Καρμιώτισσα-Απόλλωνας 1-1: Ο Νταμπό στο 90’+8′ έδωσε το βαθμό! (ΦΩΤΟΣ-ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Μπαγκαλί Νταμπό σκοράροντας στο 90’+8′ χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στον Απόλλωνα κόντρα στην Καρμιώτισσα που προηγήθηκε στο 69′ με γκολ του Ρομό.

Στους 48 βαθμούς ο Απόλλωνας που ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, στους 18 βαθμούς η ομάδα των Πάνω Πολεμιδιών.

EIKONA TOY AΓΩΝΑ

Ο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που είχε από την αρχή της αναμέτρησης των έλεγχο των κινήσεων, ενώ όταν η Καρμιώτισσα επιδίωξε κυρίως με τον Σάσι να κάνει την ζημιά ο Γιούστε… έβαλε τέλος στις ορέξεις του δραστήριου Τυνήσιου επιθετικού.

Οι γαλάζιοι προσπάθησαν να δημιουργήσουν ρήγματα στην άμυνα των γηπεδούχων όμως δεν το κατάφεραν σε μεγάλο βαθμό παρά την υπεροχή. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη με την πάροδο του χρόνου άσκησε περισσότερη πίεση απειλώντας την εστία του Τούμπα ο οποίος είχε σύμμαχο και το… οριζόντιο δοκάρι μετά από σουτ του Πίττα στο 36’.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Απόλλωνα να μην μπορεί να σπάσει τον αμυντικό μηχανισμό της Καρμιώτισσας που κατάφερε να κρατήσει απαραβίαστη την εστία της.

Πανομοιότυπο ήταν το σκηνικό στο δεύτερο μέρος με τον Απόλλωνα να είναι η ομάδα με την κατοχή της μπάλας όμως με την πάροδο του χρόνου η Καρμιώτισσα κέρδισε μέτρα κι έγινε πιο απειλητική για την εστία του Δημητρίου.

Οι Καρμιώτισσα… έστειλε τα πρώτο μήνυμα με την ευκαιρία του Πέρεζ στο 67’ και δύο λεπτά αργότερα ο Ρομό άνοιξε το σκορ για την Καρμιώτισσα.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Νταμπό ισοφάρισε και χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στον Απόλλωνα.

Re-Play:

2′ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο λίγο έξω από την περιοχή για τον Απόλλωνα. Ο Πέρεζ ανέτρεψε τον Πίττα.

3′ Εκτελεί το φάουλ ο Μπίσεσβαρ, η μπάλα στο τείχος και καταλήγει σε κόρνερ.

4′ Ο Πέδρο εκτέλεσε το κόρνερ οι αμυντικοί των γηπεδούχων απομάκρυναν την μπάλα.

7′ Ο Πίττας σεντράρει από αριστερά, ο Τούμπας βγαίνει και μαζεύει την μπάλα.

8′ Ο Δημητρίου μετά από μπαλιά ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων βγαίνει εκτός περιοχής και απομακρύνει με κεφαλιά!

9′ Στην αντεπίθεση ο Γιαννιώτας κάνει το γύρισμα, η μπάλα καταλήγει κόρνερ.

9′ Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Κυριάκου έκανε το σουτ, η μπάλα καταλήγει έξω.

10′ Ο Σάσι σέντραρε από δεξιά, η μπάλα καταλήγει κόρνερ μετά από παρέμβαση του Μαλεκκίδη.

10′ Η μπάλα στην κατοχή του Δημητρίου μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

15′ Χωρίς αξιοσημείωτες φάσεις στο τελευταίο πεντάλεπτο.

16′ Ο Ντιγκινί από δεξιά σεντράρει, απομακρύνουν την μπάλα οι αμυντικοί της Καρμιώτισσας.

20′ Ο Γιαννιώτας σεντράρει, ο Πίττας κάνει την κεφαλιά με τον Τούμπα να πέφτει και να μαζεύει την μπάλα.

21’Συρτό σουτ από τον Μαλεκκίδη, η μπάλα καταλήγει έξω.

22′ Ο Πέδρο από δεξιά σεντράρει, διώχνει ο Μπαράνοφ.

Ο Απόλλωνας εντείνει την πίεση για το γκολ έχοντας την κατοχή της μπάλας και δημιουργώντας προϋποθέσεις για ευκαιρίες κυρίως από τα άκρα της επίθεσης.

