Ιούν 16 16:00 Φιλανδία Ρωσία Ιούν 16 19:00 Τουρκία Ουαλία Ιούν 16 22:00 Ιταλία Ελβετία Ιούν 17 16:00 Ουκρανία Βόρεια Μακεδονία Ιούν 17 19:00 Δανία Βέλγιο Ιούν 17 22:00 Ολλανδία Αυστρία Ιούν 18 16:00 Σουηδία Σλοβακία Ιούν 18 19:00 Κροατία Τσεχία Ιούν 18 22:00 Αγγλία Σκωτία Ιούν 19 16:00 Ουγγαρία Γαλλία Ιούν 19 19:00 Πορτογαλία Γερμανία Ιούν 19 22:00 Ισπανία Πολωνία Ιούν 20 19:00 Ελβετία Τουρκία Ιούν 20 19:00 Ιταλία Ουαλία Ιούν 21 19:00 Βόρεια Μακεδονία Ολλανδία Ιούν 21 19:00 Ουκρανία Αυστρία Ιούν 21 22:00 Ρωσία Δανία Ιούν 21 22:00 Φιλανδία Βέλγιο Ιούν 22 22:00 Κροατία Σκωτία Ιούν 22 22:00 Τσεχία Αγγλία Ιούν 23 19:00 Σουηδία Πολωνία Ιούν 23 19:00 Σλοβακία Ισπανία Ιούν 23 22:00 Πορτογαλία Γαλλία Ιούν 23 22:00 Γερμανία Ουγγαρία

Ολυμπιακός-ΕΝΠ 0-1: Συνεχίζει την τρελή πορεία! (ΦΩΤΟΣ-ΒΙΝΤΕΟ)

Η ΕΝΠ νίκησε 1-0 τον Ολυμπιακό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντένινγκ στο 49′ στον εξ αναβολής αγώνα της 15ης αγωνιστικής και ανέβηκε στην 11η θέση της βαθμολογίας με 21 βαθμούς. Στους 24 βαθμούς παρέμεινε ο Ολυμπιακός που δέχθηκε την έκτη ήττα στα τελευταία οκτώ παιχνίδια πρωταθλήματος.

ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο ήταν η ομάδα με τις περισσότερες ευκαιρίες, έχοντας στο μεγαλύτερο διάστημα την μπάλα στην κατοχή (60%). Οι μαυροπράσινοι ήταν πιο επικίνδυνος, με την ΕΝΠ να επενδύει περισσότερο στις αντεπιθέσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΕΝΠ πήρε προβάδισμα με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Ντένιγκ στο 49′, με το γκολ να διαφοροποιεί την εικόνα της αναμέτρησης. Οι μαυροπράσινοι επιδίωξαν να αντιδράσουν όμως οι προσπάθειες των ποδοσφαιριστών του Λεωνίδα Βόκολου κυρίως από στημένες φάσεις δεν καρποφόρησαν.

Στο 67′ Ο Γκατσέφσκι εξουδετέρωσε τις προσπάθειες Κα και Κοστόφ σε μια διπλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων… νίκησε και τον

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πίεσε περισσότερο για το γκολ, με την ΕΝΠ να διαχειρίζεται με ιδανικό τρόπο το προβάδισμα, με το τελικό 0-1 να ανεβάζει τους «βυσσινί» στους 21 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την ομάδα του Τακτακαλά.

Re-Play:

3′ Κόρνερ για τον Ολυμπιακό μετά από προσπάθεια του Φαμπρίς Κα. Περνά ανεκμετάλλευτο το κόρνερ.

6′ Κόρνερ για την ΕΝΠ.

Ο Κοσμά με κεφαλιά μετά από την εκτέλεση κόρνερ στέλνει την μπάλα πάνω από την εστία. Καλή στιγμή για τους Βυσσινί.

7′ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Κα να κάνει την σέντρα και ο Μάντζης με προβολή στέλνει την μπάλα έξω.

9′ Κόρνερ για τον Ολυμπιακό, περνά αναξιοποίητο.

14′ Ο Πεχλιβάνης σεντράρει στην περιοχή, αμυντικός των φιλοξενούμενων έδιωξε πριν η μπάλα φτάσει στον Κα.

17′ Σέντρα από τον Μανρίκε, και από το κεφάλι του Μάντζη καταλήγει έξω.

24′ O Κα στέλνει ην μπάλα στα δίκτυα, όμως το γκολ δεν μετρά γιατί ο επιθετικός του Ολυμπιακού.

25 Ο Ντένινγκ μπήκε  στην περιοχή και πλασάρει, η μπάλα καταλήγει έξω.

30′  61%-39% η κατοχή της μπάλας.

34′ Ο Γκουστάβο σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω.

38′ Κίτρινη κάρτα στον Μουλαζίμη για φάουλ στον Κα.

39′ Ο Γκουστάβο σεντράρει και ο Πεχλιβάνης κάνει σουτ, με την μπάλα να καταλήγει έξω.

43′ Κίτρινη κάρτα στον Θεοδώρου.

44′ Ο Πεχλιβάνης σουτάρει, ο Μπάλαζιτς απομακρύνει την μπάλα.

