Απόλλωνας-Ομόνοια 0-0: Όλα μηδέν… (ΦΩΤΟΣ-BINTEO) – Balla.com.cy

Απόλλωνας-Ομόνοια 0-0: Όλα μηδέν… (ΦΩΤΟΣ-BINTEO)

Απόλλωνας και Ομόνοια συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 0-0 στο πλαίσιο του εξ αναβολής αγώνα της 5ης αγωνιστικής. Στους 40 βαθμούς οι γαλάζιοι, στους 37 οι πράσινοι.

ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Σε ένα ημίχρονο χωρίς καλό ρυθμό και με λίγες αξιοσημείωτες φάσεις Απόλλωνας και Ομόνοια δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν τις συνθήκες για το γκολ. Ενδεικτικά οι δύο ομάδες δεν έφτιαξαν ούτε μία φάση στο στόχο.

Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με 59% κατοχή της μπάλας, ενώ οι δύο ποδοσφαιριστές των ομάδων είχαν περισσότερο το μυαλό να μην αφήσουν χώρο δράσης για τους αντιπάλους.

Στο Β’ μέρος η Ομόνοια ξεκίνησε ασκώντας περισσότερη πίεση απειλώντας την εστία του Δημητρίου κυρίως από στημένες φάσεις καθώς οι προσπάθειες των παικτών της Ομόνοιας εξουδετερώνοντας αποτελεσματικών από τους ποδοσφαιριστές του Γιάννη Πετράκη.

Oι πράσινοι στο δεύτερο μέρος αύξησαν τα ποσοστά κατοχής της μπάλας χωρίς όμως να δημιουργούν ιδιαίτερες… ανησυχίες στον Δημητρίου κάτι που ισχύει και για τον Φαμπιάνο ο οποίος χρειάστηκε ελάχιστα σε ένα ματς όπου το τελικό αποτέλεσμα αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς.

Re-Play:

1′ Σέντρα από τον Λέζιακς, κανείς στην περιοχή, η μπάλα στον Δημητρίου

5′ H Oμόνοια κρατά την  μπάλα περισσότερα στα πρώτα λεπτά χωρίς να αξιόλογη φάση μέχρι στιγμής

Προσεκτικές κινήσεις από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων που βλέπουν πρώτιστα να μην αφήνουν χώρο στον αντίπαλο

10′ Γέμισμα στην περιοχή από τον Γιαννιώτα, μαζεύει ο Φαμπιάνο

14′ Επιθετικό φάουλ από τον Λέζιακς στον Φιλιώτη  μετά από κάθετη μπαλιά

16′ Κόρνερ για την Ομόνοια μετά από προσπάθεια του Τζιωνή

16′ Εκτελεί ο Τιάγκο, μαζεύει ο Δημητρίου

23′ Ο Πίττας μετά από σέντρα του Φιλιώτη έκανε το σουτ, άουτ

26′ Κόρνερ για την Ομόνοια, εκτελεί ο Τιάγκο, νέο κόρνερ

Απευθείας άουτ η μπάλα μετά την εκτέλεση κόρνερ από τον Τιάγκο

28′ Ατομική ενέργεια από τον Λοΐζου και από το ύψος της μεγάλης περιοχής σουτάρει, άουτ!

30′ Φάουλ για την Ομόνοια, κοντά στο κόρνερ

Εκτελεί ο Γκόμεθ, επιθετικό φάουλ από τον Χούμποτσαν

58% η κατοχή της μπάλα για τους φιλοξενούμενους

37′ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Απόλλωνα, ο Κούσουλος ανέτρεψε τον Ματέι

Ο Ματέι εκτελεί, η μπάλα στο κεφάλι του Χούμποτσαν

40′ Φαλτσαριστό σουτ από τον Πίττα, άουτ

41′ Σουτ από τον Ματέι, άουτ

42′ Ο Χούμποτσαν με τάκλιν σταματά τον Πέδρο. Καίρια παρέμβαση από τον αμυντικό των πρασίνων

