Ανόρθωση-ΑΕΛ 0-0: Έχασαν κι οι δυο! (ΦΩΤΟΣ-ΒΙΝΤΕΟ)

Ανόρθωση και ΑΕΛ συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 0-0 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής. Στους 45 βαθμούς η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια, στους 49 το σύνολο του Ντούσαν Κέρκεζ.

ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η Ανόρθωση ξεκίνησε με περισσότερη διάθεση να δημιουργήσει ευκαιρίες στο ντέρμπι κόντρα στην ΑΕΛ, με αιχμή του δόρατος τον Κβιλιτάια που έγινε αισθητός στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια δημιούργησε προβλήματα στην λεμεσιανή ομάδα κυρίως από δεξιά, η αστοχία στην τελική προσπάθεια όμως δεν έφερε το γκολ.

Με την πάροδο του χρόνου η ΑΕΛ κέρδισε μέτρα και την κατοχή της μπάλας φτιάχνοντας φάσεις με πρωταγωνιστές τους Μπάμπιτς, Νταβόρ και Γεωργίου.

Στο δεύτερο ημίχρονο με την είσοδο του Ντορ Μίχα η Ανόρθωση επένδυσε στις κάθετες πάσες του Γεωργιανού στην προσπάθεια της για να σπάσει τον αμυντικό μηχανισμό της ΑΕΛ. Οι φιλοξενούμενοι μέχρι το 60’ κατάφεραν κυρίως να καταστρέψουν το σχέδιο δράσης της Ανόρθωσης.

Ο Ντούσαν Κέρκεζ έριξε στο ματς τους Αντωνίου, Έουλερ και Μαέ μετά την είσοδο Οκριασβίλι σε μια προσπάθεια να φρεσκάρει την ομάδα του.

Το ματς κυλούσε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ που θα άλλαζε τις ισορροπίες. Οκριασβίλι, Αμπαρτζουμιάν και Μαέ έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για το προβάδισμα που δεν ήρθε ποτέ με το 0-0 να παραμένει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Re-Play:

1′ Ο Ελουντού στρώνει την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή στον Μπουσουλάζιτς ο οποίος σουτάρει, με τον Βοζίνια να μαζεύει την μπάλα με διπλή προσπάθεια.

4′ Ο Κβιλιτάια κάνει το διαγώνιο σουτ μετά από πάσα του Μπουσουλάζιτς, η μπάλα καταλήγει έξω.

Η Ανόρθωση μπήκε πιο επιθετικά στην αναμέτρηση δημιουργώντας τις πρώτες ευκαιρίες.

6′ Φάουλ για την ΑΕΛ από αριστερά όπως επιτίθενται οι φιλοξενούμενοι.

6′ Εκτελεί ο Γεωργίου, απομακρύνει ο Κβιλιτάια.

9′ Μετά από λάθος του Χάρη Κυριάκου, ο Αμπαρτζουμιάν έκλεψε την μπάλα από δεξιά, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε, με τον Βοζίνια να πέφτει και να μαζεύει την μπάλα.

12′ Σέντρα από τον Αμπαρτζουμιάν από δεξιά στην καρδιά της περιοχής, ο Σάντος απομακρύνει την μπάλα.

13′ Ο Καλτσάς μπήκε στην περιοχή και έκανε το συρτό σουτ από διαγώνια θέση, η μπάλα καταλήγει έξω.

Γρήγορος ρυθμός με την Ανόρθωση να είναι σαφώς πιο επικίνδυνη στα αρχικά στάδια του αγώνα.

16′ Ο Μπάμπιτς από δεξιά μπήκε στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Νταβόρ που σούταρε με την μπάλα να καταλήγει πάνω από την εστία του Λόρια. Αυτή είναι η πρώτη τελική προσπάθεια για την ΑΕΛ.

17′ Φάουλ για την Ανόρθωση από δεξιά.

17′ Εκτέλεσε το φάουλ ο Καλτσάς, επιθετικό φάουλ από τον Κβιλιτάια στον Μεντόγεβιτς.

20′ Μετά από γύρισμα του Γεωργίου, ο Νταβόρ προσπάθησε να κάνει το σουτ εντός περιοχής, ο Ρισβάνης έβαλε το πόδι του κι εξουδετέρωσε.

23′ Ο Καλτσάς εκτός περιοχής σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω.

23′ Ο Νταουσβίλι αντιμετωπίζει πρόβλημα στο πρόσωπο.

Επέστρεψε ο Νταουσβίλι και συνεχίζει κανονικά.

27′ Κίτρινη κάρτα στον Μεντόγεβιτς για φάουλ στον Αρτυματά.

30′ Μισή ώρα αγώνα χωρίς γκολ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Χωρίς τις κλασικές ευκαιρίες, με γρήγορο ρυθμό η αναμέτρηση. Ξεκίνησε πολύ επιθετικά η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια, με τους φιλοξενούμενους να ανεβαίνουν μετά το 15′ κυρίως σε επίπεδο κατοχής της μπάλας.

42%-58% η κατοχή της μπάλας.

32′ Ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Τόρες έκανε σέντρα προς την εστία, ο Αμπαρτζουμιάν πάνω στην γραμμή έδιωξε την μπάλα.

33’΄Νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Ριέρα από δεξιά στην περιοχή να γυρίζει, τον Γεωργίου να σουτάρει και την μπάλα κα καταλήγει έξω.

