ΑΝΟΡΘΩΣΗ 1-0 ΔΟΞΑ: Νίκησε και… καραδοκεί!

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

Το γκολ το Αμπαρτζουμιάν στο 5’, αποδείχθηκε ικανό και αρκετό για την Ανόρθωση έτσι ώστε να επικρατήσει με 1-0 της Δόξας. Με άγχος μεν, όμως με ουσία δε.

Με αυτή τη νίκη η Ανόρθωση η Ανόρθωση ανέβηκε στους 51’ βαθμούς και περιμένει πλέον τα αποτελέσματα των υπολοίπων για να δει αν θα μειωθεί η απόσταση από την κορυφή, βάζοντας τους επιπλέον πίεση. Η Δόξα έμεινε στους 30 βαθμούς και την 8η θέση της βαθμολογία.

Το ματς: Με το «καλημέρα» η Ανόρθωση βρήκε γκολ, στην πρώτη της τελική με τον Αμπαρτζουμιάν στο 5’ λεπτό. Γκολ που της απόβαλε το άγχος, όμως δεν το εκμεταλλεύτηκε με αποτέλεσμα να αντιδράσει η Δόξα, να φτιάξει ευκαιρίες χωρίς όμως να βρει την ουσία που ήταν η ισοφάριση. Πήρε μέτρα στο γήπεδο η «Κυρία» στο τελευταίο 10λεπτο του α’ ημιχρόνου που είχε ως αποτέλεσμα να φτιάξει τελικές με τους Ρισβάνη και Αμπαρτζουμιάν, με τον Σισκόφσκι να κρατάει το 1-0 με σπουδαίες επεμβάσεις.

Στο β’ ημίχρονο, η Ανόρθωση δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Σισκόφσκι πέρα από κάποιες στατικές φάσεις, ενώ είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Κβιλιτάια στο 79’ για το 2-0 με τον Γεωργιανό να μην ολοκληρώνει την τελική προσπάθεια από ευνοϊκή θέση. Η Δόξα που κράτησε την μπάλα, είχε τις ευκαιρίες της στο τελευταίο 10λεπτο, αγχώνοντας τους γηπεδούχους που έφτασαν όμως σε άλλη μία νίκη.

ΟΙ 11ΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

Ανόρθωση (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Βργκοτς, Ρισβάνης, Αμπαρτζουμιάν, Κορέια, Νταουσβίλι (46′ Χουσμπάουερ), Αρτυματάς, Μίχα (46′ Χριστοφή), Καλτσάς (81′ Μαργκάσα), Οκριασβίλι (88′ Γκαλίτσιος), Κβιλιτάια (88′ Μανιάς)
Στον πάγκο: Τζουρ, Γκαλίτσιος, Μανιάς, Πηλέας, Κορέα, Π. Αρτυματάς

Δόξα (Κ. Σακκάς):Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μουκτάρης, Σαντίκ, Οικονομίδης (88′ Μπουλότ), Χριστοφή, Καλό (69′ Μπιλάλ), Ασαμόα, Τραϊτσέφσκι (69′ Ολιβέιρα), Μιντίκκης, Κίκας (77′ Λουίς Κάρλος)

Παρατηρητής: Μάριος Τσαγγάρης
Στο όριο για την Ανόρθωση: Καλτσάς(2), Γκαλίτσιος(2), Βγκορτς(5), Mίχα(2), Κορέια(2), Κβιλιτάια(2), Ρισβάνης(2), Κ.Αρτυματάς(5), Μανιάς(2)
Στο όριο για την Δόξα: Οικονομίδης(2), Καλό(2), Άδωνη(2), Κίκας(2), Χριστοφή (2), Μιντίκκης(2)

