Αλληλοεξόντωση «Χ»ωρίς νικητή!

ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση συμβιβάστηκαν στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής που διεξήχθη στο ΓΣΠ. Σε ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησε το πάθος, η ένταση και οι αρκετές μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής, οι δύο ομάδες αρκέστηκαν στο ισόπαλο 0-0 που τους δίνει από ένα βαθμό.

Στους 24 βαθμούς πλέον οι «γαλαζοκίτρινοι» δύο βαθμούς πίσω από την 6η θέση και τη Δόξα. Απώλεια μπορεί να χαρακτηριστεί για την Ανόρθωση, καθώς πέφτει ξανά στην 4η θέση της βαθμολογίας ούσα πλέον στους 40 βαθμούς.

Το ματς: Πολύ καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι η ομάδα του ΑΠΟΕΛ που είχε την κατοχή και δημιούργησε δύο φάσεις με απευθείας εκτελέσεις φάουλ των Λουντέμο και Εφραίμ δίχως όμως να βρουν στόχο, με την πρώτη προσπάθεια να… αγχώνει τον Λόρια. Όσο περνούσε ο χρόνος ισορρόπησε το παιχνίδι η Ανόρθωση και βρήκε τελική στο 34’ με τον Χουσμπάουερ, ενώ είχε και την προϋπόθεση με τον Καλτσά έξι λεπτά αργότερα.

Η ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!
Η αλύτερη στιγμή στο α’ ημίχρονο ήταν από πλευράς ΑΠΟΕΛ με τον Εφραίμ να δέχεται τη σέντρα από τον Ντογκαλά όμως το πλασέ που έκανε στην κίνηση κόπηκε από τον Λόρια στην φάση του πρώτου 45λεπτου. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν με το 0-0 στην ανάπαυλα.

Στην επανάληψη μπήκε πολύ καλύτερα η Ανόρθωση που βρήκε καλή στιγμή με τον Κβιλιτάια στο 50’, όμως το σουτ του δεν βρήκε στόχο. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αναλάβουν την κατοχή όμως όσο περνούσε ο χρόνος, αρκέστηκαν σε παθητικό ρόλο βγάζοντας σημάδια κούρασης. Στο 77’ ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Νσούε από τον Κορέια με τον Θεουλή όμως, αφού συμβουλεύτηκε το VAR να δίνει (σωστά) επιθετικό φάουλ.

ΔΟΚΑΡΙ Ο ΕΛΟΥΝΤΟΥ
Η καλύτερη στιγμή για την Ανόρθωση στο 85’ με τον Ελουντού να δοκιμάζει το σουτ εκτός περιοχής όμως να βρίσκει την αριστερή κάθετη δοκό του Ουζόχο αφού πρώτα  μπάλα κόντραρε στον Ζόρζε, με το αποτέλεσμα όμως να παραμένει και να ολοκληρώνεται στο 0-0.

ΟΙ 11ΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΑΠΟΕΛ (Σ. Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Ζόρζε, Εφραίμ (73′ Ντε Βινσέντι), Λουντέμο, Σαχάρ (62′ Γκάρνερ), Ζαχίντ, Σατσιάς (62′ Μπερν), Νσούε, Γουίλερ, Σιέλης, Ντογκαλά (88′ Ανουάρ)
Στον πάγκο: Σίλβα, Αποστολάκης, Σάντος, Νούχιου, Γαβριήλ

Ανόρθωση (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Κ. Αρτυματάς, Κορέια, Μίχα (61′ Ελουντού), Καλτσάς (61′ Χριστοφή), Μπουσουλάτζιτς, Βργκοτς, Κβιλιτάια, Χουσμπάουερ, Ρισβάνης

Παρατηρητής: Μιχάλης Καραισκάκης
Στο όριο για το ΑΠΟΕΛ: Ζαχίντ(2), Σιέλης(2),  Σατσιάς(2), Ανουάρ(7), Αποστολάκης (2)
Στο όριο για την Ανόρθωση: Καλτσάς (2), Γκαλίτσιος (2), Βγκορτς (5), Mίχα (2), Κορέια(2), Κβιλιτάια(2)

