Ιούν 16 16:00 Φιλανδία Ρωσία Ιούν 16 19:00 Τουρκία Ουαλία Ιούν 16 22:00 Ιταλία Ελβετία Ιούν 17 16:00 Ουκρανία Βόρεια Μακεδονία Ιούν 17 19:00 Δανία Βέλγιο Ιούν 17 22:00 Ολλανδία Αυστρία Ιούν 18 16:00 Σουηδία Σλοβακία Ιούν 18 19:00 Κροατία Τσεχία Ιούν 18 22:00 Αγγλία Σκωτία Ιούν 19 16:00 Ουγγαρία Γαλλία Ιούν 19 19:00 Πορτογαλία Γερμανία Ιούν 19 22:00 Ισπανία Πολωνία Ιούν 20 19:00 Ελβετία Τουρκία Ιούν 20 19:00 Ιταλία Ουαλία Ιούν 21 19:00 Βόρεια Μακεδονία Ολλανδία Ιούν 21 19:00 Ουκρανία Αυστρία Ιούν 21 22:00 Ρωσία Δανία Ιούν 21 22:00 Φιλανδία Βέλγιο Ιούν 22 22:00 Κροατία Σκωτία Ιούν 22 22:00 Τσεχία Αγγλία Ιούν 23 19:00 Σουηδία Πολωνία Ιούν 23 19:00 Σλοβακία Ισπανία Ιούν 23 22:00 Πορτογαλία Γαλλία Ιούν 23 22:00 Γερμανία Ουγγαρία

ΕΝΠ 1-0 ΑΕΛ: «Χρυσή» αλλαγή ο Ιράκλι! (ΦΩΤΟΣ)

Η Ένωση υποχρέωσε την ΑΕΛ στην 5η της φετινή ήττα εκτός έδρας, σπάζοντας της μάλιστα ένα αήττητο σερί 8 αγώνων στο πρωτάθλημα! Η ομάδα του Κάρλος Φερέρ, με «χρυσό» σκόρερ τον Μαϊσουράντζε στο 72’, λύγισε την ομάδα της Λεμεσού που γενικότερα δεν είχε καλή παρουσία.

Από ένα χαμένο πέναλτι για τις δύο ομάδες στο παιχνίδι. Ο Γκατσέφσκι σταμάτησε τον Ριέρα στο 16’ και ο Βοζίνια τον Φελίπε στο 71’, όμως ο Καποβερτίνος τερματοφύλακας ένα λεπτό αργότερα μάζεψε την μπάλα από την εστία του.

Άλλη μία σπουδαία νίκη για τους «βυσσινί» στις τελευταίες αγωνιστικές που ανεβαίνουν πλέον στους 18 βαθμούς. Στην αντίπερα όχθη, έφερε κατήφεια και απογοήτευση η ήττα, καθώς η ΑΕΛ έμεινε στους 38 βαθμούς και στην 2η θέση.

Το ματς:

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά και για τις δύο ομάδες, όμως με τη συμπλήρωση του 13’ λεπτού ο Μάριος Χριστοφόρου υπέδειξε το σημείο του πέναλτι για πέσιμο του Μπάμπιτς εντός περιοχής. Φάση που ελέγχθηκε από το VAR και επικύρωσε την απόφαση του ρεφ. Ο Ριέρα δεν κατάφερε να νικήσει τον Γκατσέφσκι που έπεσε σωστά στην δεξιά του γωνία και ενώ το χρονόμετρο έδειχνε 16’ λεπτά στο «Τάσος Μάρκου».

Στη συνέχεια, επηρεασμένη η ΑΕΛ δεν κατάφερε να φτιάξει κάτι αξιόλογο μπροστά από την εστία του Γκατσέφσκι με τους γηπεδούχους να αποκτούν ψυχολογία. Κάτι που φάνηκε ιδιαίτερα στο β’ ημίχρονο μιας και ήταν η ομάδα που δημιούργησε τις περισσότερες τελικές προσπάθειες.

Ο Ντούσαν Κέρκεζ με τριπλή αλλαγή στο 62’ θέλησε να αλλάξει πράγματα στο γήπεδο, δίχως όμως να γίνει επικίνδυνη επιθετικά. Η Ένωση κράτησε το μηδέν στην άμυνα και βρήκε μεγάλη ευκαιρία στο 71’. Ο Μάριος Χριστοφόρου υπέδειξε για δεύτερη φορά την άσπρη βούλα στο παιχνίδι μετά από τράβηγμα του Ράσο στον Νγκο. Ο Φελίπε όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Βοζίνια που έδιωξε σε κόρνερ. Από την εκτέλεσή του όμως, ο Μαϊσουράντζε με ένα εξαιρετικό σουτ στην κίνηση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η ΑΕΛ που έψαξε την ισοφάριση στο τέλος, όμως δεν τα κατάφερε ενώ της ακυρώθηκε -σωστά- γκολ του Μαέ στο 90+1’, με την Ένωση να παίρνει μία μεγάλη νίκη.

