Νέα Σαλαμίνα-Απόλλωνας 1-1: Συμβιβασμός στο «Αμμόχωστος» (ΦΩΤΟΣ-ΒΙΝΤΕΟ)

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

Νέα Σαλαμίνα και Απόλλωνας συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 1-1 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής. Άνοιξαν το σκορ με τον Ντιγκινί στο 43′ από το σημείο του πέναλτι, ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι με τον Ντανίλο στο 66′. Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε το ματς ο Απόλλωνας λόγω αποβολής του Βασιλείου.

ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε επιθετικά το ματς με την Νέα Σαλαμίνα ασκώντας πίεση στους γηπεδούχους που περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου.

Μέχρι το 30′ οι φιλοξενούμενοι κυρίως  με κινήσεις από τα άκρα της επίθεσης δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για το προβάδισμα.

Ντιγκινί (5′, 27′) και Παπουνασβίλι(13′) στις σημαντικότερες ευκαιρίες του Απόλλωνα δεν βρήκαν στόχο, ενώ στην μοναδική ουσιαστική ευκαιρία της Νέας Σαλαμίνας ο Ντανίλο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα έξω.

Στο 43′ του αγώνα ο Ντιγκινί ανέλαβε το πέναλτι που κέρδισε ο Απόλλωνα για χέρι του Νικολάου στην περιοχή ανοίγοντας το σκορ.

Στο β’ ημίχρονο δεν άλλαξε η προσέγγιση των φιλοξενούμενων που είχαν αντίπαλο και το… δοκάρι του Βεσελόφσκι στις δύο προσπάθειες του Πίττα για να σκοράρει, με την Νέα Σαλαμίνα με την πάροδο του χρόνου να ψάχνει περισσότερο να… χτυπήσει στην αντεπίθεση.

Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε μετά από βολέ του Βεσελόφσκι και κεφαλιά-ασίστ του Βάγκνερ με την μπάλα να φτάνει στον Ντανίλο που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 66’.  Στο 78’ διαφοροποιήθηκαν οι αριθμητικές όταν με την βοήθεια του VAR ο διαιτητής του αγώνα απέβαλε τον Γιώργο Βασιλειου.

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να φτάσου στο γκολ μέχρι το 90’+5’ όμως το 1-1 παρέμεινε αναλλοίωτο μέχρι το τέλος του αγώνα.

Re-Play:

5′ Ο Ντιγκινί σουτάρει μετά από σέντρα του Πέδρο, ο Βεσελόφσκι μαζεύει την μπάλα με διπλή προσπάθεια.

8′ Κόρνερ για τον Απόλλωνα. Απομακρύνουν οι αμυντικοί της Νέας Σαλαμίνας.

9′ Νέο κόρνερ για τον Απόλλωνα μετά από προσπάθεια του Ζοάο Πέδρο από δεξιά.

Απομάκρυναν την μπάλα αμυντικοί των γηπεδούχων.

10′ Ο Απόλλωνας είναι η ομάδα που έχει την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο διάστημα στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

11′ Σεντράρει ο Σεργίου, ο Βάγκνερ κάνει την κεφαλιά, όμως ο Τσέχος επιθετικός έκανε επιθετικό φάουλ.

12′ Κόρνερ για τον Απόλλωνα.

Ο Καμισόκο απομάκρυνε με το κεφάλι, ενώ στην συνέχεια της φάσης ο ξανά Καμισόκο πρόλαβε τον Πίττα στην περιοχή πριν σουτάρει.

13′ O Πέδρο σεντράρει  και ο Παπουνασβίλι στην περιοχή ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι έπιασε τη κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε έξω.

O Nτανίλο πέφτει στο έδαφος. Ο Πέδρο έβαλε τα χέρια του στον επιθετικό της Νέας Σαλαμίνας. Ο διαιτητής και  VAR συμφώνησαν ότι δεν υπάρχει παράβαση.

24′ Φάουλ για τον Απόλλωνα.

Ο Μάρκοβιτς κάνει το συρτό σουτ, πέφτει και μαζεύει την μπάλα ο Βεσελόφσκι.

27′ Ο Πέδρο σεντράρει, ο Ντιγκινί κάνει την κεφαλιά, η μπάλα καταλήγει έξω.

31′ Ο Σεργίου σεντράρει, ο Ντανίλο κάνει την κεφαλιά, η μπάλα καταλήγει έξω.

36′ Γύρισμα από τον Πέδρο στην περιοχή, η μπάλα σε αμυντικό της Νέας Σαλαμίνας.

