Ιούν 16 16:00 Φιλανδία Ρωσία Ιούν 16 19:00 Τουρκία Ουαλία Ιούν 16 22:00 Ιταλία Ελβετία Ιούν 17 16:00 Ουκρανία Βόρεια Μακεδονία Ιούν 17 19:00 Δανία Βέλγιο Ιούν 17 22:00 Ολλανδία Αυστρία Ιούν 18 16:00 Σουηδία Σλοβακία Ιούν 18 19:00 Κροατία Τσεχία Ιούν 18 22:00 Αγγλία Σκωτία Ιούν 19 16:00 Ουγγαρία Γαλλία Ιούν 19 19:00 Πορτογαλία Γερμανία Ιούν 19 22:00 Ισπανία Πολωνία Ιούν 20 19:00 Ελβετία Τουρκία Ιούν 20 19:00 Ιταλία Ουαλία Ιούν 21 19:00 Βόρεια Μακεδονία Ολλανδία Ιούν 21 19:00 Ουκρανία Αυστρία Ιούν 21 22:00 Ρωσία Δανία Ιούν 21 22:00 Φιλανδία Βέλγιο Ιούν 22 22:00 Κροατία Σκωτία Ιούν 22 22:00 Τσεχία Αγγλία Ιούν 23 19:00 Σουηδία Πολωνία Ιούν 23 19:00 Σλοβακία Ισπανία Ιούν 23 22:00 Πορτογαλία Γαλλία Ιούν 23 22:00 Γερμανία Ουγγαρία

ΕΝΠ-Ερμής 1-0: Το έκρινε η γκολάρα του Πανός! (ΦΩΤΟΣ-ΒΙΝΤΕΟ)

Με ένα υπέροχο γκολ του Πανός στο 21’ η ΕΝΠ νίκησε 1-0 τον Ερμή στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής στο «Τάσος Μάρκου». Στους 24 βαθμούς οι «βυσσινί», στους 21 παρέμειναν οι «φτεροπόδαροι».

ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Σε ένα ημίχρονο όπου την… διαφορά έκανε το υπέροχο γκολ του Πανός στο 21’ η ΕΝΠ διαφύλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του 45λεπτου και δικαίως προηγήθηκαν.

Οι «φτεροπόδαροι» μπήκαν με περισσότερη επιθετική διάθεση στο δεύτερο ημίχρονο κι επιδίωξαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για την ισοφάριση όμως ο Γκατσέφσκι διατήρησε την εστία του όταν… απειλήθηκε από τον Ρουσιά στο 46’.

Στην συνέχεια οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν πολλές αξιοσημείωτες ευκαιρίες με το 1-0 να παραμένει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Re-Play:

1′ Φάουλ για τον Ερμή με τον Μέιρα να ετοιμάζεται για την εκτέλεση.

2′ Μετά την εκτέλεση του φάουλ ο Γαβριήλ εντός περιοχής σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω.

2′  Εξετάζεται από το VAR η φάση μετά την εκτέλεση του φάουλ κατά πόσο υπάρχει χέρι του Εντγκό σε διεκδίκηση με τον Σιντιμπέ. Δεν υπάρχει παράβαση σύμφωνα με το VAR.

4′ Ο Θεοδώρου βρίσκει χώρο εκτός περιοχής και σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω.

6′ Στο έδαφος ο Δημητρίου μετά από του Εντγκό.

7′ Κίτρινη κάρτα στον Εντγκό.

9′ Ο Γκατσέφσκι διώχνει με γροθιές μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Μέιρα.

10′ Κίτρινη κάρτα στον Κοβάσεβιτς για διαμαρτυρίες για ένα πλάγιο άουτ.

12′ Ο Δημητρίου σεντράρει με τον Γκατσέφσκι να μαζεύει την μπάλα.

15′ Κίτρινη κάρτα στον Μπάλαζιτς που συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών.

19′ Φάουλ για την ΕΝΠ λίγα μέτρα εκτός της περιοχής του Ερμή. Ο Φόλμπρεχτ ανέτρεψε τον Μπάρνι.

21′ ΓΚΟΛ 1-0!  Μετά την εκτέλεση του φάουλ η μπάλα στο τείχος, με τον Πανός να σουτάρει για το 1-0! Με μια… φωτοβολίδα ο Πανός άνοιξε το σκορ για τους βυσσινί!

23′ Ο Ντένινγκ σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω.

26′ Κίτρινη κάρτα στον Κυριάκου που συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών..

33′ Κόρνερ για τον Ερμή. Εκτέλεση κόρνερ από τον Μέιρα, σουτάρει ο Φόλπρεχτ, η μπάλα καταλήγει έξω.

43′ Φάουλ για τον Ερμή από αριστερά όπως επιτίθενται οι φιλοξενούμενοι.

44′ Ο Μέιρα εκτελεί το φάουλ, ο Γκατσέφσκι διώχνει σε κόρνερ.

44′ Η μπάλα στην κατοχή του Γκατσέφσκι μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

45′ Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη β’ ημιχρόνου.

46′ Γκάταριτς αντί Μέιρα.

46′ Ο Ρουσιάς σουτάρει, ο Γκατσέφσκι διώχνει σε κόρνερ.

Ο Φόλμπρεχτ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ενγκό απομάκρυνε και στην συνέχεια της φάσης ο Ερμής κερδίζει νέο κόρνερ.