45′ Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45’+2′ Ο Θεοδώρου σεντράρει και ο Ντένινγκ στην περιοχή κάνει την προβολή, η μπάλα καταλήγει έξω.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη Β’ μέρους.

47′ Κόρνερ για τον Ολυμπιακό. Απομάκρυναν οι αμυντικοί της ΕΝΠ μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

48′ Ο Σωτηρίου χρησιμοποίησε το χέρι του εντός περιοχής, ο VAR (Χριστοφή Τιμόθεος) εντόπισε την παράβαση και κάλεσε τον διαιτητή να δει την φάση. Ο διαιτητής βλέποντας στο βίντεο την φάση υπέδειξε την παράβαση.

49′ Πέναλτι για την ΕΝΠ.

49′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Ντένινγκ σκοράρει από το σημείο του πέναλτι.

Τέταρτο γκολ για τον Ντένινγκ ο οποίος είναι πλέον ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Παραλιμνίου.

58′ O Θεοδώρου εντός περιοχής σουτάρει, μαζεύει την μπάλα ο Μιχαήλ.

59′ Ουντόζι αντί Μαυρουδή.

61′ Φάουλ για τον Ολυμπιακό, περίπου δέκα μέτρα εκτός περιοχής.

62′ Ο Γκουστάβο σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω.

62′ Κοστόφ αντί Σάλι

64′ Κίτρινη κάρτα στον Σαντάνα ο οποίος συμπλήρωσε τρεις.

67′ Ο Κα σουτάρει και ο Γκατσέφσκι αποκρούει. Στην συνέχεια της φάσης ο Κοστόφ σουτάρει, ο Γκατσέφσκι αποκρούει.

68′ Μαϊσουράντζε αντί Θεοδώρου

70′ Φάουλ για τον Ολυμπιακό σε καλό σημείο. Ο Κοσμά χρησιμοποίησε το χέρι λίγο έξω από την περιοχή.

Ο Γκουστάβο σουτάρει, η μπάλα σε αμυντικούς της ΕΝΠ.

72′ Φάουλ για την ΕΝΠ, από αριστερά όπως επιτίθενται οι «βυσσινί».

73′ Κόρνερ για την ΕΝΠ. Η μπάλα στην κατοχή των γηπεδούχων μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

74′ Φαν Κέσελ αντί Πεχλιβάνη.

80′ Κόρνερ για τον Ολυμπιακό. Ο Γκουστάβο εκτέλεσε το κόρνερ, νέο κόρνερ τους γηπεδούχους.

Ο Κα σουτάρει, η μπάλα καταλήγει άουτ,

85′ Παιχνίδι διαχείρισης του σκορ από τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά,

89’Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!

Ο Γκουστάβο στην περιοχή κάνει την σέντρα, ο Γκατσέφσκι αποκρούει την προσπάθεια του Κοστόφ με το κεφάλι και στη συνέχεια ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων εξουδετερώνει και την νέα προσπάθεια του Κοστόφ!

90′ Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90′ Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, η μπάλα στο χέρι του Μουλαζίμη, δεν το είδε ο διαιτητής, ούτε ο VAR (Χριστοφή Τιμόθεος) για να διαφανεί αν αγγίζει μόνο στο χέρι μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

90’+4′ Κίτρινη κάρτα στον Μανρίκε.

Τέλος αγώνα.

ΟΙ 11ΑΔΕΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λ.Βόκολος): Μιχαήλ, Ψάλτης, Σάλι (Κοστόφ 62′), Κα, Σαντάνα, Μανρίκε, Πεχλιβάνης (Φαν Κέσελ 74′), Ανδρέου, Σωτηρίου, Γκουστάβο, Μάντζης
Στον πάγκο: Καράδαης, Μίλετιτς, Ευτυχίδης, Κυριάκου, Χαραλάμπους, Τσολάκης, Χάνι
ΕΝΠ (Κ.Φερέρ): Γκατσέφσκι, Μουλαζίμης, Λουσέρο, Ντένινγκ,  Κοσμά, Μπαρμπόσα, Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Φελίπε, Μαυρουδής (Ουντόζι 59′), Θεοδώρου (Μαϊσουράντζε 68′)
Στον πάγκο: Κουτσού, Πέτρου, Παναγή, Κολοκούδιας, Στυλιανίδης, Μαρκόφσκι, Γαβριήλ,

Παρατηρητής: Γεωργίου Ανδρέας

*Τρεις αλλαγές από τον Λεωνίδα Βόκολο σε σχέση με το ματς με τον Aπόλλωνα: Ψάλτης, Σάλι, Πεχλιβάνης αντί Κωνσταντινίδη, Νάνι,Ζαχαρίου

*Μια αλλαγή από τον Κάρλος Φερέρ σε σχέση με το ματς με την AEΛ: Ντένινγκ αντί Μαρκόφσκι

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ ΚΑΡΤΩΝ:

ENΠ: Ίρεπ(2), Μαρκόσκι (2), Μπάλαζιτς (2), Κοσμά (2), Κυριάκου(2), Γκατσέφσκι(2)
Oλυμπιακός: Σαντάνα (2), Μιχαήλ (2), Γαρουφαλιάς(2), Κυριάκου(2)