Ιούν 16 16:00 Φιλανδία Ρωσία Ιούν 16 19:00 Τουρκία Ουαλία Ιούν 16 22:00 Ιταλία Ελβετία Ιούν 17 16:00 Ουκρανία Βόρεια Μακεδονία Ιούν 17 19:00 Δανία Βέλγιο Ιούν 17 22:00 Ολλανδία Αυστρία Ιούν 18 16:00 Σουηδία Σλοβακία Ιούν 18 19:00 Κροατία Τσεχία Ιούν 18 22:00 Αγγλία Σκωτία Ιούν 19 16:00 Ουγγαρία Γαλλία Ιούν 19 19:00 Πορτογαλία Γερμανία Ιούν 19 22:00 Ισπανία Πολωνία Ιούν 20 19:00 Ελβετία Τουρκία Ιούν 20 19:00 Ιταλία Ουαλία Ιούν 21 19:00 Βόρεια Μακεδονία Ολλανδία Ιούν 21 19:00 Ουκρανία Αυστρία Ιούν 21 22:00 Ρωσία Δανία Ιούν 21 22:00 Φιλανδία Βέλγιο Ιούν 22 22:00 Κροατία Σκωτία Ιούν 22 22:00 Τσεχία Αγγλία Ιούν 23 19:00 Σουηδία Πολωνία Ιούν 23 19:00 Σλοβακία Ισπανία Ιούν 23 22:00 Πορτογαλία Γαλλία Ιούν 23 22:00 Γερμανία Ουγγαρία

Δόξα-ΕΝΠ 1-0: Άλμα για την πρώτη 6άδα! (ΦΩΤΟΣ-ΒΙΝΤΕΟ)

Με γκολ του Μπεράτ Σαντίκ με εκτέλεση πέναλτι (37′) η Δόξα νίκησε 1-0 την ΕΝΠ στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής. Στους 29 βαθμούς ανέβηκε η Δόξα, στους 21 παρέμεινε η ΕΝΠ.

ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο πρώτο ημίχρονο ο ρυθμός κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ελάχιστες φάσεις στις δύο εστίες. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας και έφτιαξαν πιο επικίνδυνες ευκαιρίες για το γκολ, ενώ στο 37’ και μετά από την βοήθεια του VAR η Δόξα κέρδισε πέναλτι που αξιοποίησε ο Σαντίκ σημειώνοντας το 12ο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε με τις δύο ομάδες να κυνηγούν το γκολ για διαφορετικούς λόγους. Η ΕΝΠ ήταν η ομάδα που άσκησε περισσότερη πίεση στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο του πρώτου μέρους, ενώ στην συνέχεια και οι δύο ομάδες έφτιαξαν σημαντικές ευκαιρίες. Οι γηπεδούχοι διαφύλαξαν το προβάδισμα με τον ιδανικότερο τρόπο ενώ οι φιλοξενούμενοι που έφτασαν κοντά στο γκολ με αποκορύφωμα την φάση με τον Μπάλαζιτς που σημάδεψε το δοκάρι, όμως το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Re-Play:

4′ Φάουλ για την Δόξα από αριστερά όπως επιτίθενται οι γηπεδούχοι.

Εκτελεί ο Οικονομίδης, η μπάλα στα χέρια του Γκατσέφσκι.

6′ Φάουλ για την ΕΝΠ, ο Μουκτάρης ανέτρεψε τον Ντένινγκ από δεξιά όπως επιτίθενται οι βυσσινί.

Εκτελεί ο Θεοδώρου, η μπάλα καταλήγει έξω.

12′ Πρώτη επικίνδυνη φάση για την ΕΝΠ. Ο Ντένινγκ σεντράρει, η μπάλα στον Μουκτάρη και κόρνερ για την ΕΝΠ.

Εκτελεί το κόρνερ ο Θεοδώρου, απομακρύνει την μπάλα ο Σαντίκ.

15′ Κίτρινη κάρτα στον Ενγκόο για χτύπημα με το χέρι σε διεκδίκηση της μπάλας πάνω στον Μπόλιεβιτς.

18′ Κίτρινη κάρτα στον Ντένινγκ για χτύπημα με το χέρι στο πρόσωπο του Τραϊτσέφσκι σε διεκδίκηση της μπάλας.

20′ Χαμηλός ρυθμός και ελάχιστες φάσεις στο πρώτο 20λεπο του αγώνα στο Μακάρειο.

23′ Ο Κίκας μπήκε στην περιοχή,  η μπάλα στον Οικονομίδη που σουτάρει, με τον Γκατσέφσκι να αποκρούει σε κόρνερ!

Η μπάλα στους φιλοξενούμενους μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

26′ Κόρνερ για την ΕΝΠ μετά από προσπάθεια του Μαρσκόφσκι και παρέμβαση του Τραϊτσέφσκι.

Η μπάλα στον Σισκόσκι μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

27′ Ο Σαντίκ τροφοδοτεί τον Κίκας που μπαίνει στην περιοχή και σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω. Αυτή ήταν η σημαντικότερη ευκαιρία μέχρι στιγμής.

30′ Η κατοχή της μπάλας είναι 62%-38% υπέρ της Δόξας

32΄: Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Ο διαιτητής Δημήτρης Σολωμού αξιολογεί το μαρκάρισμα μεταξύ Λουσέρο και Καλό σαν επιθετικό φάουλ και βγάζει κίτρινη κάρτα στον επιθετικό της Δόξας.
Τον καλεί όμως ο
VAR (Νικόλας Νεοκλέους) και βλέπει ξανά τη φάση με αποτέλεσμα να αλλάξει την απόφαση και να δώσει πέναλτι υπέρ της Δόξας. Αλλάζει επίσης την κίτρινη κάρτα. Την αφαιρεί από τον Καλό και τη δείχνει στον Λουσέρο.
37: ΠΕΝΑΛΤΙ-ΓΚΟΛ Το πέναλτι εκτελεί ο Σαντίκ και πετυχαίνει το 1-0.