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα από την ιστοσελίδα μας.
Έναρξη στην αναμέτρηση.
5′ ΓΚΟΛ 1-0: Σέντρα του Καλτσά στην περιοχή, ο Αμπαρτζουμιάν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή κεφαλιά. Τον Αρμένιο διεθνή, κάλυπτε ο Κίκας. Δείτε ΕΔΩ το γκολ.
8′
Ο Καλό μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ από θέση μέσα δεξιά, μπλόκαρε σταθερά ο Λόρια.
18′ Κόρνερ του Καλτσά από τα δεξιά, ο Ρισβάνης έπιασε την κεφαλιά, με τον Σισκόφσκι να διώχνει με γροθιές.
22′ Λάθος του Νταουσβίλι στη μεσαία γραμμή, κάλυψε απόσταση ο Οικονομίδης που δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να καταλήγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λόρια.
27′ Ο Σαντίκ βρήκε τον Κίκας μέσα στην περιοχή, που έκανε το πλασέ από δύσκολη θέση, με τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων της εστίας του Λόρια.
31′ Σχόλιο: Το γρήγορο γκολ του Αμπαρτζουμιάν έδωσε τη δυνατότητα στην Ανόρθωση να αποβάλει το άγχος. Ελέγχει το τέμπο του αγώνα, δίχως όμως να γίνεται απειλητική για τον Σισκόφσκι. Εν αντιθέσει με τη Δόξα που πλησιάζει με αξιώσεις την εστία του Λόρια.
38′
Ο Μίχα βρήκε κάθετα τον Καλτσά που έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, βγήκε και μάζεψε ο Σισκόφσκι προτού η μπάλα φτάσει στον Οκριασβίλι.
41′ Κίτρινη στον Κίκας. Είναι η 3η του και θα χάσει ένα από τα δύο πρώτα παιχνίδια της β’ φάσης.
42′ Φάουλ του Καλτσά από τα δεξιά, έπιασε την κεφαλιά ο Αμπαρτζουμιάν με τον Σισκόφσκι να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να διώχνει σε κόρνερ.
43′ Κόρνερ του Καλτσά, ο Ρισβάνης ανενόχλητος έπιασε την κεφαλιά με τον Σισκόφσκι να μαζεύει.
Τέλος α’ ημιχρόνου. 1-0 για την Ανόρθωση.
Έναρξη του β’ ημιχρόνου. Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση με τους Χουσμπάουερ και Χριστοφή στις θέσεις των Νταουσβίλι και Μίχα.
53′ Σχόλιο: Τίποτα αξιόλογο μέχρι στιγμής στο β’ ημίχρονο με τη Δόξα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την Ανόρθωση να πιέζει ψηλά, ψάχνοντας το λάθος στην αντίπαλη άμυνα. Αρκετά λάθη εκατέρωθεν πάντως στο παιχνίδι, το οποίο χαρακτηρίζεται από δύναμη στο χώρο της μεσαίας γραμμής.
55′
Κόρνερ του Καλτσά από τα δεξιά, έπιασε την κεφαλιά ο Ρισβάνης με την μπάλα να καταλήγει έξω.
57′ Σε δύο διαδοχικές φάσεις που υπήρξαν σκληρά μαρκαρίσματα, Χουσμπάουερ και Μουχτάρης αντίκρισαν την κίτρινη κάρτα.
62′ Γύρισμα του Αμπαρτζουμιάν από τα δεξιά, η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυνομένων, ο Εγγλέζου δεν έδιωξε σωστά με τον Καλτσά όμως να μην μπορεί να γίνει επικίνδυνος από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής.
66′ Σουτ του Αρτυματά εκτός περιοχής, η μπάλα κατέληξε πάνω από την εστία του Σισκόφσκι.
69′ Διπλή αλλαγή για τη Δόξα. Έξω οι Καλό και Τραϊτσέφσκι, μέσα Μπιλάλ και Ολιβέιρα.
71′ Μετά από κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν, η μπάλα βρίσκει στον Κίκας. Η φάση εξετάζεται για χέρι από τον διαιτητή. Μετά από δύο λεπτά όπου εξετάστηκε η φάση μέσω on-field review, ο κ. Δημητρίου υπέδειξε κόρνερ, με την επαναληπτική προβολή να δείχνει πως η μπάλα βρήκε στο χέρι.
76′
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Οκριασβίλι, έδιωξε σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.
77′ Αλλαγή για τη Δόξα. Μέσα ο Λουίς Κάρλος, έξω ο Κίκας.
79′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Καλτσάς γύρισε στον Κβιλιτάια που άργησε να κάνει το σουτ χάνοντας την ευκαιρία.
81′ Ο Μαργκάσα στη θέση του Καλτσά.
85′ Σουτ του Σαντίκ από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.
86′ Από το κόρνερ του Εγγλέζου, παραλίγο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του ο Αμπαρτζουμιάν, με τον Λόρια όμως να μαζεύει προ της γραμμής.
88′ Έξω ο Οικονομίδης μέσα ο Μπουλότ. Μανιάς και Γκαλίτσιος αντί Οκριασβίλι και Κβιλιτάια.
Τέσσερα λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος των καθυστερήσεων.
Τέλος του αγώνα. 1-0