Δόξα-ΑΕΚ 0-0: Ματσάρα… χωρίς γκολ! (ΦΩΤΟΣ-ΒΙΝΤΕΟΣ)

Δόξα και ΑΕΚ συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 0-0 στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής. Πρωταγωνιστές της αναμέτρησης οι Σισκόφσκι και Μολ που απέκρουσαν πέναλτι των Τριτσκόφσκι και Σαντίκ αντίστοιχα. Με 9 τελικές προσπάθειες ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι γηπεδούχοι, 13 οι φιλοξενούμενοι, με τους δύο τερματοφύλακες όμως να διατηρούν απαραβίαστες τις εστίες τους.

Στους 26 βαθμούς η ομάδα της Κατωκοπιάς, στους 31 βαθμούς οι Λαρνακείς.

ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η ΑΕΚ μπήκε στο πρώτο ημίχρονο με διστακτικότητα και δεν μπορούσε να κερδίσει τις μάχες στον χώρο του κέντρο, επιτρέποντας στην Δόξα να επιτίθεται κυρίως με τον Εγγλέζου από τα αριστερά και με τον Κίκας που έπαιζε πίσω από τον Σαντίκ να δημιουργεί συνεχώς προβλήματα. Μάλιστα, ο Σαντίκ παραλίγο να βάλει το γκολ της χρονιάς στο 7ο λεπτό όταν είδε τον Ζοέλ Μολ εκτός εστίας και προσπάθησε να τον «κρεμάσει» σχεδόν από το κέντρο, στέλνοντας τη μπάλα λίγο άουτ.

Η ΑΕΚ σιγά σιγά ανέβηκε και με μοναδική εξαίρεση μία φάση του Εγγλέζου στο 15ο λεπτό κυριάρχησε, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρει και μάλιστα θα μπορούσε να τελειώσει το ματς από τα πρώτα 45 λεπτά.

Στο 28ο λεπτό σε ένα κράτημα του Μέσκα στον Σπιρόφσκι, ο Θεούλη έδειξε το σημείο του πέναλτι και δικαιώθηκε και από το VAR. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Τρισκόφσκι, αλλά σημάδεψε το κέντρο της εστίας χωρίς να βάλει πολλή δύναμη και ο συμπατριώτης του Σισκόφσκι απέκρουσε εύκολα.

Στη συνέχεια, το ματς ήταν ένας μονόλογος για τους παίκτες του Σωφρόνη Αυγουστή, ο οποίος δεν πίστευε στον πάγκο ότι η ομάδα του δεν μπόρεσε να βάλει γκολ. Στο 40ο λεπτό ο Ακοράν μετά από φοβερή κάθετη πάσα του Σπιρόφσκι βγήκε τετ α τετ αλλά σημάδεψε έξω, στις καθυστερήσεις ο Γκαρσία έκανε υπέροχη ατομική προσπάθεια μέσα στην περιοχή, σούταρε στην κίνηση στην κλειστή γωνία του Σισκόφσκι αλλά και πάλι ο γκολκίπερ της Δόξας έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στην τελευταία φάση των πρώτων 45 λεπτών ο Μακρής βρέθηκε μόνος του στην περιοχή, έπιασε την κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα έξω. Ο Σοφρώνης Αυγουστή πήγε στα αποδυτήρια βρίζοντας θεούς και δαίμονες για την αστοχία των παικτών του, έχοντας προφανώς στο μυαλό του και τον… άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου.

Στο β’ ημίχρονο εξελίχθηκε ένα ισορροπημένο παιχνίδι από τις δύο ομάδες με μεγάλες στιγμές. Στο 53’ η Δόξα κέρδισε πέναλτι με τον Μολ να «ψαρεύει» τον Σαντίκ ενώ στην συνέχεια της φάσης Μολ και Μακρής εξουδετέρωσαν διατηρώντας απαραβίαστη την εστία της ΑΕΚ.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες… απείλησαν όμως δεν νίκησαν Σισκόφσκι και Μολ αντίστοιχα που ήταν οι πρωταγωνιστές της αναμέτρησης.

Στο 85’ ο Εγγλέζου με εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το δοκάρι στην τελευταία ασξιοσημείωτη ευκαιρία της αναμέτρησης.

Re-Play:

Λόγω προβλήματος στην ενδοεπικοινωνία των διαιτητών ο αγώνας ξεκίνησε μετά από δύο λεπτά καθυστέρηση.

3′ Ο Σαντίκ στέλνει την μπάλα στα δίκτυα όμως είναι σε θέση οφσάιντ. Την απόφαση του βοηθούν διαιτητή επιβεβαιώνει και το VAR.

6′ Ο Σπιρόφσκι κάνει το σουτ, η μπάλα σε συμπαίκτη του και άουτ…

7′ Μακρινό σουτ από τον Σαντίκ, άουτ

9′ Σέντρα από τον Σούτερντεν, πλασέ από τον Τριτσκόφσκι, άουτ.

14′ Εκτέλεση φάουλ από τον Οικονομίδη από αριστερά, άουτ

18′ Σουτ από τον Κίκας, μαζεύει ο Μολ

19′ Ο Εγγλέζου στην περιοχή κάνει ένα… άτσαλο σουτ, άουτ

20′ Σουτ από τον Χέιτλι, μαζεύει ο Σισκόφσκι

23′ Kόρνερ για την ΑΕΚ. Απομακρύνει ο Σαντίκ…

28΄ Κέρδισε πέναλτι για την ΑΕΚ. Κράτημα από τον Μέσκα στον Σπιρόφσκι στην περιοχή.

