Ιούν 15 22:00 Γαλλία Γερμανία Ιούν 16 16:00 Φιλανδία Ρωσία Ιούν 16 19:00 Τουρκία Ουαλία Ιούν 16 22:00 Ιταλία Ελβετία Ιούν 17 16:00 Ουκρανία Βόρεια Μακεδονία Ιούν 17 19:00 Δανία Βέλγιο Ιούν 17 22:00 Ολλανδία Αυστρία Ιούν 18 16:00 Σουηδία Σλοβακία Ιούν 18 19:00 Κροατία Τσεχία Ιούν 18 22:00 Αγγλία Σκωτία Ιούν 19 16:00 Ουγγαρία Γαλλία Ιούν 19 19:00 Πορτογαλία Γερμανία Ιούν 19 22:00 Ισπανία Πολωνία Ιούν 20 19:00 Ελβετία Τουρκία Ιούν 20 19:00 Ιταλία Ουαλία Ιούν 21 19:00 Βόρεια Μακεδονία Ολλανδία Ιούν 21 19:00 Ουκρανία Αυστρία Ιούν 21 22:00 Ρωσία Δανία Ιούν 21 22:00 Φιλανδία Βέλγιο Ιούν 22 22:00 Κροατία Σκωτία Ιούν 22 22:00 Τσεχία Αγγλία Ιούν 23 19:00 Σουηδία Πολωνία Ιούν 23 19:00 Σλοβακία Ισπανία Ιούν 23 22:00 Πορτογαλία Γαλλία Ιούν 23 22:00 Γερμανία Ουγγαρία

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ: Η ιστορική τεσσάρα της ΕΝΠ (ΦΩΤΟΣ)
ΕΝΠ

Η σελίδα Enosara Paralimni αναφέρεται στην μεγάλη νίκη της ΕΝΠ κόντρα στην Ομόνοια σαν σήμερα πριν 49 χρόνια.

Αναλυτικά:

Σαν σήμερα… ΕΝΠ ν ΟΜΟΝΟΙΑ 4-1
Των Δήμου Κωνσταντίνου και
Μάριου Μακρόνησου
Σαν σήμερα πριν από 49 ολόκληρα χρόνια κερδίσαμε την Ομόνοια με το επιβλητικό 4-1!
Σε έναν αγώνα που η ομάδα μας παίζοντας απίστευτο ποδόσφαιρο, μπροστά στο μεγαλύτερο εντός έδρας κοινό της 56χρονης μας ιστορίας στην ΚΟΠ, ανάγκασε πολλούς φίλους της Ομόνοιας να φύγουν από την μικρή Τούμπα πολύ πριν από τη λήξη του αγώνα και να μη δουν το γκολ της ομάδας τους με τον Σωτήρη Καϊάφα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων…
Κάποιοι μάλιστα ισχυρίζονται ότι το γνωστό “κλάμαν ο Λαός” ακούστηκε για πρώτη φορά εκείνη τη μέρα…
Τα γκολ του αγώνα:
Η ομάδα μας προηγήθηκε στο 11ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι που εκτέλεσε ο Φόρσος. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αρχηγός της ομάδας μας Γιάννης Κκέλης με δύο προσωπικά του γκολ στο 68ο και 78ο λεπτό, έφερε την ομάδα μας να προηγείται με 3-0! Το τέταρτο γκολ της ομάδας μας πέτυχε στο 90ο λεπτό ο Κούδας! Το μόνο που κατάφερε η Ομόνοια είναι να μειώσει σε 4-1 με τον Σωτήρη Καϊάφα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.
Προπονητής της ομάδας μας ο μεγάλος Σβατοπλούκ Πλούσκαλ! Ήταν η πρώτη χρονιά στην Κύπρο και στην Ένωση του ανθρώπου που κατάφερε να αναμορφώσει ριζικά την ομάδα μας, μετατρέποντας την σε ομάδα μοντέλο, την καλύτερη επαρχιακή ομάδα της Κύπρου, την φονέα των γιγάντων της δεκαετίας του ’70!
Σκόρερ της ομάδας μας:
Γιαννής Κκέλης (2), Δημήτρης Οικονόμου Κούδας, Γιώργος Ευσταθίου Φόρσος (πεν.)
Συνθέσεις:
ΕΝΠ: Δήμος Κωνσταντίνου, Σωτήρης Μαύρος, Ανδρέας Ττοφινής, Ανδρέας Κύζας, Γιώργος Ευσταθίου Φόρσος, Αβραάμ Τόφας Μπίλλης, Γιώργος Βλίττης, Ανδρέας Κωνσταντίνου (Σιαλής Τσούκκας), Γιάννης Κκέλης, Δημήτρης Οικονόμου Κούδας, Τζέφρι (Άγγλος Δεκανέας με έδρα το Λιμάνι της Αμμοχώστου)
ΟΜΟΝΟΙΑ: Χριστάκης, Κάττος, Τσιακλής, Δράκος, Λούκας, Αντωνίου, Χαραλάμπους, Τσιελεπής (Νικολάου), Ροτσίδης, Καϊάφας, Κανάρης
Διαιτητής: Ερμής Ρέιρες
ΥΓ. Δεν βρήκαμε φωτογραφία του αγώνα, όμως διανθήσαμε το αφιέρωμα μας με φωτογραφίες της τότε εποχής αλλά και της εφημερίδας που αναφέρεται στη μεγαλειώδη νίκη της ομάδας μας