ΕΡΜΗΣ-ΑΕΛ 2-2: Ματσάρα και η μπίλια στο «Χ»! (ΦΩΤΟΣ)

Εξαιρετικό παιχνίδι στο «Αμμόχωστος» με τον Ερμή και την ΑΕΛ να κρατούν αμείωτο το ενδιαφέρον σε όλους όσους παρακολούθησαν το παιχνίδι μέχρι το τελευταία σφύριγμα του Λούκα Σωτηρίου. Το τελικό 2-2 φέρνει και ικανοποίηση αλλά και απογοήτευση (κυρίως στην ΑΕΛ) για το γεγονός ότι δεν εκμεταλλεύτηκε τις απώλειες της Ομόνοιας που δεν κέρδισε στο παιχνίδι που προηγήθηκε.

Ο Ερμής που γύρισε το παιχνίδι με τον Ρουσιά, δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα που απέκτησε. Ωστόσο ο βαθμός που βάζει στο σακούλι, είναι από αυτούς που μπορούν να αποδειχθούν πολύτιμοι στο τέλος του πρωταθλήματος. Πλέον είναι στους 21.

Στους 42 βαθμούς πλέον η ΑΕΛ, η απόσταση από την κορυφή μειώθηκε στους 2 βαθμούς όμως ο Απόλλωνας παίζει αύριο με το ΑΠΟΕΛ. Θυμίζουμε πως η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ έχει αγώνα λιγότερο.

Το ματς:

Πολύ καλύτερα μπήκε στο γήπεδο η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά που είχε ψηλά τις γραμμές της και πίεσε την πρώτη πάσα της ΑΕΛ. Εξ’ ου και το γεγονός του ότι έγινε δύο φορές λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ στο α’ ημίχρονο που όμως δεν το «πλήρωσαν» οι φιλοξενούμενοι. Αντιθέτως, άνοιξαν το σκορ με τον Μαέ στο 35’ σε ένα σημείο όπου ο Ερμής ήταν καλύτερος.

Στο β’ ημίχρονο άρχισε ιδανικά για τους γηπεδούχους που με δύο γκολ του Ρουσιά μέσα σε ένα 4λεπτο άλλαξαν τις ισορροπίες. Στο 54’ αρχικά μετά από γέμισμα του Βάλπορτ, έπιασε την κεφαλιά για να νικήσει τον Βοζίνια. Στο 58’, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον την καλή σέντρα του Μέιρα και ανάγκασε τον Καποβερτίνο πορτιέρε να μαζέψει για δεύτερη φορά την μπάλα από την εστία του. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο όμως το «πλήρωσε» στο 69’ με τον Μηνά Αντωνίου να φέρνει το ματς στα ίσα. Παρά την προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίκτες του Ντούσαν Κέρκεζ στην πορεία, δεν δημιούργησαν κάτι αξιόλογ μπροστά από την εστία του Φιρινίδη για να πάρουν στο τέλος από ένα βαθμό οι δύο ομάδες.

Ερμής (Μ. Σατσιάς): Φιρινίδης, Καραγκούνης, Δημητρίου, Μέιρα (74′ Κάταριτς), Ρουσιάς (84′ Ραφίνια), Φόλμπρεχτ, Κοβάσεβιτς (65′ Ντίας), Βάλπορτ (74′ Κύπρου), Χολτ, Κυριακίδης, Σιντιμπέ
Στον πάγκο: Αντωνίου, Παπαθανασίου, Καϊσερλίδης, Αλαμπρίτης, Γκόμες, Γεωργίου

