. Στον αγωνιστικό χώρο το ιατρικό επιτελείο των γηπεδούχων.

24′ Εκτός αγωνιστικού χώρου ο Μιγκελίτο ο οποίος δεν μπορεί να συνεχίσει λόγω τραυματισμού.

24′ Σάβιτς αντί Μιγκελίτο.

26′ Ο Μαέ σουτάρει, ο Στρατηλάτης πέφτει και διώχνει την μπάλα, ο Νταβόρ στην επαναφορά σουτάρει πάνω στον Χουντόμπιακ.

30′ Μάριος Ηλία αντί Ουαλί. Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τον Εθνικό.

32′ Αδύναμο σουτ από τον Αντάμοβιτς, μάζεψε την μπάλα ο Στρατηλάτης.

33′ Οι τελικές προσπάθειες είναι 0-5.

37′ Ο Ζάκπα σεντράρει, ο Τεσέιρα διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.

37′ Ο Βοζίνια μάζεψε την μπάλα μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

38′ Στην αντεπίθεση η ΑΕΛ κερδίζει κόρνερ μετά από προσπάθεια του Τόρες.

38′ Ο Σάντος έκανε την κεφαλιά μετά την εκτέλεση του κόρνερ, η  μπάλα στον Στρατηλάτη.

42′ Ο Γεωργίου σουτάρει, ο Στρατηλάτης μαζεύει την μπάλα.

44′ Κόρνερ για τον Εθνικό.

45′ Εκτέλεσε το κόρνερ ο Κουντόμπιακ, η μπάλα στην κατοχή του Βοζίνια.

45’+1′ Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη β’ μέρους

46′ Κίτρινη κάρτα στον Ζάκπα.

48′ Ο Ζάκπα από δεξιά σεντράρει, ο Ντόλεζαλ κάνει την κεφαλιά και η μπάλα καταλήγει έξω!

54′ Κίτρινη κάρτα στον Σάντος ο οποίος συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών.

60′ Η ομάδα της Άχνας μπήκε πιο επιθετικά στο β΄ημίχρονο με την ΑΕΛ να κάνει περισσότερο διαχείριση του υπέρ της σκορ.

61′ ΓΚΟΛ 0-2! Ο Αντάμοβιτς κάνει το 0-2! Ο Μαέ μπήκε στην περιοχή και έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Αντάμοβιτς που διπλασίασε τα γκολ της ΑΕΛ από κοντά. Ισχυρό προβάδισμα για την ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ.

65′ Πέναλτι για τον Εθνικό! Ο Μπουνόζα ανατρέπει τον Μάριο Ηλία. Σωστή απόφαση καθώς ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ τράβηξε αρχικά τον επιθετικό του Εθνικού από την φανέλα και στην συνέχεια τον ανέτρεψε.

65′ Πρόβλημα τραυματισμού για τον Μπουνόζα ο οποίος κατά την πτώση στην φάση με τον Μάριο Ηλία χτύπησε στον αγκωνα.

67′ ΓΚΟΛ 1-2! Ο Χουντόμπιακ εκτέλεσε το πέναλτι, ο Βοζίνια απέκρουσε όμως στην επαναφορά ο Ντόλεζαλ με σουτ μειώνει σε 1-2. Τρίτο γκολ για τον Ντόλεζαλ.

69′ Πάντιτς αντί Μπουνόζα. Αναγκαστική αλλαγή.

70′ Σοβαρό φαίνεται ότι είναι το πρόβλημα με τον αγκώνα του Μπουνόζα και ο ποδοσφαιριστής θα αποχωρήσει με ασθενοφόρο με προορισμό το νοσοκομείο.

71′ Ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Παπαγεωργίου μετά από σέντρα του Περατικού, υποδέχθηκε την μπάλα και έκανε το πλασέ με την μπάλα να καταλήγει έξω!

74′ Αντβιγιάι αντί Γεωργίου.

75′ Κίτρινη κάρτα στον Μαέ.

80′ Χαραλάμπους αντί Παπαγεωργίου.

80′ Κοστόφσκι αντί Χουντόμπιακ.

82′ Κόρνερ για τον Εθνικό.

83′ Ο Ντεϊβίσον μετά την εκτέλεση κόρνερ κάνει την κεφαλιά, η μπάλα καταλήγει έξω.

85′ Ο Κοστόφσκι τραυματίστηκε και βρίσκεται εκτός αγωνιστικού χώρου.

86′ Ο Νταβόρ εκτός περιοχής βρίσκει χώρο και σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω.

87′ Ο Κοστόφσκει επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο.

88′ Κέρκεζ αντί Αντάμοβιτς

88′ Μπάμπιτς αντί Μαέ.

90′ Κίτρινη στον Αβντίγια.

90′ Κίτρινη στον Χαραλάμπους.

90′ Κίτρινη στον Κυπριανού ο οποίος συμπλήρωσε 6 κίτρινες κάρτες.

90′ Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90’+3′ Κόρνερ για τον Εθνικό μετά από προσπάθεια του Μάριου Ηλία.

90’+3′ Στην κατοχή του Βοζίνια η μπάλα.

Tέλος αγώνα.

Eθνικός (Η.Χαραλάμπους):Στρατηλάτης, Ουαλί (Μ. Ηλία30′), Περατικός, Γκόρουπετς, Κυπριανού, Μιγκελίτο (Σάβιτς 24′), Παπαγεωργίου (Χαραλάμπους 80′), Ντεϊβίσον, Ντόλεζαλ, Χουντόμπιακ (Κοστόφσκι 80′), Ζάκπα
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Ηλία Κ., , Χριστοφή, Κουσιάππας, Ταράσοφς.
AΕΛ (Ν.Κέρκεζ): Βοζίνια, Τεσέιρα, Μπουνόζα (Πάντιτς 69′), Σάντος, Έουλερ, Μεντόγεβιτς, Αντάμοβιτς (Κέρκεζ 88′), Νταβόρ, Γεωργίου (Αντβιγιάι 74′), Τόρες, Μαέ (Μπάμπιτς 88′)
Στον πάγκο: Κεραυνός, Αβραάμ, Πσισιέ, Κυριάκου, Κωνσταντινίδης.

Παρατηρητής: Καραϊσκάκης Μιχάλης

*Τέσσερις αλλαγές από τον Ηλία Χαραλάμπους σε σχέση με το ματς με την AEK: Στρατηλάτης, Ουαλί, Περατικός, Κυπριανού αντί Μπογκαντίνοφ, Μ.Ηλία, Χριστοφή, Σάβιτς

*Μία αλλαγή από τον Ντούσαν Κέρκεζ σε σχέση με το ματς με τον Απόλλωνα: Σάντος αντί Αντωνίου.

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ ΚΑΡΤΩΝ:
Eθνικός: Μ.Ηλία (2), Κονέ(2), Πρόγιτς(2), Κουντόμπιακ(5), Κ.Ηλία(2), Γκόρουπετς(2), Σάβιτς(7), Κυπριανού(5), Μιγκελίτο(2), Χριστοφή(5)
AEΛ: Παπαφώτης (2), Κυριάκου(2), Αντωνίου (2), Βοζίνια(2), Μπουνόζα (2), Κέρκεζ(2), Σάντος (7), Μεντόγεβιτς (5)