ΑΕΚ 0-0 ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν… (ΦΩΤΟΣ)

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

ΑΕΚ και Ανόρθωση έμειναν στο 0-0 στην «ΑΕΚ ΑΡΕΝΑ» σε ένα παιχνίδι που χαρακτηρίστηκε από το χαμηλό τέμπο, χωρίς πολλές και μεγάλες ευκαιρίες για τις δύο ομάδες. Πολλά φάουλ στο παιχνίδι που έσπαζαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες παρά το ότι ήθελαν τους τρεις βαθμού, δεν μπόρεσαν να δείξουν πόσο το ήθελαν.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ΑΕΚ ανεβαίνει στους 38 βαθμούς και παραμένει στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη η Ανόρθωση που είδε τον Οκριασβίλι να μπαίνει στο γήπεδο για ένα 10λεπτο μετά από τρεις μήνες, ανέβηκε στους 44, όμως υπάρχει η πιθανότητα να δει την κορυφή να απομακρύνεται.

Το ματς:

Αρκετές διακοπές και κακός ρυθμός στο α’ ημίχρονο, δεν επέτρεψαν φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Ιδιαίτερα στο πρώτο 25λεπτο, με την ΑΕΚ όμως να πατάει καλύτερα με την πάροδο του χρόνου. Η ομάδα του Αυγουστή βρήκε καλές ευκαιρίες με τους Τρουγιόλς και Ναράνχο χωρίς όμως να μπορέσουν να απειλήσουν ουσιαστικά τον Λόρια. Καθόλου… άγχος για τον Μολ στο α’ ημίχρονο όντας απλός θεατής. Το 0-0 έδειχνε πως δεν θα αλλάξει πριν την ανάπαυλα, έτσι κι έγινε.

Αλλαγμένη η Ανόρθωση στην επανάληψη με την είσοδο του Χουσμπάουερ, είχε σημαντική ευκαιρία με τον Κβιλιτάια στο 55’ και γενικότερα έδειχνε πιο απειλητική. Δυσκολεύτηκε αρκετά η ΑΕΚ στο κομμάτι της δημιουργίας κάτι που φάνηκε, με την Ανόρθωση να κρατάει σχετικά εύκολα. Παρ’ όλα αυτά, με την πάροδο του χρόνου ο ρυθμός έπεσε αρκετά -για δεύτερη φορά στο ματς- κάτι που δεν ευνόησε το γεγονός να δημιουργηθούν οι προϋποθέσεις για γκολ. Έστω κι αν βρήκε διπλή φάση η Ανόρθωση στο 82’ με τους Οκριασβίλι και Κβιλιτάια να μη μπορούν να δώσουν πορεία στην μπάλα προς τα δίχτυα.

ΟΙ 11ΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

AEK (Σ. Αυγουστή): Μολ, Τρουγιόλς (79′ Σπιρόφσκι), Ακοράν, Τρισκόφσκι, Νάντο (71′ Μακρής), Χέιτλι, Φερνάντες, Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Ναράνχο, Μοϊσόφ
Στον πάγκο: Τέουνκενς, Τάντι, Αντωνιάδης, Σπόλιαριτς, Χάουγκεν, Ναούμ, Λαφράνς

Ανόρθωση (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος (75′ Αμπαρτζουμιάν), Αρτυματάς, Κορέια, Νταουσβίλι, Καλτσάς (80′ Οκριασβίλι), Μπουσουλάτζιτς (46′ Χουσμπάουερ), Βργκοτς, Κβιλιτάια (84′ Μανιάς), Ρισβάνης, Ελουντού (84′ Χριστοφή)