55′ Ο Ερμής ξεκίνησε με περισσότερη διάθεση για να δημιουργήσει ευκαιρίες στο β’ ημίχρονο, απόρροια και του σκορ.

57′ Ο Φελίπε σουτάρει, η μπάλα σε σώματα αμυντικών.

59′ Κόρνερ για τον Ερμή μετά από σέντρα του Γαβριήλ από δεξιά και παρέμβαση του Μπαρμπόσα.

59′ Η μπάλα στην κατοχή του Γκατσέφσκι μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

60′ Ο Μπάρνι σουτάρει, η μπάλα πάνω από την εστία του Καϊκέ.

62′ O Nτένινγκ σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω.

Το σουτ από τον Ντένινγκ ήταν η πρώτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο β’ ημίχρονο.

65′ Κόρνερ για τον Ερμή.

Ο Φόλμπρεχτ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κοβάσεβιτς έκανε το γύρισμα με την μπάλα να καταλήγει έξω.

66′ O Δημητρίου σεντράρει, ο Γκατσέφσκι μαζεύει την μπάλα.

67′ Γεωργίου αντί Βάλποορτ.

67′ Κύπρου αντί Κοβάσεβιτς.

69′ Κίτρινη στον Γκάταριτς.

72′ O Mπαρμπόζα τραυματίστηκε και δεν μπορεί να συνεχίσει. Ετοιμάζεται ο Μουλαζίμης για να τον αντικαταστήσει.

75′ Μουλαζίμης αντί Μπαρμπόζα.

75′ Παπαθανασίου αντί Κυριακίδη

76′ Κόρνερ για τον Ερμή.

Η μπάλα καταλήγει έξω μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

79′ Μαρκόφσκι αντί Ντένινγκ.

81′ Κόρνερ για την ΕΝΠ. Μετά από προσπάθεια του Μαρκόφσκι από δεξιά, παρέμβαση του Γεωργίου που παραχώρησε κόρνερ.

82′ Ντίας αντί Γαβριήλ.

87′ Mπελόνε αντί Θεοδώρου.

88′ Μετά από γύρισμα του Γκάταριτς από δεξιά, ο Κύπρου σουτάρει και η μπάλα βρίσκει σε πόδια συμπαικτών του…

89′ Ο Ερμής πιέζει για την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά.

90′ Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90’+1′ Φάουλ για τον Ερμή

Προωθούνται και οι αμυντικοί του Ερμή.

Εκτελεί ο Φόλμπρεχτ, η μπάλα στον Σιντιμπέ που έκανε το γύρισμα, με τον Κύπρου να σουτάρει, η μπάλα κατέληξε έξω.

Ο βοηθός διαιτητής υποδεικνύει οφσάιντ τον Σιντιμπέ ο οποίος ήταν λίγο πιο μπροστά εκτεθειμένος.

90’+2′ Φάουλ για την ΕΝΠ που κερδίζει χρόνο…

Tέλος αγώνα

ENΠ (Κ.Φερέρ): Γκατσέφσκι, Μπάλαζιτς, Κυριάκου, Μπαρμπόζα (Μουλαζίμης 75′), Θεοδώρου (Μπελόνε  87′), Εντγκόο, Ντένιγνκ (Μαρκόφσκι 79′), Φελίπε, Μπάρνι, Λουσέρο, Πανός
Στον πάγκο: Πέτρου, Ίρεπ, Μαϊσουράντζε, Μαυρουδής,Κοσμάς, Οντότζι
EΡΜΗΣ (Μ.Σατσιάς): Καϊκέ, Δημητρίου, Γαβριήλ (Ντίας 82′), Μέιρα(Γκάταριτς 46′), Φόλπρεχτ, Κοβάσεβιτς(Κύπρου 67′), Βάλπορτ (Γεωργίου 67′), Χολτ, Κυριακίδης (Παπαθανασίου 75′), Σιντιμπέ, Ρουσιάς,
Στον πάγκο: Φινιρίδης, Καραγκούνης, Καϊσερλίδης, Αλαμπρίτης.

Κίτρινες: Εντγκό(3η), Mπάλαζιτς(3η), Kυριάκου (3η), Γκάταριτς /  Κοβάσεβιτς, Φόλμπρεχτ

*Μία αλλαγή σε σχέση με το ματς κόντρα στην Δόξα: Μπάρνι αντί Μαρκόφσκι.

*Ντεμπούτο για τον Μπάρνι με την φανέλα των βυσσινί.

*Δύο αλλαγές σε σχέση με το ματς με την ΑΕΛ: Καϊκέ, Γαβριήλ αντί Φιρινίδη, Καραγκούνη

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Μαρίνου Μιχάλης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος
4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
AVAR: Ηροδότου Ξένια
Παρατηρητής: Ιωάννου Μιχάλης

ΣΤΟ ΟΡΙΟ:

ENΠ: Ίρεπ(2), Μαρκόσκι (2), Μπάλαζιτς (2), Κυριάκου(2), Γκατσέφσκι(2), Θεοδώρου(2), Φελίπε(2), Ενγκόο (2), Ντένινγκ (7)
Eρμής:   Ραφίνια(2), Ρουσιάς(2), Κονέ(5), Μέιρα(2), Δημητρίου(5), Κυριακίδης(5)