Θυμηθείτε το LIVE του αγώνα:
Έναρξη του αγώνα.
8′
Σουτ του Ζαχίντ από το ύψος της περιοχής, ο Βργκοτς έβαλε την προβολή και σταμάτησε την πορεία της μπάλας.
12′ Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λουντέμο, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Λόρια.
Σχόλιο: Πιο επιθετικά μπήκε στο παιχνίδι το ΑΠΟΕΛ που ελέγχει το τέμπο του αγώνα ενώ είχε και την καλύτερη στιγμή με τον Λουντέμο. Σε παθητικό ρόλο η Ανόρθωση μέχρι στιγμής που προσπαθεί να παίξει στην κόντρα επίθεση δίχως όμως να βγουν ακόμοι συνδυασμοί ή αυτοματισμοί που θα τις δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις.
30′ Απειλούν οι γηπεδούχοι με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Εφραίμ με την μπάλα να καταλήγει πάνω από την εστία του Λόρια.
35′ Πρώτη τελική προσπάθεια για τους φιλοξενούμενους. Σέντρα του Γκαλίτσιου από τα δεξιά, έδιωξε σε πρώτο χρόνο ο Σατσιάς με τον Μπουσουλάτζιτς να κάνει το σουτ εκτός περιοχής, δίχως όμως να βρει στόχο με την μπάλα να καταλήγει ψηλά πάνω από την εστία.
37′ Γύρισμα του Καλτσά από τα δεξιά, έδιωξε ο Ουζόχο με τη μπάλα να βρίσκει στον Μίχα και να καταλήγει έξω. Η φάση κρίθηκε ως μη γενόμενη, καθώς δόθηκε παράβαση από τον Θεουλή για χέρι του Καλτσά.
40′ Ο Καλτσάς βρήκε κάθετα τον Χουσμπάουερ που έκανε το πλασέ με τη μπάλα να καταλήγει πάνω από την εστία του Ουζόχο.
41′ Η ευκαιρία του αγώνα. Σέντρα του Ντογκαλά από τα δεξιά, ο Εφραίμ έπιασε το σουτ στην κίνηση με τον Λόρια να πραγματοποιεί μία σπουδαία επέμβαση και να διώχνει σε κόρνερ.
Τέλος ημιχρόνου. 0-0
Έναρξη του β’ ημιχρόνου.
46′
Γέμισμα του Καλτσά στην περιοχή, έπιασε την κεφαλιά ο Χουσμπάουερ με τον Ουζόχο να μπλοκάρει.
50′ Ο Μίχα βρήκε κάθετα τον Κβιλιτάια στην περιοχή που έκανε το πλασέ με την μπάλα να καταλήγει πάνω από την εστία του Ουζόχο.
51′ Ο Μίχα προσπάθησε να βρει τον Καλτσά στο δεύτερο δοκάρι, πρόλαβε κι έδιωξε σε κόρνερ ο Σιέλης.
61′ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Ελουντού και Χριστοφή στη θέση των Μίχα και Καλτσά.
62′ Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μπερν και Γκάρνερ στη θέση των Σατσιά και Σαχάρ.
Σχόλιο: Μπήκε καλύτερα στο β’ ημίχρονο η Ανόρθωση που έφτιαξε κάποιες καλές ευκαιρίες όμως η τελική προσπάθεια δεν ήταν ικανή ούτως ώστε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία των γηπεδούχων. Σταδιακά έχει ισορροπήσει το παιχνίδι η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη που βρίσκει καλύτερες προϋποθέσεις.
72′ Στο 50-50 η κατοχή του αγώνα.
73′ Ο Ντε Βινσέντι στη θέση του Εφραίμ.
77′ Πέναλτι ζητά το ΑΠΟΕΛ για πέσιμο του Νσούε εντός περιοχής σε μαρκάρισμα του Κορέια. Στην επαναληπτική προβολή φαίνεται να υπάρχει ανατροπή από τον αμυντικό της Ανόρθωσης, όμως προηγήθηκε φάουλ του Νσούε που προσπάθησε να πάρει καλύτερη θέση εντός περιοχής. Ο Θεουλή είδε την φάση από το VAR και έδωσε φάουλ υπέρ της Ανόρθωσης. Σωστή απόφαση από τον ρεφ του αγώνα.
85′ Δοκάρι για την Ανόρθωση. Ο Ελουντού έπιασε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε πάνω στον Ζόρζε και σταμάτησε στην αριστερή κάθετη δοκό του Ουζόχο.
88′
Ο Ανουάρ στη θέση του Ντογκαλά που αποχωρεί τραυματίας.
90′ Τέσσερα λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.
Τέλος του αγώνα. 0-0