ΑΕΛ 2-0 ΑΠΟΕΛ: Από το Τσίρειο δεν περνά κανείς!

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΛ που επικράτησε με 2-0 του ΑΠΟΕΛ σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση για την 16η αγωνιστική στο Τσίρειο στάδιο. Αυτή ήταν η 10η νίκη για την ομάδα της Λεμεσού στο Τσίρειο στάδιο που έχει χάσει βαθμούς μόνο από την Ομόνοια. Σκόρερ για την ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ ο Τεσέιρα στο 5’ και ο Μαέ από την άσπρη βούλα στο 56’, σε μία απόφαση που έπαιξε σημαντικό ρόλο η παρουσία του VAR.

Με αυτό το τρίποντο η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ ανέβηκε στους 45 βαθμούς και τη 2η θέση, δύο λιγότερους από την κορυφή. Από την άλλη, το ΑΠΟΕΛ σπατάλησε ακόμη μία ευκαιρία στο να πλησιάσει την 6η θέση και τα πράγματα γίνονται όλο και πιο δύσκολα για την κατάληψή της με 4 αγωνιστικές να απομένουν.

Το ματς:

Μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι το ΑΠΟΕΛ που απείλησε μόλις στο 1’ λεπτό με σουτ του Λουντέμο. Μέχρι εκεί όμως γιατί πήρε τη σκυτάλη η ΑΕΛ που στην πρώτη της καλή στιγμή στο 5’ άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή του Τεσέιρα. Η ομάδα του Κέρκεζ ήλεγξε το τέμπο και είχε και δοκάρι με τον Μαέ στο 11’ ενώ είχε κι άλλες ευκαιρίες να διπλασιάσει τα γκολ της από το α’ ημίχρονο με το ΑΠΟΕΛ να μη μπορεί να απειλήσει.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, η ΑΕΛ μπήκε δυνατά στο γήπεδο εκ νέου, είχε ευκαιρία με τον Μαέ στο 47’ που νίκησε τον Σίλβα εννιά λεπτά αργότερα από την άσπρη βούλα, μετά από χέρι του Ζόρζε στην μικρή περιοχή. Έπειτα, το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε και έβγαλε αντίδραση, ήταν όμως αργά και οι ευκαιρίες που βρήκε με τον Ζαχίντ, το δοκάρι του Λουντέμο και την κεφαλιά του Σιέλη, δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ. Ούτε και το πέναλτι πάνω στον Εφραίμ δόθηκε, καθώς ήταν εκτεθειμένος στην αρχή της φάσης και ως εκ τούτου το ΑΠΟΕΛ δεν μπήκε ποτέ στη διεκδίκηση του αγώνα. Αντιθέτως, η ΑΕΛ δείχνει ασταμάτητη μέσα στο Τσίρειο και δικαιωματικά βρίσκεται στη θέση που βρίσκεται, ενώ ο Βοζίνια επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις κρατώντας το μηδέν στην άμυνα.

ΑΕΛ (Ντ. Κέρκεζ): Βοζίνια, Τεσέιρα, Κέρκεζ, Σάντος, Κυριάκου, Ζντραβκόφσκι, Μεντόγεβιτς (83′ Έουλερ), Αντάμοβιτς (74′ Μπουνόζα) , Αντωνίου, Τόρες (90+4′ Κωνσταντινίδης), Μαέ (74′ Μπάμπιτς)
Στον πάγκο: Kεραυνός, Έουλερ, Δ. Αβραάμ, Μελαναρκίτης

ΑΠΟΕΛ (Σ. Πουρσαϊτίδης): Σίλβα, Ζόρζε, Εφραίμ, Λουντέμο, Μπεν Σαχάρ (73′ Νούχιου), Ανουάρ (83′ Σατσιάς), Ζαχίντ, Κλωναρίδης (60′ Κατσαντώνης), Νσούε, Γαβριήλ (83′ Αποστολάκης), Σιέλης
Στον πάγκο: Ουζόχο, Σάντος, Ντίας, Μερκής, Κούτσακος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Νσούε, Εφραίμ

