ΠΑΦΟΣ 2-1 ΕΝΠ: Λυτρωτής ο Μέρφι και βλέπει 6άδα! (ΦΩΤΟΣ)

Πολύ σημαντική νίκη για την Πάφο κόντρα στην Ένωση με 2-1, με τον Μέρφι να είναι ο λυτρωτής στο 88’ για την ομάδα του Στηβ Κωνσταντινίδη, που πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στον πάγκο της Πάφου.

Πλέον, στους 28 βαθμούς η Πάφος, έναν λιγότερο από την 6η θέση και δικαιούται να βλέπει με περισσότερη αισιοδοξία την υπόθεση 6άδα.
Δεν τα κατάφερε η ομάδα του Κάρλος Φερέρ να πάρει τον βαθμό, αφού είχε ισοφαρίσει το γκολ του Βαλακάρι (16′) στο 79′ με τον Ντένινγκ. Στους 24 βαθμούς πλέον οι «βυσσινί».

ΟΙ 11ΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

Πάφος (Στ. Κωνσταντινίδης): Ρούτκο, Σάιθ, Τόρες, Μέρφι, Φουρ (80′ Ράκελς), Αουρέλιο, Φυλακτού, Αραγιούρι, Βαλακάρι, Αλβάρεζ, Πάντσεον (90+2′ Λελιούκιν)
Στον πάγκο: Πέτρου, Βαρέλα, Αντωνίου, Κούζικ, Καμπράλ, Χαριδήμου

ΕΝΠ (Κ. Φερέρ): Γκατσέφσκι, Μπάρνι, Λουσέρο, Μπελόνε (64′ Κοτσώνης), Ντένινγκ, Θεοδώρου (86′ Μαρκόφσκι), Κοσμά (64′ Φελίπε), Μπαρμπόσα, Μαϊσουράντζε, Μπάλαζιτς, Ενγκό (73′ Ουντότζι)
Στον πάγκο: Πέτρου, Ιρέπ, Μουλαζίμης, Παναγή, Μαυρουδής

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αουρέλιο, Αλβάρεζ, Βαλακάρι / Ενγκό, Μπαρμπόσα, Μπάρνι, Κοσμά, Μπελόνε, Κοτσώνης
Χρίστος Νικολαΐδης
Στο όριο για την Πάφο: Μέρφι(2), Ανγκούλο(2), Φουρ(2), Αραγιούρι(5), Πάντσεον(5)
Στο όριο για την ΕΝΠ: Ίρεπ(2), Μαρκόσκι(2), Γκατσέφσκι(2), Θεοδώρου(2), Φελίπε(2), Ντένινγκ (7)

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα:
Έναρξη στην αναμέτρηση.
3′
Σουτ του Βαλακάρι εκτός περιοχής, θα αναγκάσει τον Γκατσέφσκι να πέσει στη δεξιά του γωνία και να διώξει σε κόρνερ.
14′ Σφυρίζει πέναλτι ο Βασίλης Δημητρίου για την Πάφο. Μετά από κόρνερ του Πάντσεον, ο Μπελόνε προσπάθησε για την κεφαλιά, είχε όμως ψηλά το χέρι με την μπάλα να σταματάει πάνω σε αυτό.
16′ ΓΚΟΛ 1-0: Εύστοχος ο Βαλακάρι από την άσπρη βούλα, θα νικήσει τον Γκατσέφσκι. Δείτε το ΓΚΟΛ ΕΔΩ.
23′
Ο Μπαρμπόσα προσπάθησε να βρει τον Ντένινγκ με κεφαλιά, βρήκε γρήγορα ο Ρούτκο και μάζεψε.
24′
Κίτρινη κάρτα στον Ενγκό.
25′ Κίτρινη και στον Μπαρμπόσα.
28′ Σέντρα του Ντένινγκ από τα δεξιά, έπιασε την κεφαλιά ο Ενγκό όμως δεν κατάφερε να δώσει πορεία της μπάλας προς την εστία.
33′ Διαγώνιο πλασέ του Λουσέρο, η μπάλα πάνω από την εστία του Ρούτκο.
45′ Ένα λεπτό ο επιπρόσθετος χρόνος των καθυστερήσεων.
45+1′ Κίτρινη κάρτα στον Μπάρνι.
Τέλος α’ ημιχρόνου. Ουσιαστική η Πάφος, βρίσκεται μπροστά στο σκορ. Πιο επικίνδυνη μετά το 1-0 η Ένωση, δημιούργησε και βρήκε τελικές στο παιχνίδι, δίχως όμως να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ρούτκο.

