Νέα Σαλαμίνα-Καρμιώτισσα 4-0: Tην εκτέλεσε από την άσπρη βούλα! (ΦΩΤΟΣ)

Με εντυπωσιακό τρόπο επέστρεψε στις νίκες μετά τις 11 Ιανουαρίου η Νέα Σαλαμίνα επικρατώντας με 4-0 της Καρμιώτισσας στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής. Aπό δύο γκολ οι Βάγκνερ (51′, 84′) και Ντανίλο (34′, 56′) που έφτασαν στα δέκα γκολ.

Με τρεις εκτελέσεις πέναλτι προήλθαν τα τρία πρώτα γκολ για τους γηπεδούχους που ανέβηκαν στους 29 βαθμούς. Στους 18 βαθμούς παρέμεινε η Καρμιώτισσα.

ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο πρώτο ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα βρήκε την λύση με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντανίλο στο 34’ παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό και τους γηπεδούχους να είναι πιο επιθετικοί, ενώ οι φιλοξενούμενοι  πέραν μερικών σπασμωδικών προσπαθειών δεν απείλησαν την εστία του Βεσελόφσκι που παρέμεινε… θεατής στο πρώτο 45λεπτο.

Οσέι και Ντανίλο έκαναν ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία τους στο δημιουργικό κομμάτι των «ερυθρόλευκων» που κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με πέναλτι που κέρδισε ο σκόρερ.

Ο Γιαννάκης Ποντικός στο ντεμπούτο του στον πάγκο της Καρμιώτισσας είδε τον τερματοφύλακα Κυριακίδη στο 14’ να τραυματίζεται μετά από σύγκρουση με τον Οσέι και προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή, χρησιμοποιώντας τον νεαρό Κίττο αντί του Ελλαδίτη.

Στο δεύτερο ημίχρονο με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι των Βάγκνερ και Ντανίλο απλοποιήθηκαν τα πράγματα για την Νέα Σαλαμίνα που… σφράγισε την νίκη της.

Στο 51’ ο Ντανίλο ανατράπηκε από τον Σάββα και ο Βάγκνερ αξιοποίησε το πέναλτι διπλασιάζοντας τα γκολ της Νέας Σαλαμίνας, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Οσέι κέρδισε νέο πέναλτι με τον Ντανίλο να κάνει το 3-0.

Το… κερασάκι στην τούρτα ήταν το τέταρτο γκολ του Βάγκνερ ο οποίος διαμόρφωσε το 4-0.

Re-Play:

1′ Κόρνερ για την Καρμιώτισσα μετά από προσπάθεια του Μόμο Σάσι και παρέμβαση του Καμισόκο.

2′ Ο Σάσι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Καμισόκο απομάκρυνε την μπάλα, με τον Ντουάρτε στην συνέχεια της φάσης να σουτάρει και την μπάλα να καταλήγει έξω.

4′ Κόρνερ για την Νέα Σαλαμίνα. Ο Μπαράνοφ ανατρέπει τον Ντανίλο στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε κόρνερ. Η επαναληπτική προβολή δείχνει την παράβαση, αλλά ούτε ο διαιτητής του αγώνα Τιμόθεος Χριστοφή,ούτε ο VAR (Χριστοφόρου Μάριος) ασχολήθηκαν όπως όφειλαν με την φάση! Απίστευτο σκηνικό!

10′   Ο Οσέι από προσπάθησε να κάνει προβολή, αλλά ο Κυριακίδης βγήκε και έδιωξε την μπάλα. Συγκρούστηκαν οι δύο ποδοσφαιριστές.

13′ Ο Κυριακίδης είναι στο έδαφος και ο Στέφανος Κίττος ετοιμάζεται για να τον αντικαταστήσει.

16′ Kίττος αντί Κυριακίδη.

18′ Κόρνερ για την Νέα Σαλαμίνα. Περνά ανεκμετάλλευτο το κόρνερ για τους γηπεδούχους.

20′ O Nτανίλο κάνει την κεφαλιά μετά από σέντρα του Σεργίου, ο Κίττος εξουδετερώνει!

22′ Σουτ από τον Χρίστου, διώχνει την μπάλα ο Βεσελόφσκι.

24′ Ο Ντανίλο απέναντι από τον Κίττο και σουτάρει, στον νεαρό τερματοφύλακα η μπάλα. Ο Κίττος περιόρισε το οπτικό πεδίο του Ντανίλο που σούταρε πάνω στον τερματοφύλακα της Καρμιώτισσας.

29′ Έπεσε ο ρυθμός στο τελευταίο πεντάλεπτο.

57%-43% η κατοχή της μπάλας υπέρ των γηπεδούχων.

33′ Πέναλτι για την Νέα Σαλαμίνα. Ο Νεοφύτου ανατρέπει τον Ντανίλο.

34′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Ντανίλο ευστοχεί και ανοίγει το σκορ! Ένατο γκολ για τον Βραζιλιάνο επιθετικό της Νέας Σαλαμίνας.

38′ Κίτρινη κάρτα στον Μπαράνοφ για φάουλ στον Ντανίλο. Ο αμυντικός της Καρμιώτισσας συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών.

42′ Ο Ισμαήλ Σάσι μπήκε στην περιοχή, όμως δεν μπόρεσε να κάνει καλό κοντρόλ της μπάλας και αμυντικός της Νέας Σαλαμίνας σταμάτησε την προσπάθεια του Τυνήσιου.

