AEK-Εθνικός 3-1: Επιστροφή με τριάρα! (ΦΩΤΟΣ-ΒΙΝΤΕΟ)

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

Η ΑΕΚ επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα επικρατώντας με 3-1 του Εθνικού στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής.

Άνοιξε το σκορ ο Τρισκόφσκι στο 19’, ισοφάρισε προσωρινά ο Μάριος Ηλία στο 23’, ενώ Φλοριάν(50’) και Ναράνχο(84’) διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα υπέρ των γηπεδούχων που αγωνίστηκαν από το 72’ με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Μοϊσόφ.

Στους 41 βαθμούς ανέβηκε η ΑΕΚ, παρέμεινε στους 22 ο Εθνικός.

ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΕΚ και Εθνικός σημείωσαν από ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και πέραν των δύο γκολ δημιούργησαν ελάχιστες φάσεις, με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο διάστημα. Οι Λαρνακείς άνοιξαν το σκορ με τον Τρισκόφσκι στο 19’, με την ομάδα της Άχνας να έχει την άμεση απάντηση στο δέκατο γκολ του Σκοπιανού στο πρωτάθλημα. Μετά από σέντρα του Ζάκπα στο 23’ ο Μάριος Ηλία με κεφαλιά-«ψαράκι» ισοφάρισε σε 1-1. Το σκορ δεν διαφοροποιήθηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με την ΑΕΚ να πιέζει για το προβάδισμα και τους φιλοξενούμενους να μην αφήνουν χώρο στους κιτρινοπράσινους για να δράσουν.

Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου προβάδισμα στο 50’ όταν ο Ακοράν τροφοδότησε στην περιοχή τον Φλοριάν που έκανε το 2-1 με τακουνάκι. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή παρά το γεγονός ότι στο 72’ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολή του Μοϊσόφ δεν υποχώρησε, με τον Ναράνχο στο 84’ να διαμορφώνει το 3-1 μετά από προσπάθεια του Τρισκόφσκι ο οποίος αξιοποίησε ένα ολέθριο λάθος από τον  Μπογκατίνοφ.

Re-Play:

5′ Ο Φλοριαν βρήκε χώρο εκτός περιοχής και σούταρε, η μπάλα καταλήγει έξω.

8′ Πέραν του σουτ από τον Φλοριάν δεν έχει καταγραφεί άλλη αξιοσημείωτη φάση.

10′ Ο Σπόλιαριτς σεντράρει, η μπάλα καταλήγει έξω.

14′ Ο Γκόρουπετς σουτάρει, ο Μολ μαζεύει την μπάλα.

17′ Συρτό σουτ από τον Ναούμ, πέφτει και μαζεύει την μπάλα ο Μπογκατίνοφ.

19′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Ιβάν Τρισκόφσκι μετά την σέντρα του Γκονθάλεθ από δεξιά κάνει το σουτ στην κίνηση και ανοίγει το σκορ. 10ο γκολ για τον Σκοπιανό στο πρωτάθλημα.

23′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Μάριος Ηλία με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Ζάκπα, ισοφαρίζει σε 1-1! Τέταρτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Κύπριο επιθετικό του Εθνικού.

28′ Χωρίς φάσεις μετά τα δύο γκολ.

31′ Κίτρινη στον Ακοράν για φάουλ στον Ντόλεζαλ.

32′ Φάουλ από δεξιά όπως επιτίθενται οι φιλοξενούμενοι.

Κόρνερ για τον Εθνικό μετά την εκτέλεση του φάουλ από τον Μιγκελίτο, περνάει ανεκμετάλλευτο.

37′ Ο Τρισκόφσκι μετά από σέντρα του Γκονθάλεθ σουτάρει, η μπάλα σε αμυντικό του Εθνικού.

38′ Ο Χριστοφή σεντράρει, ο Μολ βγαίνει και μαζεύει την μπάλα.

41′ Ο Ιωάννου σεντράρει από αριστερά, ο Σάβιτς διώχνει την μπάλα.

45′ Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη β’ μέρους

46′ Σούντερτεν  αντί Σπόλιαριτς.

46′ Γκαρσία αντί Ιωάννου.

46′  Τάντι αντί Αντωνιάδη.

50′ ΓΚΟΛ 2-1! Ο Ακοράν εντός περιοχής στέλνει την μπάλα στον Φλοριάν ο οποίος σκοράρει με τακουνάκι! Υπέροχο γκολ από τον επιθετικό των «κιτρινοπράσινο» που σημείωσε το πέμπτο του φετινό γκολ στο πρωτάθλημα.