Kίτρινη στον Μέσκα που συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών

29΄ Ανέλαβε την εκτέλεση ο Τριτσκόφσκι αλλά απέκρουσε το πέναλτι ο τερματοφύλακας της Δόξας Σισκόφσκι και κράτησε το μηδέν. Στην επαναφορά ο Τριτσκόφσκι στέλνει την μπάλα άουτ…

Κίτρινη στον Τζίλσον Ντα Κόστα που συμπληρώνει απαγορευτικό αριθμό καρτών

36′ Κεφαλιά από τον Λαφράνς μετά από σέντρα, άουτ!

40′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Ακοράν στην περιοχή να κάνει το πλασέ, άουτ! Εξαιρερική πάσα του Σπιρόφσκι όμως ο Ακοράν δεν την αξιοποίησε από πλάγια θέση.

Σουτ από τον Ακοράν, άουτ

45′ Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων

45’+Ατομική ενέργεια από τον Γκαρσία και σουτ, ο Σισκόφσκι σε κόρνερ

45’+2′ Κεφαλιά από τον Μακρή, άουτ!

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β’ μέρους

46′ Aσαμόα αντί Ντα Κόστα

46′ Ο Σπιρόφσκι έκανε το σουτ, έδιωξε σε κόρνερ ο Σισκόφσκι

51′ Ο Μολ εξουδετερώνει με το πόδι, πλασέ από τον Κίκας!

52′ Πέναλτι για την Δόξα

Ο Σαντίκ πρόλαβε τον Λαφράνς που ανέτρεψε τον επιθετικό της Δόξας

53′ Τεράστια διπλή παρέμβαση από τον Μολ!

Ο Σαντίκ εκτέλεσε, ο Μολ απέκρουσε, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ να εξουδετερώνει και νέο σουτ από τον Ασαμόα  στην επαναφορά, ενώ ακολούθησε σουτ του Τραϊτσέφσκι, με αμυντικό της ΑΕΚ να διώχνει προ της τελικής γραμμής

55′ Ο Ακοράν στην αντεπίθεση  έκανε το σουτ εντός περιοχής, ο Σισκόφσκι έδιωξε σε κόρνερ

58′ Κόρνερ για την Δόξα. Επιθετικό φάουλ στον Μολ μετά την εκτέλεση του κόρνερ…

62′ Τάντι αντί Μακρή

64′ Κίτρινη στον Λαφράνς για τράβηγμα στον Σαντίκ

65′ Σουτ από τον Οικονομίδη, σε κόρνερ ο Μολ

67′ Άστοχο πλασέ από τον Σαντίκ, άουτ

68′ Χάουγκεν αντί Σπιρόφσκι

70′ Καλό αντί Ολιβέιρα

75′ Κίτρινη κάρτα στον Άδωνη για φάουλ στον Γκαρσία

Φάουλ για την ΑΕΚ από αριστερά

Εκτελεί ο Χέιτλι, κόρνερ για τους Λαρνακείς

76′ Φλοριάν αντί Γκαρσία

76′ Μοϊσόφ  αντί Λάφράνς

O Σισκόφσκι μαζεύει μετά από την εκτέλεση κόρνερ με τον Χέιτλι και κεφαλιά παίκτη της ΑΕΚ

79′ Νέο κόρνερ για την ΑΕΚ

82′ Γκλίσκι αντί Κίκας

83′ Κίτρινη κάρτα στον Μοϊσόφ για φάουλ στον Ασαμόα

84′ Κίτρινη κάρτα στον Φλοριάν που συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών

85′ Ο Εγγλέζου σημαδεύει το δοκάρι! Ο Καλό στη συνέχεια δεν μπορεί να σκοράρει, μαζεύει ο Μολ.

87′ Κίτρινη στον Σούτερντεν

90′ Μπόλιεβιτς αντί Οικονομίδη

90′ Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων

Κεφαλιά από τον Τριτσκόφσκι, μαζεύει ο Σισκόφσκι

Τέλος αγώνα

ΟΙ 11ΑΔΕΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ:

ΔΟΞΑ (Κ.Σακκάς): Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Ντα Κόστα (Ασαμόα 46′), Ολιβέιρα (Καλό 70′), Σαντίκ, Οικονομίδης (Μπόλιεβιτς 90′), Χριστοφή, Τραϊτσέφσκι, Άδωνη, Μέσκα, Kίκας (Γκλίσκι 82′).
Στον πάγκο: Παρασκευά, Γκολομπάρτ, Λουίς Κάρλος, Μπουλότ,

ΑΕΚ (Σ.Αυγουστή): Μολ, Γκονθάλεθ, Λαφράνς (Μοϊσόφ 76′), Αντωνιάδης, Σπιρόφσκι (Χάουγκεν 68′), Ακοράν, Γκαρσία (Φλοριάν  76′), Χέιτλι, Σούτερντεν, Τριτσκόφσκι, Μακρής (Τάντι  62′)

Παρατηρητής: Τσαγγάρης Μάριος

*4 αλλαγές σε σχέση με το ματς με το ματς με την Καρμιώτισσα: Ντα Κόστα, Ολιβέιρα, Χριστοφή, Άδωνη αντί Πάντιτς, Μπόλιεβιτς, Μουκτάρης, Λούις Κάρλος

*6 αλλαγές σε σχέση με το ματς με τον AΠΟΕΛ: Μολ, Λαφράνς, Σπιρόφσκι, Γκαρσία, Σούτερντεν, Τριτσκόφσκι αντί Τέουνκενς, Θάντι, Τρουγιόλς, Φερνάντεθ, Ιωάννου, Φλοριάν