ΑΝΟΡΘΩΣΗ-ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: «Καθάρισε» με Κβιλιτάια και Γκαλίτσιο! (ΦΩΤΟΣ)

Τρίτη σερί νίκη για την Ανόρθωση που επικράτησε με 2-0 της Νέας Σαλαμίνας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Σκόρερ για την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια ο Κβιλιτάια στο 34’ από την άσπρη βούλα, με τον Γκαλίτσιο να σφραγίζει τη νίκη στο 90+1’. Για τον Γεωργιανό, αυτό ήταν το 11ο γκολ που τον ανέβασε στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ. Ντεμπούτο έκανε ο Μπουσουλάτζιτς με την «Κυρία» που έδωσε και την ασίστ στο δεύτερο γκολ.

Αυτή η νίκη ανέβασε την Ανόρθωση στους 39 βαθμούς, προσπερνώντας την ΑΕΛ στον βαθμολογικό πίνακα. Από την άλλη, η Νέα Σαλαμίνα που προσπάθησε φιλότιμα, γνώρισε την ήττα μετά από τέσσερις συνεχόμενες νίκες, με την ομάδα του Σάββα Δαμιανού να παραμένει στους 24 βαθμούς.

Το ματς:

Πολύ καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι η Ανόρθωση και φρόντισε να δείξει τις διαθέσεις της. Στο 2’ ο Αμπαρτζουμιάν σπατάλησε τετ-α-τετ και μετά τη σκυτάλη πήρε ο Κβιλιτάια. Στο 16’ και στο 17’ με απείλησε ο Γεωργιανός, όμως στην τρίτη του προσπάθεια στο 34’ από την άσπρη βούλα, δεν λάθεψε. Πέναλτι που δόθηκε από τον κ. Νικολάου για χέρι του Καμισοκό έπειτα από κεφαλιά του Βργκοτς. Αυτό το γκολ βοήθησε την Ανόρθωση να ελέγξει το τέμπο του αγώνα και να πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στο β’ ημίχρονο, η Νέα Σαλαμίνα πήρε μέτρα στο γήπεδο και έφτιαξε μία-δύο καλές προϋποθέσεις, με την Ανόρθωση όμως να διαχειρίζεται το υπέρ της αποτέλεσμα. Το σκορ έδειχνε να μην αλλάζει, όμως ο Γκαλίτσιος στο 90+1’ απέβαλε το άγχος για τους συμπαίκτες του, μετά από ασίστ του Μπουσουλάτζιτς. Έτσι, το 2-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Ανόρθωση (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Κ. Αρτυματάς, Κορέια, Νταουσβίλι, Μίχα (66′ Γκαλίτσιος), Αμπαρτζουμιάν (59′ Μπουσουλάτζιτς), Καλτσάς (84′ Χριστοφή), Βργκοτς, Κβιλιτάια (84′ Μανιάς), Χουσμπάουερ (66′ Ελουντού), Ρισβάνης
Στον πάγκο: Τζουρ, Πηλέας, Μαργκάσα, Κορρέα

Νέα Σαλαμίνα (Σ. Δαμιανού): Βεσελόφσκι, Σεργίου (79′ Παύλου), Νικολάου (46′ Σανκό), Τσουκαλάς (66′ Βάγκνερ), Χριστοφόρου, Καμισοκό, Οσέι (88′ Κρεάν), Κονφέ, Σιρίνο, Ντουβεντρού (46′ Βαρέλα), Μουστιβάρ
Στον πάγκο: Κίσσας, Ανδρέου, Μπρένο, Σιαθάς

