ΑΕΛ-Πάφος 1-0: Με Νταβόρ στην κορυφή! (ΦΩΤΟΣ-ΒΙΝΤΕΟ)

Με γκολ του Νταβόρ (47’) η ΑΕΛ νίκησε 1-0 την Πάφο στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με 48 βαθμούς.

Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε το ματς η Πάφος λόγω αποβολής του Πάνιτς στο 65’, απέκρουσε το πέναλτι του Μπάμπιτς ο Ρούντκο στις καθυστερήσεις.

ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο πέραν μερικών… εκλάμψεων δεν μπόρεσε να δημιουργήσει τις συνθήκες που σχεδίασε ο Ντούσαν Κέρκεζ με στόχο το προβάδισμα στο σκορ. Αντιθέτως η Πάφος ήταν η ομάδα που με την πάροδο του χρόνου ήταν πιο επικίνδυνη με τους Μέρφι και Μπεριγκό πρωταγωνιστούν σε σημαντικές ευκαιρίες.

Για να διατηρηθεί απαραβίαστη η εστία των γηπεδούχων χρειάστηκε ο Τεσέιρα να… σώσει την ομάδα του στο 6’ όταν έδιωξε την μπάλα προ της γραμμής τέρματος μετά από κεφαλιά του Σάιθ. Στην σημαντικότερη στιγμή του 45λεπτου ο Μέρφι από πλεονεκτική θέση απέναντι από τον Βοζίνια έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για την ΑΕΛ που πήρε προβάδισμα στο 47’ όταν ο Νταβόρ πήρε το… ριμπάουντ μετά το σουτ από τον Μαέ που σημάδεψε το δοκάρι, ανοίγοντας το σκορ.

Το γκολ ανέβασε την ΑΕΛ που απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα στο 65’ όταν αποβλήθηκε ο Πάνιτς.

Στην συνέχεια το «ρευστό» σκορ προσφέρθηκε για ανοικτό παιχνίδι με τις δύο ομάδες να παίζουν επιθετικά για το γκολ που τελικά δεν ήρθε ποτέ με το 1-0 να παραμένει αναλλοίωτο μέχρι το τέλος του αγώνα.

Re-Play:

2′ Ο Τόρες στην περιοχή βρίσκει χώρο και σουτάρει, η μπάλα στα χέρια του Ρούντκο.

3′ Κόρνερ για την ΑΕΛ. Ο Αντωνίου έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Κβίντα έδιωξε σε κόρνερ.

3′ Ο Γεωργίου εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μαέ στο πρώτο δοκάρι έκανε την γυριστή κεφαλιά, ο Αντωνίου από κοντά δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή και η μπάλα καταλήγει έξω.

5′ Κόρνερ για την Πάφου μετά από προσπάθεια του Φουρ από αριστερά όπως επιτίθενται οι φιλοξενούμενοι.

6′ Τεράστια ευκαιρία για την Πάφο! Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Σάιθ σουτάρει και ο Αντρέ Τεσέιρα ο οποίος ήταν στην γραμμή τέρματος διώχνει σε κόρνερ!

Ο Βοζίνια μαζεύει την μπάλα μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

11′ Ο Γεωργίου σεντράρει, ο Ρούντκο μαζεύει την μπάλα.

18′ Τεράστια ευκαιρία για την Πάφο! Ο Μέρφι, μετά από κάθετη πάσα του Βαλακάρι, απέναντι από τον Βοζίνια να σουτάρει και την μπάλα να καταλήγει έξω!

22′ Κίτρινη κάρτα στον Ριέρα για φάουλ στον Πάνιτς. Ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών και χάνει Ανόρθωση ή Απόλλωνα.

25′ Η Πάφος έχει ανεβάσει την απόδοση της στα τελευταία λεπτά.

30′ Χωρίς φάσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο στον αγώνα.

33′ Κόρνερ για την Πάφο. Εκτέλεσε ο Πάντσεον, απομάκρυνε την μπάλα ο Τεσέιρα.

36′ Κίτρινη κάρτα για «θέατρο» στην περιοχή στον Φουρ ο οποίος συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών και χάνει ENΠ ή Δόξα.

37’Η φάση ελέγχεται από το VAR.

39′ Δεν υπάρχει παράβαση όπως ενημέρωσε ο VAR τον διαιτητή του αγώνα.

40′ Κίτρινη κάρτα στον Σάιθ για φάουλ στον Αβντιγιάι.

42′ Κόρνερ για την ΑΕΛ μετά από προσπάθεια του Ριέρα από δεξιά και παρέμβαση του Αραγιούρι.

43′ Ο Ρούντκο διώχνει με γροθιές μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

44′ Ο Σάιθ σεντράρει, ο Μπεριγκό κάνει την κεφαλιά με τον Βοζίνια να μαζεύει την μπάλα.

45′ Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη β’ μέρους.