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα από την ιστοσελίδα μας.
Έναρξη του αγώνα.
1′
Φάση διαρκείας στα καρέ της ΑΕΛ μετά από λάθος έξοδο του Βοζίνια, η μπάλα έφτασε στον Λουντέμο που έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να καταλήγει πάνω από την εστία του Βοζίνια.
5′ ΓΚΟΛ 1-0: Μετά από κόρνερ του Τόρες, έπιασε την κεφαλιά ο Σάντος, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Τεσέιρα που με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ.
11′
Δοκάρι για την ΑΕΛ με τον Μαέ να πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Σίλβα, βρήκε στον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ και κατέληξε έξω.
17′ Σέντρα του Τόρες από τα δεξιά, μετά από παρέμβαση του Ζόρζε πριν γίνει κάτοχος ο Αντωνίου, η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ.
18′ Σουτ του Αντάμοβιτς από μακρινή απόσταση, η μπάλα κατέληξε πάνω από την εστία του Σίλβα.
21′ Έπεσε στην περιοχή της ΑΕΛ ο Μπεν Σαχάρ αφότου πιέστηκε από τον Κέρκεζ με τον Λούκα Σωτηρίου να αφήνει το ματς να συνεχιστεί. Η επαναληπτική προβολή δεν δείχνει να υπάρχει κάποια παράβαση.
31′ Σχόλιο: Ελέγχει το ρυθμό του αγώνα η ΑΕΛ που πετυχαίνοντας το γρήγορο γκολ της έδωσε… αέρα στο παιχνίδι της εν αντιθέσει με τους φιλοξενούμενους που δείχνουν ακόμη επηρεασμένοι χωρίς να μπορούν να εκδηλώσουν σωστά επιθετικές ενέργειες. Εξ’ ου και το γεγονός ότι δεν έχει δημιουργήσει άλλη τελική πέρα από την φάση του 1′ λεπτού.
33′ Έπαιξε απρόσεκτα με τα χέρια ο Σάντος χτυπώντας τον Εφραίμ με τον αγκώνα στο κεφάλι. Θα έπρεπε να υποδειχθεί φάουλ από τον Λούκα Σωτηρίου που άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί.
39′ Κίτρινη κάρτα στον Νσούε.
40′ Επικίνδυνη σέντρα του Τόρες από τα δεξιά, ο Νσούε πρόλαβε προτού γίνει κάτοχος της μπάλας ο Αντωνίου.
45′ Κίτρινη κάρτα στον Εφραίμ.
Τέλος ημιχρόνου στο Τσίρειο στάδιο. 1-0 για την ΑΕΛ με το γκολ του Τεσέιρα.
Έναρξη του β’ ημιχρόνου.
47′
Γέμισμα του Τόρες από τα αριστερά, ο Μαέ έπιασε την κεφαλιά με τον Σίλβα να μαζεύει.
54′ Σε διεκδίκηση των Μαέ και Ζόρζε, μετά από προσπάθεια του δεύτερου για κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στο χέρι του αμυντικού του ΑΠΟΕΛ. Ο Λούκας Σωτηρίου, μετά από συνομιλία που είχε με τον VAR, είδε ξανά τη φάση από το on-field review, δείχνοντας την άσπρη βούλα.
56′ ΓΚΟΛ 2-0: Εύστοχος ο Μαέ από τα 11 βήματα. Στην δεξιά γωνία η μπάλα, στην αριστερή ο Σίλβα και η ΑΕΛ έχει ισχυρό προβάδισμα.
60′
Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Κατσαντώνης στη θέση του Κλωναρίδη.
65′ Γέμισμα του Ζαχίντ από εκτέλεση φάουλ, έπιασε την κεφαλιά ο Κατσαντώνης με την μπάλα να καταλήγει πάνω από την εστία.
72′ Σχόλιο: Υπερέχει αρκετά η ΑΕΛ έναντι του ΑΠΟΕΛ και το 2-0 της δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα για τη νίκη. Προσπαθεί το ΑΠΟΕΛ στα τελευταία λεπτά να αναπτυχθεί ορθόδοξα, δίχως όμως ακόμη να δημιουργήσει την καλή στιγμή μπροστά από την εστία του Βοζίνια.
73′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Νούχιου μέσα, Μπεν Σαχάρ έξω.
74′ Δοκάρι για το ΑΠΟΕΛ! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λουντέμο η μπάλα σταμάτησε στην οριζόντια δοκό του Βοζίνια και κατέληξε έξω.
74′
Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Στη θέση των Μαέ και Αντάμοβιτς, ο Μπάμπιτς και ο Μπουνόζα.
83′ Δύο αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ. Γαβριήλ και Ανουάρ έξω, Σατσιάς και Αποστολάκης στο γήπεδο.
83′ Έξω ο Μεντόγεβιτς, μέσα ο Έουλερ για την ΑΕΛ.
84′ Σουτ του Ζαχίντ, η μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Βοζίνια.
86′ Κεφαλιά του Κατσαντώνη, θα διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Βοζίνια. Κόρνερ από το οποίο ο Σιέλης ανέβηκε πιο ψηλά από όλους, όμως η κεφαλιά του κατέληξε αριστερά από το κάθετο δοκάρι του Βοζίνια.
89′ Πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ. Ο Μπουνόζα ανατρέπει τον Εφραίμ εντός περιοχής με τον Λούκα Σωτηρίου να υποδεικνύει ορθά την άσπρη βούλα. Ακυρώνεται όμως η απόφαση, καθώς ο Εφραίμ ήταν εκτεθειμένος στην αρχή της φάσης.