ΟΜΟΝΟΙΑ: Η σημασία της νίκης και το… VAR
ΟΜΟΝΟΙΑ

Η Ομόνοια μπήκε στον αγώνα με τον Εθνικό εκπληρώνοντας στο πρώτο 15λεπτο τον πρώτο της στόχο: να πάρει προβάδισμα στο σκορ και να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της.

Στη συνέχεια η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ έχοντας ψηλά ποσοστά κατοχής της μπάλας επιδίωξε να «καθαρίσει» το ματς κάτι που δεν κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο, με τους πράσινους να ολοκληρώνουν το 45λεπτο με δύο τελικές προσπάθειες, έναντι μίας του Eθνικού.

Στο Β’ μέρος ο Eθνικός μετά το 60′ κέρδισε μέτρα και θα μπορούσε να κάνει την ζημιά αν οι πράσινοι δεν ήταν αποτελεσματικοί στην άμυνα με σημαντικότερη παρέμβαση αυτή του Λούφτνερ στην ευκαιρία του Ζάκπα στο 82′. Ο επίλογος γράφτηκε με παρόμοιο τρόπο με τον Γκόμεθ να εκτελεί και τον Ζάκπα άθελα του να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

Η Ομόνοια μετά από ένα πρόγραμμα με πολλούς αγώνες πήρε μια σημαντική νίκη που την ανέβασε στην κορυφή περιμένοντας τον αγώνα του Απόλλωνα. Μια νίκη που δίνει βαθμούς και την ευκαιρία για… ξεκούραση υπό τις καλύτερες συνθήκες μετά από ένα εξουθενωτικό πρόγραμμα. Ο στόχος λοιπόν εκπληρώθηκε για τους πράσινους που πλέον θα έχουν μετά από καιρό να προετοιμαστούν για μια εβδομάδα, ενόψει του ματς με την ΕΝΠ στο Παραλίμνι.

VAR, πού είναι το VAR;

Αλγεινή εντύπωση έκανε για όσους παρακολούθησαν τον αγώνα στο ΓΣΠ η μη αντίδραση του VAR στη φάση της ανατροπής του Κίκο, όπου ο διαιτητής του αγώνα δεν κλήθηκε από το VAR για να δει ξανά την φάση.

Σύμφωνα με μία από τις τελευταίες… παρεμβάσεις της ΚΟΠ «To VAR µπορεί να βοηθά το διαιτητή ΜΟΝΟ σε περίπτωση ενός «ξεκάθαρου και προφανούς λάθους» ή «σοβαρού περιστατικού που διέφυγε της προσοχής, η οποία σχετίζεται µε περιστατικά👇

1. Γκολ / όχι γκολ ⚽️
2. Πέναλτι / όχι πέναλτι🥅
3. Απευθείας κόκκινης κάρτας (ΟΧΙ δεύτερη κίτρινη κάρτα)🔴
4. Λανθασμένης ταυτοποίησης (όταν ο διαιτητής παρατηρεί ή αποβάλλει λάθος ποδοσφαιριστή).

Η φάση με τον Κίκο είναι τουλάχιστον μια φάση όπου το VAR βάσει του εγχειριδίου χρήσης του θα έπρεπε να παρέμβει για να βοηθήσει τον διαιτητή του αγώνα. Η συγκεκριμένη περίπτωση ήρθε να προστεθεί σε άλλες φάσεις που μπερδεύουν περισσότερο τους φιλάθλους σχετικά με το πότε γίνεται παρέμβαση, κάτι που επισήμανε και ο εκπρόσωπος Τύπου της Ομόνοιας Ανδρέας Δημητρίου μετά τον αγώνα στο ΓΣΠ.