40′ Ένταση στους πάγκους.

41′ Κίτρινη στον Πέτρο Βιολάρη μέλος του τεχνικού επιτελείου της ΕΝΠ για διαμαρτυρίες.

42′ Κίτρινη στον Πανός.

45′ Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη β’ μέρους

47 Στο έδαφος Μουκτάρης και Ντένινγκ, που κτύπησαν σε διαφορετικές φάσεις. Οι ποδοσφαιριστές συνεχίζουν κανονικά μετά την μικροδιακοπή.

48′ Κίτρινη κάρτα στον Τραϊτσέφσκι για φάουλ στον Πανός. Αυτή ήταν η 8η κίτρινη για τον Τραϊτσέφσκι που χάνει έναν από τους επόμενους δύο αγώνες της Δόξας (Ομόνοια ή Eρμή).

59′ Ο Θεοδώρου σουτάρει, ο Σισκόφσκι αποκρούει.

60′ Η ΕΝΠ έχει ανεβάσει την απόδοση της στο πρώτο 15λεπτο του β’ ημιχρόνου.

61′ Ο Καλό στην περιοχή από διαγώνια θέση σουτάρει, πέφτει και αποκρούει ο Γκατσέφσκι.

62′ Προβολή του Ενγκό εντός της μικρής περιοχής, ο Σισκόφσκι έδιωξε σε κόρνερ.

65′ Ουντότζι αντί Πανός.

63′ Ολιβέιρα αντί Καλό.

64′ Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Μπαρμπόσα σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω!

65′ Κίτρινη κάρτα στον Εγγλέζου που χάνει ένα από τα επόμενα δύο παιχνίδια της Δόξας.

66′ Ο Κίκας έκανε το γύριμσα στη περιοχή από τα δεξιά, ο Γκατσέφσκι μαζεύει.

68′ Ο Ντένινγκ προλαβαίνει προ του Μέσκα σε μια πολύ καλή προϋπόθεση για τους γηπεδούχους μετά από πάσα του Σαντίκ. Η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Γκατσέφσκι.

Πολύ γρήγορος ρυθμός στο παιχνίδι.

Φάουλ για την ΕΝΠ.

69′ Εκτελεί ο Φελίπε και ο Σισκόφσκι διώχνει σε κόρνερ μετά από κεφαλιά από τον Μπαρμπόσα!

70′ Η κατοχή της μπάλας είναι 48%-52%.

Κόρνερ για την ΕΝΠ.

73′ Κίτρινη στον Μπόλιεβιτς.

74′ Σουτ από τον Μπόλιεβιτς, η μπάλα καταλήγει έξω.

74′ Μαυρουδής αντί Μαρκόφσκι.

74′ Ιρέπ αντί Λουσέρο.

75′ Κεφαλιά του Ενγκό μετά από εκτέλεση κόρνερ, μαζεύει την μπάλα ο Σισκόφσκι.

78′ Ασαμόα αντί Μπόλιεβιτς.

78′ Μπιλάλ αντί Κίκας. Ντεμπούτο για τον Μπιλάλ με την φανέλα της Δόξας.

84′ Φάουλ για την ΕΝΠ.

84′ Εκτελεί ο Φελίπε, ο Μπάλαζιτς με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στο δοκάρι!

85′ Κίτρινη κάρτα ο Ολιβέιρα ο οποίος χάνει ένα από τους επόμενους δύο αγώνες της Δόξας.

85′ Γκολομπάρτ αντί Οικονομίδη

Ντεμπούτο για τον Γκολομπάρτ.

90′ Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90’+3′ Ο Μπιλάλ εντός περιοχής σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω!

Τέλος αγώνα

ΟΙ 11ΑΔΕΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ:
ΔΟΞΑ (Κ.Σακκάς):Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς (Ασαμόα 78′), Μουκτάρης, Σαντίκ, Οικονομίδης (Γκολομπάρτ 85′), Χριστοφή, Καλό (Ολιβέιρα 63′), Τραϊτσέφσκι, Μέσκα, Κίκας (Μπιλάλ 78′)
Στον πάγκο: Παρασκευά, Ντα Κόστα, Λουίς Κάρλος, Άδωνη, Μιντίκκης
ΕΝΠ(Κ.Φερέρ):Γκατσέφτσκι, Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Μπαρμπόζα, Λουσέρο (Ίρεπ 74′), Φελίπε, Ντένινγκ, Πανός (Ουντότζι 65′), Μαρκόφσκι (Μαυρουδής 74′) Θεοδώρου, Εντγκόο
Στον πάγκο:Πέτρου, Παναγή, Μπελόνε, Κοσμάς, Μουλαζίμης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ:  Καλό, Τραϊτσέφσκι (8η), Εγγλέζου (6η), Μπόλιεβιτς (3η), Oλιβέιρα (6η)/ Ενγκόο, Ντένινγκ, Λουσέρο, Πανός

Παρατηρητής: Τσαγγάρης Μάριος

*Τρεις αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στην ΑΕΛ: Μουκτάρης, Καλό, Μέσκα αντί Ολιβέιρα, Ασαμόα, Άδωνη.

*Στον πάγκο το νέο μεταγραφικό απόκτημα Χαμντί Μπιλάλ.

*Δύο αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στην Ομόνοια: Λουσέρο, Μαρκόφσκι αντί Μουλαζίμη, Μαϊσουράντζε.