25′ Ο Μπίσεσβαρ προχώρησε κάθετα προς την περιοχή του Τούμπα, όμως το σουτ που επιχείρησε είναι αδύναμο και ο τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας μάζεψε την μπάλα.

27′ Ο Σάσι έκανε το γύρισμα στην περιοχή, η μπάλα στον Γιούστε που απομάκρυνε.

30′ Ο Σάσι κάνει το γύρισμα στην περιοχή, ο Γιούστε με νέα καθοριστική παρέμβαση σταματά την φάση.

31′ Ο Μπίσεσβαρ σεντράρει, ο Ντιγκινί κάνει την κεφαλιά και η μπάλα καταλήγει έξω.

32′ Ο Δημητρίου βγαίνει και διώχνει προτού ο Χατζηβασίλης γίνει απειλητικός. Ο βοηθός διαιτητής υπέδειξε σε θέση οφσάιντ τον επιθετικό της Καρμιώτισσας με την επαναληπτική προβολή να μην τον δικαιώνει.

35′ Ο Ντιγκινί από αριστερά σεντράρει, ο Πίττας κάνει την κεφαλιά, η μπάλα καταλήγει έξω.

36′ Ο Μπίσεσβαρ μπήκε στην περιοχή των γηπεδούχων και τον σταμάτησαν οι αμυντικοί.

37′ Ο Πίττας έκανε το σουτ σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι!

40′ Συρτό σουτ από τον Ντιγκινί, ο Τούμπας μαζεύει την μπάλα.

40′ Ο Γιαννιώτας σουτάρει, η  μπάλα καταλήγει έξω.

43′ Κόρνερ για τον Απόλλωνα. Ο Πέδρο εκτέλεσε, απομάκρυναν την μπάλα οι γηπεδούχοι.

45΄ Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη β’ μέρους

47′ Φάουλ για τον Απόλλωνα από δεξιά όπως επιτίθενται οι γαλάζιοι της Λεμεσού. Ο Πέρεζ ανέτρεψε τον Γιαννιώτα.

48′ Ο Πέδρο εκτέλεσε το φάουλ, ο Γιούστε έκανε την κεφαλιά και ο Τούμπα εξουδετέρωσε!

Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, με τον Τούμπα να μαζεύει την μπάλα με διπλή προσπάθεια.

Ο Τούμπας πέφτει στο έδαφος καθώς τραυματίστηκε στη φάση. Στον αγωνιστικό χώρο το ιατρικό επιτελείο της Καρμιώτισσας.

52′ Ο Τούμπας είναι έτοιμος και το παιχνίδι συνεχίζεται κανονικά.

54′ Ο Ρέινολντς στην περιοχή κάνει την κεφαλιά, η μπάλα καταλήγει στον Μαλεκκίδη.

57′ Παπουνασβίλι αντί Γιαννιώτα.

58′ Φάουλ για την Καρμιώτισσα από δεξιά. Ο Ρομπέρζ ανέτρεψε τον Χριστοφή.

59′ Εκτέλεσε το φάουλ ο Χατζηβασίλη, απομάκρυνε την μπάλα ο Γιούστε.

61′ Φάουλ για την Καρμιώτισσα από δεξιά.

Εκτέλεσε ο Χατζηβασίλη, απομάκρυνε την μπάλα ο Ντιγκινί.

62′ Ο Πίττας σεντράρει, ο Μπαράνο διώχνει.

63′ Χρίστου αντί Χατζηβασίλη.

63′ Μπαρκάν αντί Νεοφύτου.

65′ Ο Μπίσεσβαρ στην περιοχή δεν μπορεί να ολοκληρώσει την προσπάθεια του με την μπάλα να καταλήγει τον Τούμπα.

66′  Φάουλ για την Καρμιώτισσα από αριστερά. Ο Γιούστερ ανέτρεψε τον Ρομό.

Κίτρινη κάρτα στον Γιούστε.

67′ Εκτέλεσε ο Μπαρκάν, ο Πέρεζ κάνει την κεφαλιά η μπάλα καταλήγει έξω.

Η πιο σημαντική ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Πέρεζ να κάνει την κεφαλιά μετά την σέντρα από τον Μπαρκάν.

69′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Ρομό ανοίγει το σκορ! Ο επιθετικός της Καρμιώτισσας με πλασέ προλαβαίνει Γιούστε και Δημητρίου σημειώνοντας το πέμπτο του γκολ στο πρωτάθλημα.