ΑΕΛ (Ντ. Κέρκεζ): Βοζίνια, Κέρκεζ, Τεσέιρα, Σάντος, Αντωνίου, Ζντραβκόφσκι, Αντάμοβιτς (68′ Μπάμπιτς), Ντανίλο, Γεωργίου (89′ Δ. Αβραάμ), Τόρες, Μαέ
Στον πάγκο: Πρόσεκ, Μεντόγεβιτς, Έουλερ, Κυριάκου, Κωνσταντινίδης, Μελαναρκίτης, Μπουνόζα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σιντιμπέ, Κυριακίδης, Βάλπορτ, Κάταριτς / Σάντος (6η)
Χρίστος Νικολαϊδης
Στο όριο για τον Ερμή: Μέιρα (2), Ρουσιάς (2), Ραφίνια (2), Κονέ (5), Δημητρίου (5)
Στο όριο για την ΑΕΛ: Βοζίνιας (2), Αντάμοβιτς (2), Αντωνίου (2), Παπαφώτης (2), Κυριάκου (2), Σάντος (5)

Θυμηθείτε το LIVE από την ιστοσελίδα μας:
Έναρξη του αγώνα.
3′
Λάθος διώξιμο του Βοζίνια, ο Ρουσιάς έκανε το πλασέ με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα χέρια του τερματοφύλακα της ΑΕΛ.
11′ Καλή στιγμή για τον Ερμή με την προβολή όμως του Χολτ να αποκρούεται από τον Βοζίνια.
17′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άντονι Γεωργίου, η μπάλα κατέληξε πάνω από την εστία.
19′ Απειλεί εκ νέου η ΑΕΛ με στατική φάση. Ξανά ο Άντονι Γεωργίου με απευθείας εκτέλεση φάουλ, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Φιρινίδη.
20′ Λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ με τον Βοζίνια να μην διώχνει, η φάση όμως πέρασε ανεκμετάλλευτη από τους Βάλπορτ και Ρουσιά.
26′ Επικίνδυνο γύρισμα του Βάλπορτ από τα δεξιά, μπλόκαρε ο Ρουσιάς προτού φτάσει η μπάλα στον Ρουσιά.
33′ Γύρισμα του Ρουσιά από τα δεξιά, ο Μέιρα έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι με τον Τεσέιρα να διώχνει προ της γραμμής.
35′ ΓΚΟΛ 0-1: Γύρισμα του Τόρες από τα δεξιά, έβαλε την προβολή ο Μαέ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Δείτε ΕΔΩ το γκολ.
Τέλος ημιχρόνου. 0-1 για την ΑΕΛ.
Έναρξη του β’ ημιχρόνου.
47′
Ατομική ενέργεια του Κοβάσεβιτς που έφτασε έξω από την περιοχή, έκανε το πλασέ με τον Βοζίνια να μπλοκάρει.
54′ ΓΚΟΛ 1-1: Σέντρα του Βάλπορτ από τα δεξιά, δυνατή κεφαλιά του Ρουσιά από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Δείτε το γκολ ΕΔΩ.
58′ ΓΚΟΛ 2-1: Αποτελεσματικός ο Ερμής χτυπάει ξανά με τον Ρουσιά. Αμαρκάριστος ο επιθετικός του Ερμή εκτέλεσε τον Βοζίνια με αριστερό πλασέ έπειτα από τη σέντρα του Μέιρα.
63′
Σουτ του Αντάμοβιτς εκτός περιοχής θα διώξει με υπερένταση ο Φιρινίδης.
65′ Στη θέση του Κοβάσεβιτς ο Ντίας. Πρώτη αλλαγή στο παιχνίδι.
68′ Ο Μπάμπιτς στην θέση του Αντάμοβιτς.
69′ ΓΚΟΛ 2-2: Ισοφαρίζει η ΑΕΛ με κοντινή κεφαλιά του Αντωνίου με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι να περνάει την γραμμή της εστίας του Φιρινίδη που δεν μπόρεσε να απομακρύνει.
74′
Διπλή αλλαγή για τον Ερμή. Μέιρα και Βάλπορτ έξω, Κάταριτς και Κύπρου μέσα.
84′ Αλλαγή για τον Ερμή. Στη θέση του Ρουσιά ο Ραφίνια.
89′ Στη θέση του Άντονι Γεωργίου ο Δημήτρης Αβραάμ.
Τρία λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος των καθυστερήσεων.
Τέλος του αγώνα. 2-2 σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι.