ΠΑΦΟΣ-ΑΠΟΕΛ 2-3: Και τώρα βλέπει 6η θέση (ΦΩΤΟΣ-ΒΙΝΤΕΟ)

Επιστροφή στις νίκες για το ΑΠΟΕΛ, το οποίο επικράτησε με 3-2 της Πάφου στο «Στέλιος Κυριακίδης» στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν μια πολύτιμη νίκη που τους φέρνει ακόμα πιο κοντά στην 6άδα. Μπορεί η ομάδα να μην έκανε βαθμολογικό άλμα, αλλά πλέον έχει 23 βαθμούς και είναι στο -2 από τη Δόξα που βρίσκεται στην 6η θέση. Από την άλλη, η Πάφος, παραμένει στην 7η θέση με 24 βαθμούς.

Ο Μπεν Σαχάρ άνοιξε το σκορ στο 31΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, όμως έξι λεπτά αργότερα (37΄), ο Πάνιτς έφερε το παιχνίδι στα ίσα με ένα πανέμορφο γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και πέτυχαν δύο γκολ με τους Νσούε (48΄) και Σατσιά (66΄). Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 86΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βαλακάρι.

ΠΑΦΟΣ (Ντμίτρο Μιχαϊλένκο): Ρούντκο, Αουρέλιο, Αραγιούρι, Σάιθ, Κβίντα, Πάνιτς, Λελιούκιν (58΄ Μέρφι), Βαλακάρι, Φουρ, Καμπράλ, Μπεριγκό (80΄ Τόρες)

Στον πάγκο: Πέτρου, Βαρέλα, Αντωνίου, Ιανόφ, Χαριδήμου, Πατσαλίδης, Ράκελς

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Νσούε, Ζόρζε, Σιέλης, Γουίλερ, Σατσιάς (90΄+4 Νούχιου), Λουντέμο, Ζαχίντ, Εφραίμ (70΄ Μπερν), Κλωναρίδης (46΄ Ντονγκαλά), Σαχάρ (80΄ Μερκής)

Η εξέλιξη της αναμέτρησης…

3΄ Πλασέ στην κίνηση από τον Καμπράλ, απέκρουσε εύκολα ο Ουζόχο.

Πτώση του Καμπράλ στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ μετά από διεκδίκηση της μπάλας με τον Εφραίμ. Δεν θεωρήθηκε η φάση ικανή για να υποδειχθεί πέναλτι από διαιτητή και VAR.

Μακρινό σουτ του Σατσιά, απέκρουσε εύκολα ο Ρούντκο.

15΄ Έντονη βροχόπτωση που δυσκολεύει την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών.

18΄ Παράλληλο γύρισμα του Κλωναρίδη, πρόλαβε σωτήρια ο Καμπράλ.

20΄ ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ. Η ανατροπή δόθηκε για παράβαση του Σάιθ στον Σαχάρ.

21΄ Η φάση θα ελεχθεί από τον ίδιο τον διαιτητή μέσω VAR…

23΄ Δεν υπάρχει πέναλτι τελικά, η τελική απόφαση του Βασίλη Δημητρίου. Ο έμπειρος ρεφ έκρινε ότι ο Σάιθ δεν ανατρέπει τον Σαχάρ.

26΄ Πτώση του Σιέλη στην περιοχή της Πάφου μετά από διεκδίκηση της μπάλας με τον Κβίντα. Η φάση θα ελεχθεί μέσω VAR…

28΄ Πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ μέσω VAR…

31΄ ΓΚΟΛ 0-1 Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπεν Σαχάρ.

33΄ Σέντρα του Εφραίμ, κεφαλιά του Κλωναρίδη από πλεονεκτική θέση, η μπάλα πέρασε έξω.

37΄ ΓΚΟΛ 1-1 Εξαιρετικό σουτ του Πάνιτς στα δίχτυα.

43΄ Μακρινό σουτ του Μπεριγκό, απέκρουσε εύκολα ο Ουζόχο.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

48΄ ΓΚΟΛ 1-2 Εξαιρετική ενέργεια του Ζαχίντ, έκανε το διαγώνιο σουτ, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, ο Ζόρζε στην επαναφορά βρήκε τον Νσούε ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

66΄ ΓΚΟΛ 1-3 Σέντρα του Γουίλερ, ο Ρούντκο έδιωξε την μπάλα, αυτή έφτασε στον Σατσιά ο οποίος με πλασέ από πλεονεκτική θέση έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στο ΑΠΟΕΛ

81΄ Εκτέλεση φάουλ του Μέρφι από μακρινή θέση, η μπάλα πέρασε έξω.

84΄ Πέναλτι για την Πάφο για χέρι του Μερκή. Η φάση ελέχθηκε και μέσω VAR.

87΄ ΓΚΟΛ 2-3 Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βαλακάρι.