38′ Ο Ελουντού την κάθετη πάσα στον Κβιλιτάια που σουτάρει πάνω στον Στραχίνια Κέρκεζ.

44′ Ο Αμπαρτζουμιάν υποδέχεται την μπάλα στην περιοχή μετά από διαγώνια μπαλιά και σεντράρει, μαζεύει την μπάλα ο Βοζίνια.

45′ Μετά από συνεργασία των Αμπαρτζουμιάν και Kαλτσά, ο τελευταίος από δεξιά κάνει το γύρισμα, ο Κβιλιτάια δεν προλαβαίνει την μπάλα.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη β’ ημιχρόνου

46′ Ντορ Μίχα αντί Νταουσβίλι. Αναγκαστική αλλαγή για τον Τιμούρ Κετσπάγια.

53′ Κόρνερ για την Ανόρθωση.

Αυτό είναι το πρώτο κόρνερ στον αγώνα!

Ο Καλτσάς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κβιλιτάια με κεφαλιά στέλνει την μπάλα πάνω από την εστία του Βοζίνια.

54′ Ο Καλτσάς σέντραρε από δεξιά, ο Ελουντού δεν μπορεί να σουτάρει από πλεονεκτική θέση!

55′ Ο Αμπαρτζουμιάν σεντράρει, ο Βοζίνια βγαίνει και μαζεύει την μπάλα.

Οι κάθετες πάσες του Ντορ Μίχα βοηθούν την Ανόρθωση να δημιουργήσει συνθήκες για το γκολ.

58′ Οκριασβίλι αντί Ελουντού.

64′ Αντωνίου αντί Κυριάκου.

64′ Μαέ αντί Μπάμπιτς.

64′  Έουλερ αντί Γεωργίου.

Στον Βοζίνια το περιβραχιόνιο του αρχηγού.

66′ Κόρνερ για την Ανόρθωση.

Εκτέλεσε το κόρνερ ο Καλτσάς, ο Βγκορτς με κεφαλιά στέλνει την μπάλα έξω.

70΄Ο Ριέρα βρίσκει χώρο εκτός περιοχής και σουτάρει με τη μπάλα να καταλήγει έξω.

71′  47%-53% η κατοχή της μπάλας

74΄Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ο Οκριασβίλι με κεφαλιά μετά από σέντρα του Καλτσά στέλνει την μπάλα έξω. Παραμένει το 0-0.

77′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Ριέρα δίνει την κάθετη πάσα στον Μαέ εντός περιοχής, ο Λόρια σώζει με τα πόδια μετά το πλασέ του Βέλγου!

79΄Ο Βοζίνια βγαίνει εκτός περιοχής για να… μαρκάρει τον Κβιλιτάια, στην συνέχεια της φάσης ο Ριέρα ανατρέπει τον επιθετικό της Ανόρθωσης.

Φάουλ από αριστερά για την Ανόρθωση.

79′ Κίτρινη κάρτα στον Ριέρα.

80′ Ο Ρισβάνης έπεσε στο έδαφος μετά από χτύπημα του Ριέρα.

81′ Κόρνερ για την Ανόρθωση.

Εκτελεί ο Οκριασβίλι, απομακρύνει την μπάλα αμυντικός της ΑΕΛ.

83′ Κίτρινη κάρτα στον Σάντος για φάουλ στον Καλτσά.

83′ Ο Μαέ έπεσε στο έδαφος εντός περιοχής, ο διαιτητής δείχνει ότι δεν υπάρχει παράβαση.

83′ Χριστοφή αντί Καλτσά.

86′ Ο Οκριασβίλι βρίσκει χώρο και σουτάρει, η μπάλα στην αγκαλιά του Βοζίνια.

87′ Αβντιγιάι αντί Ριέρα.

87′ Αντάμοβιτς αντί Τόρες.

88′ Ο Χριστοφή σεντράρει από δεξιά, η μπάλα στην αγκαλιά του Βοζίνια.

88′ Χούμσπαουερ αντί Μπουσουλάζιτς.

90′ Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεις.

90’+1′ Ο Κβιλιτάια πασάρει στον Αμπαρτζουμιάν που είναι εκτός περιοχής απέναντι από τον Βοζίνια  και σουτάρει, με την μπάλα να καταλήγει έξω!

Τέλος αγώνα.

ANOΡΘΩΣΗ: Λόρια, Βγκορτς, Ρισβάνης, Κ.Αρτυματάς, Κορέια, Νταουσβίλι (Μίχα 46′), Αμπαρτζουμιάν, Καλτσάς (Χριστοφή 83′), Μπουσουλάζιτς (Χούσμπαουερ 88′), Ελουντού (Οκριασβίλι 58′), Κβιλιτάια
Στον πάγκο: Τζουρ, Γκαλίτσιος, Μανιάς,Μαργκάσα, Κορρέα
ΑΕΛ:Βοζίνια, Τεσέιρα, Κέρκεζ, Κυριάκου (Αντωνίου 64′), Σάντος,Μεντόγεβιτς, Νταβόρ, Ριέρα (Αβντογιάι 87′), Γεωργίου (Έουλερ  64′), Τόρες (Αντάμοβιτς 87′), Μπάμπιτς (Μαέ 64′)

*Μία αλλαγή σε σχέση με το ματς με την ΑΕΚ: Αμπαρτζουμιάν αντί Γκαλίτσιου

*Τρεις αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στην Πάφο: Σάντος, Μεντόγεβιτς, Μπάμπιτς