73′ Στυλιανού αντί Χριστοφή.

74′ Φάουλ για τον Απόλλωνα σε καλό σημείο.

75′ Νταμπό αντί Κυριάκου.

75′  Ματέι αντί Πίττα.

75′ Ο Πέδρο εκτέλεσε η μπάλα σε αμυντικό της Καρμιώτισσας.

76′ Κακή εκτίμηση από τον Ρομπέρζ, ο Δημητρίου βγαίνει και διώχνει την μπάλα προ του Σάσι.

78′ Άστοχο σουτ από τον Ματέι, η μπάλα καταλήγει έξω.

Ο ρυθμός έγινε πιο γρήγορος μετά το γκολ της Καρμιώτισσας.

80′ Ο Μπίσεσβαρ σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω.

81′ Ο Ρέινολντας σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω.

81′ Κόρνερ για τον Απόλλωνα.

81′ Μπένσοπ αντί Ντένιτς.

82′ Ο Τούμπας εξουδετερώνει μετά την κεφαλιά του Ρομπέρζ! Κόρνερ για τον Απόλλωνα.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Τούμπα με τέσσερις αποκρούσεις μέχρι στιγμής.

83′ Ο Ματέι σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω.

85′ Κόρνερ για τον Απόλλωνα.

Ο Μαλεκκίδης κάνει την κεφαλιά, η μπάλα καταλήγει έξω.

86′ Κίτρινη κάρτα στον Τούμπα για καθυστερήσεις.

87′ Φάουλ για την Καρμιώτισσα από αριστερά.

Κίτρινη στον Πέδρο.

90′ Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Κόρνερ για τον Απόλλωνα.

90’+1′ Η μπάλα στον Τούμπα μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

90′ +2′ Νέο κόρνερ για τον Απόλλωνα.

Ο Μπίσεσβαρ σεντράρει, η μπάλα καταλήγει έξω.

90’+3′ Κίτρινη κάρτα στον Μπαρκάν για φάουλ στον Ρομπέρζ. Χάνει Ολυμπιακό ή Εθνικό.

90’+4′ Ο Μαλεκκίδης έκανε το γυριστό σουτ, η μπάλα καταλήγει έξω.

90’+5′ Σάββα αντί Μπαρκάν

90’+5′ Μ.Σάσι αντί Βαλέντε

90’+7′ Κίτρινη στον Ι.Σάσι.

90’+8′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Νταμπό ισοφαρίζει και λήγει το ματς!

Τέλος αγώνα

ΟΙ 11ΑΔΕΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ:
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ:Τούμπας, Ευσταθίου, Μπαράνοφ, Χριστοφή (Στυλιανού 73′), Πέρεζ, Χατζηβασίλης (Χρίστου 63′), Βαλέντε (Μ.Σάσι 90’+5′), Ρέινολντς, Νεοφύτου (Μπαρκάν  63′-Σάββα 90’+5′), Ι.Σάσι, Ρομό
Στον πάγκο: Kίττος, Μπουμπακάρι, Χέρσκοβιτς, Παχίπης

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Δημητρίου, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Μαλεκκίδης, Κυριακου (Νταμπό 74′), Ντένιτς (Μπένσοπ 81′), Γιαννιώτας (Παπουνασβίλι 57′), Μπίσεσβαρ, Ντιγκινί. Πίττας (Ματέι 74′)
Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Xαραλάμπους, Φώτη, Ορφανίδης, Ψύχας,

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τούμπας, Μπαρκάν (3η), Ι.Σάσι (6η)/ Γιούστε, Πέδρο

*Δύο αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στο ΑΠΟΕΛ: Ντένιτς, Γιαννιώτας αντί Μάρκοβιτς, Παπουνασβίλι.

*Τρεις αλλαγές σε σχέση με το ματς με την Ανόρθωση από τον Χρύση Μιχαήλ: Μπαράνοφ, Βαλέντε,  Ρομό αντί Μπαργκάν,  Σάββα,  Χρίστου.

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ ΚΑΡΤΩΝ:
Kαρμιώτισσα:  Ι.Σάσι(5), Μπαράνοφ (5), Μαλεκκίδης(5), Νεοφύτου (5), Σάββα(2), Μπαρκάν(2)
Aπόλλωνας: Ντιγκινί(2), Πίττας(2), Σακέτι (5), Μπένσοπ(2), Nτένιτς (2)