44′ Κίτρινη κάρτα στον Χάμπο

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β’ μέρους

51′ Ο Κούσουλος έκανε το γύρισμα στον Τιάγκο, όμως ο Γιούστε έδιωξε τη τελευταία στιγμή
Σουτ από τον Τζιωνή, κόρνερ

54′ Κόρνερ για την Ομόνοια που περνάει ανεκμετάλλευτο

55′ Νέο κόρνερ για την Ομόνοια που πιέζει για το γκολ

59′ Βασιλείου αντί Γιαννιώτας

65′ Κόρνερ για τον Απόλλωνα

66′ Σουτ από τον Πέδρο, εξουδετερώνει εντυπωσιακά ο Φαμπιάνο!

70′ Κόρνερ για την Ομόνοια, περνά ανεκμετάλλευτο. Αυτό ήταν το 10ο κόρνερ των πρασίνων

71′ Ο Λοΐζου πέφτει στην περιοχή με τον διαιτητή του αγώνα να επισημαίνει στον ποδοσφαιριστή να μην το ξανακάνει…

72′ Κεφαλιά από τον Λέζιακ στην περιοχή, άουτ

74′ Κίτρινη κάρτα στον Ασάντε που χάνει ένα από τα επόμενα δύο ματς με Eθνικό ή ENΠ

37%-63% η κατοχή της μπάλας

80′ Σουτ από τον Κούσουλο, άουτ

82′ Νέο σουτ από τον Κούσουλο, άουτ

83′ Νταμπό αντί Ματέι

84′ Σουτ από τον Βασιλείου, άουτ. Καλή φάση για τους γηπεδούχους

85′ Μποτεάκ αντί Λοΐζου

86′ Ντούρις αντί Τζιωνή

88′ Ο Ντούρις στην περιοχή σουτάρει, η μπάλα στον Δημητρίου

90′ Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων

90’+2′ Κίτρινη κάρτα στον Βασιλείου

OI 11ΑΔΕΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ:
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Γ.Πετράκης): Δημητρίου, Φιλιώτης, Γιούστε, Κατελάρης, Σάλαϊ, Κυριάκου, Πέδρο, Ματέι (Νταμπό 83′), Πίττας, Γιαννιώτας (Βασιλείου 59′), Ντιγκινί

Στον πάγκο : Παπαστυλιανού, Ρομπέρζ, Ντένιτς, Μάρκοβιτς, Ψύχας, Γκακπέ, Μπένσοπ.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Χ.Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Λούφτνερ, Χούμποτσαν, Λέσιακς, Γκόμεθ, Κούσουλος, Λοΐζου (Μποτεάκ 86′), Τζιωνής (Ντούρις 86′), Τιάγκο, Ασάντε

Στον πάγκο: Παναγή, Παναγιώτου, Κίκο, Μαυρίας, Λανγκ, Γκόμες, Κακουλλής.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χάμπος, Βασιλείου / Ασάντε (3η)

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ ΚΑΡΤΩΝ:
Aπόλλωνας: Ντιγκινί(2), Πίττας(2), Σακέτι (5), Ρομπέρζ(2), Μάρκοβιτς(2), Μπένσοπ(2), Nτένιτς(2),
Oμόνοια: Κίκο (2), Κούσουλος (2), Μαυρίας(2), Xούμποτσαν(2), Ασάντε (2), Σεχού(2)

*3 αλλαγές σε σχέση με το ματς με τον Eθνικό: Πέδρο,  Γιαννιώτας, Ντιγκινί αντί  Ντένιτς, Νταμπο, Γκακπέ

*3 αλλαγές σε σχέση με το ματς με την AEΛ: Σέχου, Τιάγκο, Ασάντε αντί Λανγκ, Κακουλλής, Ντούρις