Έναρξη του β’ ημιχρόνου.
47′
Ο Μπελόνε βρήκε τον Ντένινγκ στην πλάτη της άμυνας που έκανε το σουτ, με τον Αλβάρεζ να βάζει την κόντρα και να διώχνει σε κόρνερ.
49′ Κίτρινη κάρτα στον Κοσμά.
52′ Δυνατό παιχνίδι. Νέα κάρτα, για τον Αλβάρεζ αυτή τη φορά.
58′ Έβδομη κάρτα στο ματς. Χρεώνεται και ο Μπελόνε κίτρινη από τον Βασίλη Δημητρίου.
62′ Σέντρα του Βαλακάρι από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία του Γκατσέφσκι αφού πρώτα κόντραρε σε σώματα αμυνομέων.
64′ Διπλή αλλαγή για την Ένωση. Έξω οι Μπελόνε και Κοσμά, στη θέση τους οι Κοτσώνης και Φελίπε.
66′ Ο Τόρες προσπάθησε να βρει τον Μέρφι στην πλάτη της άμυνας, δεν πρόλαβε όμως να κάνει την προβολή ο Άγγλος με τον Γκατσέφσκι να μαζεύει.
68′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαλακάρι, η μπάλα σταμάτησε στο τείχος των παικτών της Ένωσης.
70′ Καλή στιγμή για την Ένωση με τον Μπάρνι να κάνει το σουτ από καλή θέση εντός περιοχής, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Ρούτκο.
73′ Αλλαγή για την Ένωση. Μέσα ο Ουντότζι, έξω ο Ενγκό.
75′ Διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι ο Μπάρνι σε χέρι του Αουρέλιο. Ο Βασίλης Δημητρίου άφησε τη φάση να εξελιχθεί και εξετάζεται από τον VAR. Ο Γιώργος Νικολάου υπέδειξε στον ρεφ ότι υπάρχει παράβαση και αφότου είδε τη φάση μέσω on-field review, έδειξε το σημείο του πέναλτι. Δείτε ΕΔΩ τη φάση.
79′ ΓΚΟΛ 1-1: Εύστοχος από την άσπρη βούλα ο Ντένινγκ. Δυνατά χτυπημένο το πέναλτι στο κέντρο της εστίας, έπεσε αριστερά ο Ρούτκο.
80′
Μέσα ο Ράκελς, έξω ο Φουρ.
84′ Μεγάλη φάση για την Πάφο. Από καλή θέση δοκίμασε το σουτ ο Τόρες με την μπάλα να καταλήγει έξω.
85′ Κίτρινη κάρτα στον Βαλακάρι.
86′ Κίτρινη στον Κοτσώνη. Έξω ο Θεοδώρου, μέσα ο Μαρκόφσκι για την Ένωση.
88′ ΓΚΟΛ 2-1: Σέντρα του Αουρέλιο, ο Μέρφι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκατσέφσκι.
90′ Πέντε λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος των καθυστερήσεων.
90+2′
Έξω ο Πάντσεον, μέσα ο Λελιούκιν.
90+5′ Απέναντι στον Γκατσέφσκι ο Τόρες, θα νικηθεί στο τετ-α-τετ από τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων.
Τέλος του αγώνα. 2-1 για την Πάφo.