Πρώτο σφύριγμα από τον Γιώργο Νικολάου. Έναρξη του αγώνα.
2′
Πρώτη καλή στιγμή για την Ανόρθωση. Κάθετη του Μίχα στον Αμπαρτζουμιάν απέναντι από τον Βεσελόφσκι, μπλόκαρε το σουτ ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων.
7′ Κόρνερ από τον Καλτσά, λανθασμένη έξοδος του Βεσελόφσκι, έπιασε την κεφαλιά ο Βργκοτς που δεν βρήκε όμως στόχο.
16′ Ο Κβιλιτάια έκανε το πλασέ μετά από γύρισμα του Καλτσά, η μπάλα κατέληξε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βεσελόφσκι. Η φάση κρίθηκε ως μη γενόμενη, με τον Γεωργιανό να υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.
17′ Μακρινό σουτ του Κβιλιτάια, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.
Σχόλιο: Καλός ο ρυθμός του αγώνα στα πρώτα λεπτά με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει. Δεν έφτιαξαν ακόμα τις προϋποθέσεις οι φιλοξενούμενοι, που πιέζουν ψηλά την Ανόρθωση και δυσκολεύουν τις προσπάθειές της. Επιτίθεται κυρίως από την δεξιά πλευρά η ομάδα του Τιμούρ με τον Καλτσά, ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ.
33′ Πέναλτι για την Ανόρθωση. Μετά από κόρνερ του Καλτσά, ο Βργκοτς έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Καμισοκό.
34′ ΓΚΟΛ 1-0: Εύστοχος από την άσπρη βούλα ο Κβιλιτάια, έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Βεσελόφσκι. Δείτε ΕΔΩ το γκολ.
43′
Σουτ του Τσουκαλά, απέκρουσε ο Λόρια με τον Ντανίλο να σκοράρει στην επαναφορά. Ακυρώνεται όμως το γκολ -σωστά- ως οφσάιντ.
Δύο λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος των καθυστερήσεων.
Τέλος α’ ημιχρόνου. 1-0 για την Ανόρθωση.
Έναρξη του β’ ημιχρόνου.
50′
Κάθετη του Βαρέλα στον Οσέι, βγήκε έγκαιρα και μάζεψε ο Λόρια.
52′ Από την επιμονή του Κβιλιτάια, κέρδισε την μπάλα ο Γεωργιανός ανάμεσα σε Βεσελόφσκι και Χριστοφόρου, που έκανε το πλασέ με τον τερματοφύλακα της Νέας Σαλαμίνας να αποκρούει.
56′ Επικίνδυνο γύρισμα του Ντανίλο από τα δεξιά, πέρασε από όλους με την μπάλα να περνάει έξω.
Σχόλιο: Ελέγχει τον ρυθμό η Ανόρθωση που προηγείται στο σκορ, δίνοντας χώρο στους φιλοξενούμενους που δεν μπορούν όμως να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Λόρια. Αντιθέτως, οι γηπεδούχοι είναι αυτοί που βγαίνουν με αξιώσεις στην επίθεση.
76′ Διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι οι γηπεδούχοι, για χέρι του Οσέι εντός περιοχής μετά από γύρισμα του Αρτυματά. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR που ενημέρωσε τον κ. Νικολάου ότι δεν υπάρχει κάτι μεμπτό. Από την επαναληπτική προβολή, φαίνεται πως η μπάλα βρίσκει πρώτα στο σώμα του Οσέι και έπειτα στο χέρι, οπότε σύμφωνα με τον κανονισμό, δεν είναι παράβαση καθώς η μπάλα χτύπησε πρώτα σε άλλο μέρος του σώματος.
82′ Ο Παύλου γύρισε τον Βάγκνερ που έκανε το πλασέ, με τον Λόρια να μπλοκάρει σταθερά.
Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος των καθυστερήσεων.
90+1′ ΓΚΟΛ 2-0: Κόρνερ του Χριστοφή, γύρισμα του Μπουσουλάτζιτς στο ύψος της περιοχής και ο Γκαλίτσιος με δυνατό σουτ από κοντινή απόσταση, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καμισοκό

Διαιτητής: Γιώργος Νικολάου
Α’ Βοηθός: Μάριος Δημητριάδης
Β’ Βοηθός: Μιχάλης Μαρίνου
4ος: Ροβέρτος Κώστα
VAR: Τιμόθεος Χριστοφή
AVAR: Παύλος Γεωργίου
Παρατηρητής: Χρίστος Νικολαϊδης
Στο όριο για την Ανόρθωση: Καλτσάς (2), Γκαλίτσιος (2), Βγκορτς (5), Mίχα (2), Κορέια(2), Κβιλιτάια(2)