44′ Ο Βαρέλα στην περιοχή κάνει το γύρισμα, ο Ντανίλο κάνει την προβολή, η μπάλα καταλήγει έξω.

45′ Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45’+2′ Φάουλ για την Νέα Σαλαμίνα από δεξιά όπως επιτίθενται οι γηπεδούχοι.

Εκτέλεσε το φάουλ ο Οσέι, απομάκρυνε την μπάλα ο Ι.Σάσι.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη β’ μέρους

46′ Μπαρκάν αντί Ντουάρτε.

49′ Πέναλτι για την Νέα Σαλαμίνα. Ο Σάββα ανέτρεψε τον Ντανίλο ο οποίος ήταν απέναντι από τον Κίττο και ετοιμαζόταν να σκοράρει.

Κίτρινη κάρτα στον Σάββα που συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών. Σωστή απόφαση καθώς ο ποδοσφαιριστής πήγε στην μπάλα και όχι να ανατρέψει εσκεμμένα τον Ντανίλο.

51′ ΓΚΟΛ 2-0! Ο Βάγκνερ ευστοχεί και κάνει το 2-0 για τους γηπεδούχους.

52′ Κίτρινη κάρτα στον Χρίστου για φάουλ στον Κονφέ. Συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών και ο Χρίστου.

54′ Πέναλτι για την Νέα Σαλαμίνα!  Ο Χρίστου ανέτρεψε τον Οσέι μετά από σέντρα.

56′ ΓΚΟΛ 3-0! Ο Ντανίλο ευστοχεί, κάνει το 3-0 και φτάνει τα 10 γκολ με την φανέλα της Νέας Σαλαμίνας.

59′ Σέντρα του από τον Ρέινολντς, σουτ στην κίνηση από τον Ίσμαελ Σάσι,  μπάλα καταλήγει έξω.

65′ Σανκό αντί Βαρέλα.

65′ Χατζηβασίλη αντί Μ.Σάσι.

65′ Παχίπης αντί Σάββα.

72′ Ο Ρόμο έκανε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Βεσελόφσκι μαζεύει την μπάλα.

74′ Πικής αντί Οσέι. Αναγκαστική αλλαγή για την Νέα Σαλαμίνα.

75′ Μικροδιακοπή λόγω τραυματισμού του… διαιτητή! Ο Ρέινολντς συγκρούστηκε με τον Τιμόθεο Χριστοφή.

77’Συνεχίζεται κανονικά το ματς.

80′ Καψός αντί Νεοφύτου. Αναγκαστική αλλαγή για την Καρμιώτισσα.

83′ Ντουβεντρού αντί Σανκό.

85′ ΓΚΟΛ 4-0! Ο Καμισόκο έκανε την προβολή μετά από σέντρα του Νικολάου, ο Κίττος απέκρουσε με τον Βάγκνερ στην επαναφορά να σκοράρει με προβολή. Δέκατο γκολ και για τον Βάγκνερ!

90′ Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90’+1′ Κόρνερ για την Καρμιώτισσα μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Μπαρκάν.

Απομακρύνει την μπάλα ο Ντουβεντρού μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

Τέλος αγώνα

Νέα Σαλαμίνα (Σ.Δαμιανού): Βεσελόφσκι, Σεργίου, Νικολάου, Τσουκαλάς, Χριστοφόρου, Καμισόκο, Βαρέλα (Σανκό 65′ – Ντουβεντρού 83′), Κονφέ, Ντανίλο, Οσέι(Πική 74′), Βάγκνερ

Στον πάγκο: Ονησιφόρου, Μπρένο, Κρεάν, Καλογήρου, Παύλου, Σιαθάς.

Καρμιώτισσα (Γ. Ποντικός):  Κυριακίδης (Κίττος 16′), Μπαράνοφ, Σάββα (Παχίπης 65′), Χρίστου, Νεοφύτου (Καψός 81′), Ντουάρτε (Μπαρκάν 46′), Χριστοφή,Ρέινολντς, Μ. Σάσι (Χατζηβασίλης 65′), Ι. Σάσι, Ρομό

Στον πάγκο: Κωμοδίκης, Μπουμπακάρι, Χέρσκοβιτς, Χρυσοστόμου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπαράνοφ (6η), Σάββα (3η), Χρίστου (8η)

Παρατηρητής: Αργυρού Μιχάλης

*Τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το ματς με το ΑΠΟΕΛ: Νικολάου, Τσουκαλάς, Βαρέλα, Οσέι αντί Μπρένο, Σανκό, Ντουβεντρού, Κρεάν.

*Ντεμπούτο για τον Γιαννάκη Ποντικό στον πάγκο της Καρμιώτισσας.

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ ΚΑΡΤΩΝ:
Kαρμιώτισσα:   Μπαράνοφ (5), Νεοφύτου (5), Σάββα(2), Χρίστου(7), Στυλιανού(2), Σάσι (7)
Nέα Σαλαμίνα:  Τσμοβτς (2), Νικολάου(2), Σιαθάς(2), Τσουκαλάς(2), Μουστιβάρ(2), Μπρένο(2),  Κονφέ(5), Σανκό(2), Καμισόκο(2), Σιρίνο (7)