Πέναλτι για τον Απόλλωνα. Ο διαιτητής του αγώνα πήγε στο βίντεο και είδε την φάση μετά από ενημέρωση από το VAR. Η παράβαση δόθηκε για χέρι του Νικολάου στην περιοχή.

43′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Ντιγκινί ανοίγει το σκορ.

45′ Tρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη β’ ημιχρόνου.

50′ Δυνατό σουτ από τον Ντανίλο, η μπάλα χτυπά στον Γιούστε και στην κατοχή των φιλοξενούμενων.

51′ Ο Πίττας σουτάρει, η μπάλα στο αριστερό δοκάρι και στην συνέχει ο Ντιγκινί σουτάρει με τον Βεσελόφσκι να διώχνει σε κόρνερ.

51′ Απομακρύνουν οι αμυντικοί μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

52′ Ο Πίττας σουτάρει, ξανά στο αριστερό δοκάρι η μπάλα και καταλήγει έξω.

56′ Κόρνερ για τον Απόλλωνα.

58′ Ματέι αντί Παπουνασβίλι

Φάουλ για την Νέα Σαλαμίνα από δεξιά όπως επιτίθενται οι ερυθρόλευκοι.

59′ Ο Οσέι σεντράρει, ο Χριστοφόρου κάνει την κεφαλιά, η μπάλα καταλήγει έξω.

61′ Ο Τσουκαλάς εκτός περιοχής σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω.

63′ Κίτρινη κάρτα στον Μάρκοβιτς ο οποίος συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών

66′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Ντανίλο μετά από κεφαλιά-ασίστ από τον Βάγκνερ με πλασέ ισοφαρίζει.

68′ Κυριάκου αντί Κατελάρη.

70′ Μεγάλη ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα. Ο Μπρένο σεντράρει και ο Χριστοφόρου από πολύ κοντά έκανε το σουτ με τον Δημητρίου να εξουδετερώνει!

74′ Κίτρινη στον Βασιλείου.

Ο διαιτητής πηγαίνει στο VAR για να δει την φάση.

78′ ΑΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ο Βασιλείου. Αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Βασιλείου για δυνατό φάουλ πάνω στον Ντανίλο.

Ο Μπίσεσβαρ θα αγωνιζόταν ως αλλαγή όμως η αποβολή Βασιλείου άλλαξε τα πλάνα του Γιάννη Πετράκη.

81′ Ψύχας αντί Γιαννιώτα.

87′ Παύλου αντί Σεργίου.

90′ Βαρέλα αντί Οσέι.

90′ Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

ΟΙ 11ΑΔΕΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ:
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Σεργίου (Παύλου 87′), Νικολάου, Τσουκαλάς, Χριστοφόρου, Σανκό, Καμισόκο, Οσέι (Βαρέλα 90′), Κονφέ, Ντανίλο, Βάγκνερ
Στον πάγκο: Κίσσας, Ανδρέου, Μπρένο, Λεμέσιος, Κρείν, Ντουβεντρού, Σιαθάς
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Δημητρίου, Πέδρο, Γιούστε, Κατελάρης (Κυριάκου 68′), Βασιλείου, Ντένιτς, Μάρκοβιτς, Παπουνασβίλι (Ματέι 58′), Γιαννιώτας (Ψύχας 81′), Πίττας, Ντιγκινί
Στον πάγκο: Παπασταυλιανού, Χαραλάμπους, Χάμπος, Φώτη, Ματέι, Μπίσεσβαρ, Μπένσοπ

Παρατηρητής: Καπιτανής Κώστας

Δύο αλλαγές σε σχέση με το ματς με την Ανόρθωση: Βάγκνερ, Σανκό αντί Νουβεντρού, Μουστιβάρ.

Πέντε αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα κυπέλλου κόντρα στο ΑΠΟΕΛ: Μέσα οι Πέδρο, Γιούστε, Παπουνασβίλι, Πίττας και Ντιγκινί στις θέσεις των Ρομπέρζ, Χάμπου, Μπένσοπ, Ματέι και Γκακπέ.

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ ΚΑΡΤΩΝ:
Aπόλλωνας: Ντιγκινί(2), Πίττας(2), Σακέτι (5), Μάρκοβιτς(2), Μπένσοπ(2), Nτένιτς (2), Χάμπος(2)
Nέα Σαλαμίνα: Τσμοβτς (2), Νικολάου(2), Σιαθάς(2), Οσέι (7), Σιρίνο (5), Τσουκαλάς(2), Μουστιβάρ(2)