Σε εξέλιξη βρίσκεται η αναμέτρηση ΑΠΟΕΛΑνόρθωση στο πρώτο μεταξύ τους ραντεβού για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Coca Cola. Τηλεοπτική μετάδοση από Cablenet Sports 1.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
1′  ΓΚΟΛ 1-0 Φάση διαρκείας στην περιοχή της Ανόρθωσης, ο Έσελινκ έκανε την κεφαλιά με τον Αμπαρτζουμιάν να διώχνει πάνω στη γραμμή τέρματος. Η μπάλα έφτασε ξανά στον Έσελινκ, ο οποίος με προβολή άνοιξε το σκορ.
4′
Ο Πέδρο έδωσε έτοιμο γκολ στον Νατέλ, ο οποίος από το σημείο του πέναλτι έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά έξω.
12′  Κίτρινη κάρτα στον Κβιλιτάια για φάουλ στον Ιωάννου.
13′  ΓΚΟΛ 1-1 Φάουλ του Κορέια, κεφαλιά πάσα του Νοβότνι στον Αμπαρτζουμιάν, ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
19′
Σέντρα του Σαμπάλα, κεφαλιά του Κβιλιτάια, από πλεονεκτική θέση, η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
24′  Ο Αντωνιάδης βρήκε ωραία τον Αμπαρτζουμιάν, ο οποίος έκανε το σουτ από διαγώνια θέση, με την μπάλα να περνά έξω.
30′  Εξαιρετικό τακουνάκι του Ουάρντα στον Κορέια, ο οποίος έκανε το σουτ από διαγώνια θέση με τον Μιχάηλ να διώχνει σε κόρνερ.
31′  Σουτ του Σόουζα μέσα από την περιοχή, απέκρουσε εύκολα ο Τζουρ.
33′  Μακρινό σουτ του Σαμπάλα, η μπάλα πέρασε έξω.
35′  Αναγκαστική αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντογκαλά είχε ένα μυϊκό τραυματισμό και τη θέση του πήρε ο Θεοδώρου.
40′  ΣΧΟΛΙΟ: Πολιορκία του ΑΠΟΕΛ στην άμυνα της Ανόρθωσης στα τελευταίας λεπτά, χωρίς όμως αποτέλεσμα…
45′ +2 Φάουλ του Πέδρο, μόνος αμαρκάριστος ο Σάβιτς μέσα από τη μικρή περιοχή, έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά έξω.
ΣΧΟΛΙΟ:
Πολύ καλό το πρώτο ημίχρονο στον αγώνα κυπέλλου μεταξύ ΑΠΟΕΛΑνόρθωση στο ΓΣΠ. Δύο γκολ στα αρχικά στάδια της αναμέτρησης (1’  Έσελινκ – 13’  Αμπαρτζουμιάν) διαμόρφωσαν το σκορ ημιχρόνου.
Οι δύο ομάδες είχαν ξεκάθαρες ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ, όμως δεν τα κατάφεραν. Το ΑΠΟΕΛ ειδικά είχε δύο ανεπανάληπτες ευκαιρίες με Νατέλ (4’) και Σάβιτς (45’+2). Αμφότεροι δεν βρήκαν δίχτυα από πλεονεκτική θέση. Πολύ καλές ευκαιρίες με Αμπαρτζουμιάν (24′) και Κορέια (30′) για την Ανόρθωση.
Καλός ο ρυθμός του αγώνα, με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοικτά για να πάρουν προβάδισμα πρόκρισης.
ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
52′  ΓΚΟΛ 2-1 Παράλληλη μπαλιά του Θεοδώρου στον Κβιλιτάια, ο οποίος με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
59′
Λανθασμένη έξοδος του Μιχαήλ, ο Ουάρντα έδωσε στον Νοβότνι, ο οποίος όμως ήταν σε θέση οφ σάιντ.
68′  Σοβαρό λάθος του Γιώργου Νικολάου. Σταμάτησε την αντεπίθεση της Ανόρθωσης (έβγαινε μόνος του ο Ιωάννου) για να δώσει φάουλ και κίτρινη κάρτα στον Πέδρο.
71′  Διαγώνιο σουτ του Ουάρντα απέκρουσε ο Μιχαήλ, στην επαναφορά ο Χριστοδουλόπουλος έκανε το σουτ με τους αμυντικούς του ΑΠΟΕΛ να απομακρύνουν.
73′  Σέντρα του Ουάρντα, ο ΑΜπαρτζουμιάν έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και να περνά έξω.
81′  Κόρνερ του Σαρφό, κεφαλιά του Σατσιά, απέκρουσε εύκολα ο Τζουρ.
83′  Ωραίος συνδυασμός των Θεοδώρου και Πέδρο, ο πρώτος έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Τζουρ να αποκρούει.
84′  Μακρινό σουτ του Χριστοδουλόπουλου, η μπάλα πέρασε έξω.
88′  Σουτ του Πέδρο, η μπάλα πέρασε έξω.
90′  Μακρινό σουτ του Σαμπάλα, η μπάλα πέρασε ψηλά έξω.
90′ +3 Σουτ στην κίνηση του Καλτσά, η μπάλα πέρασε ψηλά έξω.
ΤΕΛΟΣ

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μιχαήλ, Πέδρο, Έσελινκ, Σάβιτς, Σαμπάλα, Σαρφό, Σόουζα, Ντογκαλά (35′  Θεοδώρου), Οκριασβίλι (77′  Σατσιάς), Νατέλ (77′  Ντιαβαρά), Κβιλιτάια (66′  Μάγκλιτσα)
Στον πάγκο: Σκουφέτ, Εφραίμ, Γαβριήλ, Τσεπάκ, Πολυκάρπου, Γουίλερ, Γεωργίου, Χαραλάμπους
ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Τιμούρ Κετσπάγια): Τζουρ, Αμπαρτζουμιάν, Κορρέα, Ρισβάνης (56′  Χριστοφή), Αντωνιάδης, Κορέια, Ιωάννου, Χουσμπάουερ, Χρυσοστόμου (56′  Χριστοδουλόπουλος), Ουάρντα, Νοβότνι (87′  Καλτσάς)
Στον πάγκο: Λόρια, Παπαδόπουλος, Εσκοβάλ, Αβραάμ, Αραγιούρι, Πόποβιτς, Μότης, Χατζημιτσής

ΣΚΟΡΕΡ: 1′  Έσελινκ, 52′  Κβιλιτάια / 13′ Αμπαρτζουμιάν
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κβιλιτάια, Πέδρο / Αντωνιάδης, Νοβότνι, Ιωάννου