46′ Μεντόγεβιτς αντί Αβντγιάι.

46′ Κίτρινη στον Πάνιτς για φάουλ στον Αντωνίου.

47′ ΓΚΟΛ 1-0! Νταβόρ! Ο Μαέ σουτάρει, η μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Νταβόρ στέλνει την μπάλα στα δίκτυα!

Ο Νταβόρ έγινε ο 15ος ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ που σκοράρει.

49′ Ο Ρούντκο μαζεύει την μπάλα μετά από σουτ του Γεωργίου.

50′ Κόρνερ για την Πάφο. Ο Βοζίνια μαζεύει την μπάλα μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

51′ Ο Αντωνίου σουτάρει, ο Ρούντκο μαζεύει την μπάλα.

56′ Γύρισμα από τον Μέρφι στην περιοχή, διώχνει την μπάλα ο Τεσέιρα.

58′ Ο Σάιθ κάνει το σουτ από διαγώνια θέση, ο Βοζίνια διώχνει σε κόρνερ!

Στην κατοχή των παικτών της ΑΕΛ η μπάλα μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

62′ Ράκελς αντί Μέρφι.

64′ Κόρνερ για την ΑΕΛ. Απομακρύνει η άμυνα των φιλοξενούμενων όμως η οι γηπεδούχοι επιστρέφουν.

65′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Πάνιντς που αποβάλλεται για φάουλ στον Μαέ.

66′ Κόρνερ για την ΑΕΛ. Ο Αραγιούρι απομακρύνει την μπάλα μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

72′ Ο Αντωνίου σεντράρει από δεξιά, ο Τόρες δεν μπορεί να κάνει την προβολή όπως θα ήθελε, η μπάλα καταλήγει έξω.

72′ Φυλακτού αντί Μπεριγκό.

75′ Πολλές μονομαχίες αλλά χωρίς φάσεις στα τελευταία λεπτά στο Τσίρειο.

77′ Μπάμπιτς αντί Μαέ.

79′ Κίτρινη κάρτα στον Κέρκεζ για φάουλ στον Ράκελς.

80′ Επιθετικό φάουλ από τον Κβίντα στον Μεντόγεβιτς μετά την εκτέλεση του φάουλ.

83′ Aντάμοβιτς αντί Ριέρα.

86′ Ατομική ενέργεια από τον Γεωργίου που μπήκε στην περιοχή από αριστερά και σούταρε, με τον Ρούντκο να αποκρούει.

88′ Έουλερ αντί Τόρες.

90′ Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

90′ Πέναλτι για την ΑΕΛ και αποβάλλεται ο Κβίντα! Ο Γεωργίου σούταρε και ο Κβίντα με το χέρι σταματά την μπάλα.

90’+1′ Ο Μπάμπιτς ετοιμάζεται για την εκτέλεση του πέναλτι.

Ο VAR κάλεσε τον τον διαιτητή να δει την φάση στο βίντεο. Ο διαιτητής ακυρώνει την κόκκινη κάρτα και δείχνει κίτρινη κάρτα στον Κβίντα (6η) καθώς η μπάλα δεν πήγαινε στα δίκτυα.

90’+4′ Ο Μπάμπιτς εκτελεί, ο Ρούντκο πέφτει και αποκρούει!

90’+5′ Κίτρινη στον Νταβόρ.

Τέλος αγώνα

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεσέιρα, Νταβόρ, Ριέρα (Αντάμοβιτς 83′), Κέρκεζ, Τόρες (Έουλερ 88′), Αντωνίου, Αβντίγιαι (Μεντόγεβιτς 46′), Γεωργίου, Κυριάκου, Μαέ (Μπάμπιτς 77′)
Στον πάγκο: Κεραυνός, Δ.Αβραάμ, Μπουνόζα, Κωνσταντινίδης, Μελαναρκίτης
ΠΑΦΟΣ: Ρούντκο, Σάιθ, Κβίντα, Μπεριγκό (Φυλακτού 72′), Μέρφι (Ράκελς 62′), Φουρ, Αραγιούρι, Βαλακάρι, Άλβαρες, Πάνιτς, Πάντσεον
Στον πάγκο: Πέτρου, Βαρέλα, Αντωνίου, Κούζικ, Μάνιον, Καμπράλ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ριέρα (8η), Κέρκεζ, Nταβόρ/ Φουρ (3η), Σάιθ, Κβίντα (6η)

Παρατηρητής: Καραϊσκάκης Μιχάλης

*Τρεις αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στο ΑΠΟΕΛ. Αβντίγια, Ριέρα, Γεωργίου αντί  Σάντος, Μεντόγιεβιτς, Αντάμοβιτς.

*Ντεμπούτο για τον Ντόνις Αβντίγια.

*Τρεις αλλαγές σε σχέση με το ματς με την ΑΕΚ: Μέρφι, Άλβαρες, Πάντσεον αντί Τόρες, Ιάνοφ , Αουρέλιο,