ΑΕΛ-ΑΠΟΛΛΩΝ 2-1: «Γαλαζοκίτρινο» το… αφεντικό της πόλης!
ΑΕΛ

Αυτή η ΑΕΛ είναι πανέτοιμη για τίτλο. Το γράψαμε ξανά αλλά αυτή την φορά το απέδειξε περίτρανα άλλη μια φορά. Μετά από ένα εξαιρετικό τακτικά παιχνίδια η ομάδα του Κέρκεζ αναδείχθηκε νικήτρια στο μεγάλο Λεμεσιανό ντέρμπι, επικράτησε 2-1 του Απόλλωνα, τον άφησε πίσω της στην βαθμολογία και ακολουθεί κατά πόδας την Ομόνοια.

Η ΑΕΛ πανηγύρισε μια πέρα για πέρα δίκαιη νίκη, έκανε έναν πολύ καλό πρώτο μέρος στο οποίος κατάφερε να προηγηθεί, έκανε εξαιρετική διαχείριση στην επανάληψη και στις αντεπιθέσεις ήταν επικίνδυνη και σε μια από αυτές έκανε το 2-0 και καθάρισε το ματς. Αντίθετα ο Απόλλωνας δεν ανταποκρίθηκε όπως θα έρπεπε σε ένα τόσο σημαντικό παιχνίδι.
Η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ με τον Άντονι Γεωργίου στο 36΄ στο πρώτο γκολ του Αγγλοκύπριου με την φανέλα της ΑΕΛ και το 1-0 ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.
Στο 65΄ σωστά ακυρώθηκε γκολ του Μαέ για οφσάιντ, αλλά ο Τόρες στο 74΄ έκανε το 2-0 και έβαλε γερές βάσεις για νίκη.
Στο 90+1΄ αποβλήθηκε ο Ντανίλο, η ΑΕΛ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές, καπάκι στο 90+3΄΄ μείωσε ο Απόλλωνας με τον Ντιγκινί, οι «γαλάζιοι» το πάλεψαν στα τελευταία λεπτά αλλά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν με αποτέλεσμα η ΑΕΛ να πανηγυρίσει τη νίκη, να ανέβει στην 2η θέση και ο Απόλλωνας να πέσει στην 3η.

ΑΕΛ (Ντ. Κέρκεζ): Βοζίνια, Τεσέιρα, Μπουνόζα (70΄ Πάντιτς), Αντωνίου, Έουλερ (79΄ Σάντος), Μεντόγεβιτς, Ζτραβκόφσκι, Αντάμοβιτς (59΄ Ντανίλο), Γεωργίου (79΄ Αβντιγιάι), Τόρες, Μαέ
Στον πάγκο: Κεραυνός, Κέρκεζ,  Κωνσταντινίδης, Μπάμπιτς, Κυριάκου.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ.Πετράκης): Δημητρίου, Γιούστε, Ρομπέρζ, Πέδρο, Ψύχας (76΄ Βασιλείου), Μάρκοβιτς (81΄ Χάμπος), Ματέι (46΄ Νταμπό), Μπίσεσβαρ, Γιαννιώτας (72΄ Μπένσοπ), Πίττας, Ντιγκινί.
Στον πάγκο: Γιοβάνοβιτς, Γκεριέ, Φιλιώτης, Ντένιτς, Σακέτι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αντάμοβιτς (3η), Μεντόγεβιτς, Τεισέιρα/ Μάρκοβιτς, Ντιγκινί (3η), Μπένσοπ

TO LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Πρώτο σουτ στο παιχνίδι. Ο Ζοάο Πέδρο το επιχείρησε αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Γιούστε έκανε το λάθος, ο Γεωργίου βγήκε τετ-α-τετ με τον Δημητρίου αλλά ο νεαρός τερματοφύλακας βγήκε νικητής από την μονομαχία.

17΄ Κακή εκτέλεση φάουλ του Ψύχα, η μπάλα σταμάτησε στο ανθρώπινο τείχος των παικτών της ΑΕΛ.

18΄ Η ΑΕΛ κρατά περισσότερο μπάλα, πατά καλύτερα στο γήπεδο σε αντίθεση με τον Απόλλωνα που ακόμα ψάχνεται.

20΄ Νέο λάθος του Γιούστε, ο Αντάμοβιτς πήρε την μπάλα, έκανε ένα σουτ από καλή θέση αλλά η μπάλα σταμάτησε στο σώμα συμπαίκτη του, του Μαέ.

22΄ Απειλεί ο Απόλλωνας. Ο Γιαννιώτας μπήκε ταχύτατα στην περιοχή της ΑΕΛ από θέση μέσα δεξιά, έκανε το γύρισμα αλλά δεν βρέθηκε κάποιος συμπαίκτης του για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

27΄ Πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι. Την δέχεται ο Αντάμοβιτς για σκληρό φάουλ πάνω στον Ψύχα.

36΄ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η ΑΕΛ. Λάθος απομάκρυνση από τον τερματοφύλακα Δημητρίου, ο Τόρες πήρε την μπάλα, έκανε το διαγώνιο σουτ, ο Δημητρίου απέκρουσε αλλά ο Γεωργίου ακολούθησε την φάση και με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΤΕΛΟΣ Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Τα στατιστικά του α΄ ημιχρόνου:
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

ΕΝΑΡΞΗ Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46΄ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Στην θέση του Ματέι πέρασε ο Νταμπό.

50΄ Κρατά περισσότερο μπάλα ο Απόλλωνα στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και δείχνει να θέλει να επιβληθεί.

59΄ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Στην θέση του Αντάμοβιτς πέρασε ο Ντανίλο.

62΄ Σέντρα-σουτ του Τόρες, σε ετοιμότητα ο Δημητρίου μάζεψε την μπάλα.

65΄ Σκόραρε η ΑΕΛ με τον Μαέ αλλά σωστά το  VAR ακύρωσε το γκολ. Ο δεύτερος βοηθός Μάριος Καλογήρου δεν σήκωσε το σημαιάκι αλλά ο AVAR Μιχάλης Μαρίνου ενημέρωσε τον ρεφ ότι ο Μαέ ήταν σε θέση οφσάιντ όταν πήρε την μπάλα από τον Τόρες.

70΄ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Στην θέση του Μπουνόζα πέρασε ο Πάντιτς.

72΄ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Στην θέση ντου Γιαννιώτα πέρασε ο Μπένσοπ.

74΄ ΓΚΟΛ. 2-0. Υποδειγματική αντεπίθεση από την ΑΕΛ η οποία ξεδιπλώθηκε από αριστερά, ο Ντανίλο ταχύτατα μπήκε στην περιοχή του Απόλλωνα, γύρισε την μπάλα, αυτή χτύπησε σε σώματα αμυντικών, έφτασε στον Τόρες ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

86΄ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Αβντιγιάι έπιασε το σουτ εντός περιοχής αλλά η μπάλα σταμάτησε στοσ σώμα του συμπαίκτη του Μεντόγεβιτς.

89΄ Σχεδόν πιάστηκαν στα χέρια Ντανίλο και Ντιγκινί και ο διαιτητής τους έδειξε από μία κίτρινη κάρτα.

90+2΄ Ο διαιτητής αφού πήγε στο VAR, απέσυρε την κίτρινη για τον Ντανίλο και του έδειξε κόκκινη για το σκληρό φάουλ στον Ντιγκινί.

90+3΄ ΓΚΟΛ 2-1. Μειώνει ο Απόλλωνας. Φάουλ του Μπίσεσβαρ, ο Ντιγκινί βρέθηκε απέναντι από τον Βοζίνια και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.