53′ Oυαλί αντί Παπαγεωργίου.

55′ Ο Χουντόμπιακ εκτέλεσε φάουλ από μακρινή απόσταση, βγήκε και μάζεψε την μπάλα ο Μολ.

57′ Ο Ακοράν εκτός περιοχής βρίσκει χώρο και σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω.

58′ Κίτρινη κάρτα στον Ντόλεζαλ για φάουλ στον Τρουγιόλς.

62′ Ο Ακοράν σουτάρει, η μπάλα στον Ντεϊβίσον και στην συνέχεια ο Ακοράν πέφτει στο έδαφος εντός περιοχής.

62′ Κίτρινη στον Μοϊσόφ για φάουλ στον Μάριο Ηλία.

66′ Εξετάζεται από το VAR η φάση μετά το σουτ από τον Ακοράν και την σύγκρουση με τον Ντειβίσον. Δεν υπήρξε παράβαση είναι η απόφαση από το VAR.

67′ Κοστόφσκι αντί Ηλία.

67′ Κονέ αντί Ντόλεζαλ.

68′ Ο Κονέ σεντράρει στην περιοχή, ο Σούντερτεν, διώχνει την μπάλα.

72′ Αποβάλλεται ο Μοϊσόφ με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Χριστοφή. Είναι μια φάση αμφισβητούμενη καθώς ο ποδοσφαιριστής του Εθνικού κάνει κίνηση για να προστατέψει την μπάλα και ο Μοϊσόφ βρίσκει το πόδι του Χριστοφή. Προξενεί εντύπωση η στάση του VAR (Δ.Σολωμού) που δεν κάλεσε τον διαιτητή να δει την φάση.

74′ Σπιρόφσκι αντί Φλοριάν.

78′ Ναράνχο αντί Ακοράν.

79′ Χαραλάμπους αντί Σάβιτς.

79′ Κυπριανού αντί Γκόρουπετς.

84′ ΓΚΟΛ 3-1! Μετά από μακρινή μπαλιά ο Τρισκόφσκι έκανε το κοντρόλ στην περιοχή, ο Μπογκατίνοφ έκανε ολέθριο λάθος με τον επιθετικό της ΑΕΚ στην συνέχεια της φάσης να δίνει πάσα πάρε-βάλε στον Ναράνχο που διαμόρφωσε το 3-1.

89′ Κόρνερ για τον Εθνικό μετά από παρέμβαση του Τάντι. Επιθετικό φάουλ μετά την εκτέλεση του κόρνερ και η μπάλα στον Μολ.

90′ Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90’+1′ Κίτρινη κάρτα στον Ναούμ για φάουλ στον Ζάκπα.

Tέλος αγώνα.

AEK (Σ.Αυγουστή):Μολ, Αντωνιάδης (Τάντι 46′),Ναούμ, Μοϊσόφ, Τρουγιόλς, Σπόλιαριτς (Σούτερντεντ  46′), Ακοράν (Ναράνχο 78′), Τρισκόφσκι, Γκονζάλεθ, Ιωάννου (Νάντο  46′), Φλοριάν.
Στον πάγκο: Τέουνκενς, Σπιρόφσκι, Χάουγκεν, Μάκρης, Λαφράνς.
Εθνικός (Η.Χαραλάμπους):Μπογκατίνοφ, Χριστοφή, Σάβιτς (Χαραλάμπους 79′), Μιγκελίτο, Μ.Ηλία (Κοστόφσκι 67′), Παπαγεωργίου (Ουαλί 53′), Ντεϊβίσον, Ντόλεζαλ (Κονέ 67′), Χουντόμπιακ, Ζάκπα, Γκόρουμπετς (Κυπριανού 79′).
Στον πάγκο:Στρατηλάτης, Ιωάννου, Κ.Ηλία, Ταράσοφς.

Παρατηρητής: Γεωργίου Ανδρέας

*Έξι αλλαγές σε σχέση με το ματς με τον Απόλλωνα: Αντωνιάδης, Σπόλιαριτς, Ακοράν, Φλοριάν, Ναούμ, Μοϊσόφ αντί Σπιρόφσκι, Νάντο, Χέιτλι, Φερνάντεθ, Ναράνχο, Λαφράνς.

*Τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το ματς με την Καρμιώτισσα: Μ.Ηλία, Ντόλεζαλ,Γκόρουμπετς, Σάβιτς αντί Ουαλί, Περατικού, Κυπριανού, Μαΐντεβατς.