Έναρξη της αναμέτρησης.
1′
Κίτρινη στα 20 δευτερόλεπτα για τον Μπουσουλάτζιτς.
10′ Κίτρινη κάρτα στον Χέιτλι για μαρκάρισμα στον Ελουντού.
13′ Μακρινό σουτ του Καλτσά, η μπάλα πέρασε δεξιά από το κάθετο δκοάρι του Μολ με τον Ελβετό να μην ανησυχεί ιδιαίτερα.
16′ Καλή στιγμή για την Ανόρθωση με τον Κορέια να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής, ο Μολ μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.
17′ Εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά για την ΑΕΚ με τον Χέιτλι, έπιασε την κεφαλιά ο Μοϊσόφ με τον Λόρια να μπλοκάρει σταθερά.
28′ Σχόλιο: Αρκετά τα φάουλ στο παιχνίδι, αναγκάζουν τον Τιμόθεο Χριστοφή να σταματά συνεχώς τη ροή του. Οι δύο ομάδες που προσέχουν περισσότερο τα νώτα τους και δυσκολεύονται στο να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Μέχρι στιγμής, μόνο από στατικές φάσεις έχουν απειληθεί οι Μολ και Λόρια.
31′ Κόρνερ του Χέιτλι, ο Τρουγιόλς έπιασε την κεφαλιά, χωρίς όμως να βρει στόχο με τη μπάλα να περνάει δεξιά από την εστία του Λόρια.
36′ Ο Ναράνχο απέφυγε τον Ρισβάνη, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνάει πάνω από την εστία του Λόρια.
38′ Ο Ακοράν μπήκε με αξιώσεις στην περιοχή του Λόρια και βρέθηκε στο έδαφος μετά από πίεση που δέχθηκε από τον Βργκοτς. Η επαναληπτική προβολή, δείχνει τον αμυντικό της Ανόρθωσης να προσπαθεί να παίξει την μπάλα, να πατάει στο έδαφος το πόδι του και να πηγαίνει ο Ακοράν πάνω στον Κροάτη. Σωστά άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί ο Τιμόθεος Χριστοφή.
45′ Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.
Τέλος α’ ημιχρόνου. 0-0
Έναρξη του β’ ημιχρόνου.
46′
Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Χουμπάουερ στη θέση του Μπουσουλάτζιτς.
54′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Μετά από μελέ στην περιοχή, της ΑΕΚ, ο Ελουντού βρήκε τον Κβιλιτάια που δεν έκανε καλό πρώτο κοντρόλ και χάθηκε μία σημαντική προϋπόθεση για την Ανόρθωση.
55′ Γύρισμα του Χουσμπάουερ από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε πάνω από τον Κβιλιτάια που πήρε καλή θέση στην περιοχή. Η φάση ακυρώθηκε ως οφσάιντ πάνω στον Τσέχο.
60′ Σχόλιο: Πιο επιθετικά μπήκε στο β’ ημίχρονο η Ανόρθωση. Η είσοδος του Χουσμπάουερ αντί του Μπουσουλάτζιτς έχει αλλάξει το σκηνικό, κάνοντας τους φιλοξενούμενους πολύ πιο απειλητικούς. Χωρίς τελική προσπάθεια η ΑΕΚ μετά την ανάπαυλα που προσπαθεί να ισορροπήσει το παιχνίδι.
67′
Μακρινό σουτ του Καλτσά, η μπάλα πάνω από την εστία του Μολ.
71′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χέιτλι, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Και αλλαγή για την ΑΕΚ στο ίδιο χρονικό σημείο. Μέσα ο Μακρής, έξω ο Νάντο.
73′ Κίτρινη κάρτα στον Φερνάντες.
75′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Μέσα ο Αμπαρτζουμιάν, έξω ο Γκαλίτσιος.
79′ Σπιρόφσκι στη θέση του Τρουγιόλς.
80′ Ο Οκριασβίλι στη θέση του Καλτσά.
82′ Διπλή ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Οκριασβίλι έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Μοϊσόφ (στο χέρι του που ήταν κάτω στο έδαφος στην προσπάθεια για τάκλιν), η μπάλα έφτασε στον Κορέια που γύρισε στον Κβιλιτάια, που έκανε το σουτ με τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
84′ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Ελουντού και Κβιλιτάια εκτός, μέσα οι Χριστοφή και Μανιάς.
88′ Κίτρινη στον Χουσμπάουερ.
89′ Λάθος στην άμυνα της Ανόρθωσης, ο Τρισκόφσκι προσπάθησε με γυριστό σουτ να νικήσει τον Λόρια, όμως η μπάλα κατέληξε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Λόρια.
90′ Τρία λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος των καθυστερήσεων.
Τέλος του αγώνα. 0-0.

Στο όριο για την ΑΕΚ: Φερνάντες(2), Γκαρσία(2),  Σπιρόφσκι(5), Σπόλιαριτς (5),  Σούτερντεν (2), Χέιτλι(5)
Στο όριο για την Ανόρθωση: Καλτσάς (2), Γκαλίτσιος (2), Βγκορτς (5), Mίχα (2), Κορέια(2), Κβιλιτάια(2), Ρισβάνης(2)