ΟΜΟΝΟΙΑ 2-0 ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Κορυφή και… περιμένει!

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

Άνετη επικράτηση για την Ομόνοια κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα με 2-0, έχοντας σε πολύ καλή βραδιά τους Λέζιακς και Τσέποβιτς. Ο Τσέχος… σέρβιρε και ο Σέρβος τελείωνε τις φάσεις από κοντά δείχνοντας για ακόμη μία φορά ότι είναι ο ποδοσφαιριστής που χρειαζόταν η Ομόνοια στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ ανέβηκε στην κορυφή και στους 50 βαθμούς, περιμένοντας τα αποτελέσματα των ντέρμπι που έχουν να δώσουν Απόλλωνας και ΑΕΛ για να δει που θα την βρει το τέλος της 24ης αγωνιστικής.

Το ματς:

Το παιχνίδι άρχισε με την Ομόνοια να ελέγχει το τέμπο και στην πρώτη της καλή στιγμή στο 14’, ο Λέζιακς έκανε το γύρισμα με τον Τσέποβιτς να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά. Έπειτα, οι γηπεδούχοι έκαναν διαχείριση με τη Νέα Σαλαμίνα να μην μπορεί να δημιουργήσει και να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Φαμπιάνο. Ίδια προσπάθεια στο 37’ για την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ για το 2-0, με τον Λέζιακς να απελευθερώνεται από τα αριστερά, να γυρίζει στο ύψος του πέναλτι εκεί που βρισκόταν ο Τσέποβιτς για να σπρώξει για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα του Βεσελόφσκι.

Το πολύ σημαντικό προβάδισμα που απέκτησαν οι «πράσινοι» τους έδωσε τη δυνατότητα να… κατεβάσουν ταχύτητα στο β’ ημίχρονο. Πέρα από τη φάση στο 59’ με τον Βάγκνερ για τη Νέα Σαλαμίνα, δεν απείλησε καθόλου τον Φαμπιάνο που ήταν… θεατής. Η Ομόνοια που έψαξε και τρίτο γκολ, κυρίως μέσω στατικών φάσεων αλλά και με ένα μακρινό σουτ του Τζιωνή δεν το βρήκε, με τη νίκη της ουσιαστικά να διαμορφώνεται από το πρώτο 45λεπτο.

ΟΙ 11ΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

Ομόνοια (Χ. Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέζιακς, Σέχου, Λανγκ, Λούφτνερ, Γκόμεθ, Κούσουλος, Τιάγκο, Λοϊζου (72′ Τζιωνής), Ασάντε (77′ Ντούρις), Τσέποβιτς (72′ Παπουλής)
Στον πάγκο: Παναγή, Κίκο, Μαυρίας, Παναγιώτου, Γκόμες, Μποτεάκ

Νέα Σαλαμίνα (Σ. Δαμιανού): Βεσελόφσκι, Σεργίου, Νικολάου (78′ Μπρένο), Σανκόχ, Χριστοφόρου, Καμισόκο, Οσέι, Κονφέ (88′ Ανδρέου), Σιαθάς (58′ Ντουβεντρού), Τσουκαλάς (58′ Κρεάν), Βάγκνερ (78′ Πικής)

Μιχάλης Ιωάννου
Στο όριο για την Ομόνοια: Κίκο (2), Κούσουλος (2), Μαυρίας (2), Γκόμεθ (5)
Στο όριο για τη Νέα Σαλαμίνα: Τσμοβς (2), Νικολάου (2), Σιαθάς (2), Οσέι (7), Τσουκαλάς (2), Μουστιβάρ (2), Μπρένο (2), Κονφέ (5), Σανκό (2), Καμισόκο (2), Ντανίλο (7)

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης από την ιστοσελίδα μας:

Έναρξη στην αναμέτρηση.
8′ Σχόλιο:
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση, η Ομόνοια έχει αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων, δίχως όμως να φτιάξει κάτι αξιόλογο μπροστά από την εστία του Βεσελόφσκι. Δεν αφήνει χώρους η Νέα Σαλαμίνα που σιγά σιγά ισορροπεί το τέμπο.
9′ Πολύ καλή προϋπόθεση για τη Νέα Σαλαμίνα, με τον Καμισόκο να μην προλαβαίνει τη σέντρα του Τσουκαλά με τη μπάλα να περνάει παράλληλα με την εστία.
9′ Αντεπίθεση για την Ομόνοια, ο Ασάντε βρήκε τον Τιάγκο που πλάσαρε με τη μία, ο Βεσελόφσκι έδιωξε με υπερένταση.
14′ ΓΚΟΛ 1-0: Σέντρα του Λέζιακς από τα δεξιά, ο Τσέποβιτς έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Βεσελόφσκι. Δείτε το γκολ ΕΔΩ.
25′
Κάθετη του Λοΐζου στον Τσέποβιτς που έκανε το πλασέ, με τον Βεσελόφσκι όμως να σταματά τον Σέρβο επιθετικό.
34′ Σχόλιο: Το γκολ της Ομόνοιας έχει ρίξει το τέμπο του αγώνα με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν αυτό που ήθελαν. Προσπαθεί να προσεγγίσει την περιοχή του Φαμπιάνο η Νέα Σαλαμίνα χωρίς όμως να δημιουργήσει κάτι αξιόλογο επιθετικά.
37′ ΓΚΟΛ 2-0: Όπως και στο πρώτο γκολ, ο Λέζιακς έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, συρτό αυτή τη φορά, με τον Τσέποβιτς να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα με κοντινό πλασέ. Δείτε το γκολ ΕΔΩ.
Τέλος ημιχρόνου. 2-0 για την Ομόνοια.
Έναρξη του β’ ημιχρόνου στο ΓΣΠ.
51′
Σέντρα του Λέζιακς από τα αριστερά, ο Ασάντε δεν κατάφερε να κάνει σωστά την προβολή με την μπάλα να καταλήγει έξω.
52′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ, μπλόκαρε την μπάλα ο Βεσελόφσκι.
58′ Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Κρεάν και Ντουβεντρού στις θέσεις των Τσουκαλά και Σιαθά.
59′ Σουτ του Οσέι, η μπάλα κόντραρε και έμεινε στην περιοχή του Φαμπιάνο με τον Βάγκνερ να τελειώνει την προσπάθεια με κεφαλιά, χωρίς όμως να βρει στόχο.
65′ Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ από τα δεξιά, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.
69′ Κίτρινη κάρτα στον Οσέι.
70′ Σχόλιο: Αρκετά αργό το τέμπο στο παιχνίδι με την Ομόνοια να διαχειρίζεται το υπέρ της αποτέλεσμα. Δεν μπορεί να απειλήσει την εστία του Φαμπιάνο η Νέα Σαλαμίνα που μέχρι στιγμής περιορίζεται σε παθητικό ρόλο.
72′ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Εκτός οι Λοΐζου και Τσέποβιτς, στη θέση τους οι Τζιωνής και Παπουλής.
73′ Μακρινό σουτ του Βάγκνερ, θα μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα ο Φαμπιάνο.
77′ Ο Ντούρις στη θέση του Ασάντε.
78′ Άλλες δύο αλλαγές για το Σάββα Δαμιανού. Πική και Μπρένο εντός, στη θέση των Νικολάου και Βάγκνερ.
80′ Μακρινό σουτ του Τζιωνή, η μπάλα κατέληξε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βεσελόφσκι.
84′ Κίτρινη κάρτα στον Γκόμεθ που συμπληρώνει έξι.
88′ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Ανδρέου στη θέση του Κονφέ.
Δύο λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος των καθυστερήσεων.
Τέλος του αγώνα. 2-0 για την Ομόνοια.