Θυμηθείτε το LIVE του αγώνα.
Έναρξη της αναμέτρησης.
5′
Σέντρα στην περιοχή των γηπεδούχων, έπιασε την κεφαλιά ο Ράσο με την μπάλα να πηγαίνει πάνω από την εστία του Γκατσέφσκι. Σημειώνεται πως ο στόπερ της ΑΕΛ, ήταν ελαφρώς πιο μπροστά.
9′ Έπεσε στο ύψος της περιοχής ο Μπάμπιτς μετά από πίεση του Μπάλαζιτς, με τον διαιτητή να αφήνει το παιχνίδι να εξελιχθεί.
13′ Σφυρίζει πέναλτι ο Μάριος Χριστοφόρου για πέσιμο του Μπάμπιτς στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Μπάλαζιτς. Η φάση εξετάστηκε από τον Βασίλη Δημητρίου που βρίσκεται στο VAR και ο διαιτητής υπέδειξε το σημείο του πέναλτι με το χρονόμετρο να δείχνει 15′ λεπτό.
16′ Αποκρούει το πέναλτι του Ριέρα ο Γκατσέφσκι που μάντεψε σωστά πέφτοντας στην δεξιά του γωνία.
26′
Έπεσε στην περιοχή της ΑΕΛ ο Λουσέρο με κάποιους εκ των γηπεδούχων να διαμαρτύρονται. Η επαναληπτική προβολή, δείχνει τον Μηνά Αντωνίου να μην κάνει παράβαση στην προσπάθειά του να παίξει την μπάλα, οπότε σωστά συνεχίστηκε το παιχνίδι.
38′ Σουτ του Μπάμπιτς πάνω από την εστία του Γκατσέφσκι.
Τέλος α’ ημιχρόνου. Στο 0-0 οι δύο ομάδες. 2-4 οι τελικές στο παιχνίδι.
Έναρξη β’ ημιχρόνου.
50′
Προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Βοζίνια ο Θεοδώρου με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ ήταν έτοιμος απομακρύνοντας με γροθιές την μπάλα.
62′ Απευθείας εκτέλεση του Θεοδώρου, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Βοζίνια.
68′ Διαμαρτυρίες για πέναλτι από τους γηπεδούχους για πέσιμο του Νγκο στην περιοχή. Από την επαναληπτική προβολή φαίνεται τράβηγμα του Ράσο.
70′ Ο ρεφ Μάριος Χριστοφόρου ενημερώθηκε από το VAR και κλήθηκε να δει την φάση, υποδεικνύοντας την παράβαση.
71′ Ο Βοζίνια θα σταματήσει τον Φελίπε αποκρούοντας το πέναλτι. Δεύτερο χαμένο στο παιχνίδι.
72′ ΓΚΟΛ 1-0: Από την εκτέλεση κόρνερ που έγινε, η μπάλα κατέληξε στον Μαϊσουράντζε που με σουτ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Βοζίνια.
79′
Λάθος του Γκατσέφσκι σε έξοδο μετά από γύρισμα του Τόρες, μάζεψε με δεύτερη προσπάθεια προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή τέρματος.
90′ Φάση διαρκείας στην περιοχή της Ένωσης, ο ο Τόρες έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει έξω.
Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.
90+1′ Σκοράρει ο Μαέ, ακυρώνεται ως οφσάιντ το γκολ. Η φάση εξετάστηκε από το VAR και με τη βοήθεια των γραμμών, ακυρώθηκε σωστά το γκολ.
Τέλος του αγώνα. Μεγάλη νίκη για την Ένωση! 1-0

ΟΙ 11ΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΕΝΠ (Κ. Φερέρ): Γκατσέφσκι, Μουλαζίμης, Λουσέρο, Θεοδώρου (87′ Παναγή), Κοσμάς, Μπαρμπόσα, Κυριάκου, Μπαλαζίτς, Φελίπε, Μαυρουδής (63′ Μαϊσουράντζε), Μαρκόφσκι (58′ Νγκο)
Στον πάγκο: Κουτσού, Πέτρου, Ουντότζι, Κοτσώνης, Κολοκούδιας, Στυλιανίδης

ΑΕΛ (Ντ. Κέρκεζ): Βοζίνια, Αντωνίου, Τεσέιρα, Ράσο, Σάντος (89′ Δ. Αβραάμ), Νταβόρ, Παπαφώτης (62′ Μαΐντεβατς), Ριέρα (62′ Αντάμοβιτς), Ντανίλο, Τόρες, Μπάμπιτς (62′ Μαέ)
Στον πάγκο: Κεραυνός, Μεντόγεβιτς, Γκαζαριάν, Κέρκεζ, Κυριάκου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λουσέρο / Ριέρα (6η), Ράσο, Βοζίνια
Διαιτητής: Μάριος Χριστοφόρου
Α’ Βοηθός: Πέτρος Πέτρου