ΕΝΠ 1-2 ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Άλλη ομάδα… με Οκριασβιλι! (ΦΩΤΟΣ)

Σε μεγάλη βραδιά ο Τορνίκε Οκριασβίλι, οδήγησε την Ανόρθωση στη νίκη με 2-1 επί της Ένωσης στο «Τάσος Μάρκου». Ο Γεωργιανός έλειψε από την «Κυρία» και φάνηκε, η οποία Ανόρθωση είχε γενικότερα θετική εικόνα στο Παραλίμνι.

Ο Γεωργιανός άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα στο 28’, με την Ένωση να απαντάει στο γκολ του με τον Θεοδώρου στο 37’. Ωστόσο το δεύτερο του γκολ στο 58′, ήταν ικανό για να δώσει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια που μείωσε στους 3 βαθμούς την απόσταση από την 3η θέση και στους 5 από την κορυφή.
Από την άλλη, έμεινε στους 24 βαθμούς η Ένωση που θα συνεχίσει την προσπάθειά της για παραμονή στην κατηγορία.

ΟΙ 11ΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΕΝΠ (Κ. Φερέρ): Γκατσέφσκι, Μπάρνι, Ιρέπ, Λουσέρο, Μπελόνε (65′ Μαρκόσκι), Ντένινγκ (65′ Κοτσώνης), Θεοδώρου, Ουντότζι, Μπαρμπόσα, Πανός (74′ Γκαντό), Κυριάκου (87′ Μαυρουδής)
Στον πάγκο: Κουτσού, Πέτρου, Παναγή, Φλουρής, Μαϊσουράντζε

Ανόρθωση (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Βργκοτς, Ρισβάνης, Αμπαρτζουμιάν (79′ Καλτσάς), Κορέια, Αρτυματάς, Μπουσουλάτζιτς, Μίχα (62′ Χουσμπάουερ), Χριστοφή, Οκριασβίλι (76′ Γκαλίτσιος), Κβιλιτάια (79′ Μανιάς)

Παρατηρητής: Μιχάλης Αργυρού

Στο όριο για την ΕΝΠ: Ίρεπ(2), Μαρκόσκι(2),  Γκατσέφσκι(2), Θεοδώρου(2), Φελίπε(2), Κοτσώνης(2), Μπαρμπόσα(5), Ντένινγκ(7)
Στο όριο για την Ανόρθωση: Καλτσάς(2), Γκαλίτσιος(2), Mίχα(2), Κορέια(2), Κβιλιτάια(2), Ρισβάνης(2), Μουσουλάτζιτς(2), Βγκορτς(5)

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης από την ιστοσελίδα μας:
Έναρξη του αγώνα.
3′
Επικίνδυνο γύρισμα του Λουσέρο από τα αριστερά, δυσκολεύτηκε να μαζέψει ο Λόρια που το έπραξε με δεύτερη προσπάθεια.
6′ Από κόρνερ του Οκριασβίλι, έπιασε την κεφαλιά ο Κβιλιτάια με τον Γκατσέφσκι να μαζεύει.
13′ Μεγάλη φάση για την Ανόρθωση. Ο Χριστοφή έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, βρήκε τον Κβιλιτάια μέσα στην περιοχή που έκανε το πλασέ, με τον Γκατσέφσκι να διώχνει σε κόρνερ.
13′ Κίτρινη στον Ντένινγκ. Είναι οι 8η του στο φετινό μαραθώνιο.
15′ Νέα καλή στιγμή για την Ανόρθωση. Ο Οκριασβίλι μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ με τον Γκατσέφσκι να διώχνει πλάγια.
16′ Γύρισμα του Χριστοφή στο ύψος του πέναλτι, ο Οκριασβίλι έκανε το σουτ με την μπάλα όμως να καταλήγει πάνω από την εστία του Γκατσέφσκι.
21′ Σχόλιο: Πολύ καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι η Ανόρθωση που είχε νωρίς σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Προσπαθούν να παίξουν γρήγορα οι παίκτες του Τιμούρ Κετσπάγια που δημιουργούν ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα με τις πλαγιοκοπήσεις των Χριστοφή και Οκριασβίλι. Θέλει να παίξει στην κόντρα η Ένωση που ακόμη δεν έχει απειλήσει την εστία του Λόρια.
23′
Εξαιρετική επέμβαση από τον Γκατσέφσκι. Σέντρα του Χριστοφή από τα δεξιά, ο Κβιλιτάια έπιασε την κεφαλιά με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να διώχνει πάνω στην γραμμή ενστικτωδώς.
24′ Κεφαλιά του Ρισβάνη, η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ. Υπάρχει διακοπή στο παιχνίδι, με τον VAR να εξετάζει πέναλτι για την Ανόρθωση.
27′ Πέναλτι για την Ανόρθωση αποφασίζει ο Νικόλας Νεοκλέους μέσω on-field review. Μετά από γύρισμα στην περιοχή της Ένωσης, ο Κυριάκου παίζει απρόσεκτα την μπάλα με το χέρι, με τον διαιτητή να υποδεικνύει την παράβαση.
28′ ΓΚΟΛ 0-1: Εύστοχος από την άσπρη βούλα ο Οκριασβίλι, ανοίγει το σκορ για την Ανόρθωση.
35′
Κίτρινη κάρτα στον Μπουσουλάτζιτς. Είναι η 3η του στο πρωτάθλημα.
37′ ΓΚΟΛ 1-1: Κάθετη μπαλιά του Ντένινγκ στον Θεοδώρου που έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Ανόρθωσης, πέρασε και από τον Λόρια για να πλασάρει σε κενή εστία.
43′
Επικίνδυνη σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, πρόλαβε ο Μπαρμπόσα και έδιωξε προτού γίνει επικίνδυνος ο Οκριασβίλι.
44′ Ακυρώνεται σωστά γκολ τυο Βργκοτς, με τον Κροάτη να είναι πιο μπροστά από την άμυνα των γηπεδούχων.
Ένα λεπτό ο επιπρόσθετος χρόνος των καθυστερήσεων.
45+1′ Ο Θεοδώρου βρήκε τον Ουντότζι στο ύψος της περιοχής που έκανε το σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει πάνω από την εστία.
Τέλος α’ ημιχρόνου. 1-1 με την Ανόρθωση να έχει την κατοχή και να φτιάχνει τις περισσότερες τελικές στο παιχνίδι. Βρήκε το γκολ, όμως η Ένωση στην πρώτη της καλή στιγμή έφερε το παιχνίδι στα ίσα και αναμένεται με αρκετό ενδιαφέρον το δεύτερο 45λεπτο.
Έναρξη του β’ ημιχρόνου.
52′
Σέντρα του Κορέια από τα αριστερά, δεν θα προλάβει ο Κβιλιτάια με την μπάλα να περνάει έξω.
57′ Σχόλιο: Πιο αργός ο ρυθμός στο β’ ημίχρονο. Προσπαθεί να ελέγξει το τέμπο η Ανόρθωση και να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Γκατσέφσκι, με την Ένωση να πιέζει ψηλά και να οδηγεί σε αρκετά λάθη τη μεσαία γραμμή των φιλοξενουμένων.
58′ ΓΚΟΛ 1-2: Ο Αμπαρτζουμιάν βρήκε τον Μίχα που μπήκε στην περιοχή, γύρισε στον Οκριασβίλι που με πλασέ νίκησε τον Γκατσέφσκι.
61′
Σέντρα στην περιοχή της Ένωσης, η κεφαλιά του Ρισβάνη δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γκατσέφσκι.
62′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Χουσμπάουερ στη θέση του Μίχα.
64′ Μακρινό σουτ του Ντένινγκ, θα διώξει σε πρώτο χρόνο ο Λόρια με τον Βργκοτς να διώχνει σε κόρνερ.
65′ Διπλή αλλαγή για την Ένωση. Ντένινγκ και Μπελόνε έξω, μέσα Κοτσώνης και Μαρκόσκι.
67′ Σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, έπιασε την κεφαλιά ο Οκριασβίλι με την μπάλα να καταλήγει πάνω από την εστία του Γκατσέφσκι.
74′ Έξω ο Πανός, μέσα ο Γκαντό.
76′ Μακρινό σουτ του Χριστοφή, η μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γκατσέφσκι. Αλλαγή για την Ανόρθωση. Έξω ο Οκριασβίλι, μέσα ο Γκαλίτσιος.
78′ Λάθος στην άμυνα της Ένωσης, ο Χριστοφή έκανε το σουτ με τον Γκατσέφσκι να διώχνει σε κόρνερ.
79′ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Κβιλιτάια και Αμπαρτζουμιάν εκτός, μέσα οι Καλτσάς και Μανιάς.
85′ Ο Καλτσάς βρήκε τον Χουσμπάουερ μέσα στην περιοχή που έκανε το σουτ με τη μπάλα να καταλήγει σε κόρνερ αφού κόντραρε σε σώματα αμυνόμενων.
87′ Έξω ο Κυριάκου, μέσα ο Μαυρουδής.
87′ Δυνατή εκτέλεση φάουλ του Ίρεπ, μπλοκάρει ο Λόρια.
Τέσσερα λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος των καθυστερήσεων.