Σπουδαία νίκη και μάλιστα με ανατροπή για τον Ολυμπιακό, ο οποίος επικράτησε της Ανόρθωσης στο ΓΣΠ με 3-2! Η ομάδα της Λευκωσίας είχε ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκουστάβο, ο οποίος μπήκε στο ματς ως αλλαγή στο 56’ και μέσα σε εννέα λεπτά, με δύο γκολ έφερε τα κάτω πάνω για τους «μαυροπράσινους»!
Η Ανόρθωση προηγήθηκε στο σκορ με τον Ουάρντα στο 17’, αλλά ο Ολυμπιακός «χτύπησε» στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σαμπίνια! Στο δεύτερο μέρος ανέλαβε δράση ο Γκουστάβο που με τα γκολ που πέτυχε στο 74’ και στο 83’ (με πέναλτι), έδωσε… αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους, με την «κυρία» να καταφέρνει μονάχα να μειώνει στο σκορ με τον Χριστοδουλόπουλο στις καθυστερήσεις. Πισωγύρισμα για την Ανόρθωση το αποτέλεσμα, που δέχεται την ήττα μετά από τις δύο σερί νίκες που είχε πετύχει. Ο Ολυμπιακός ανεβαίνει στους 15 βαθμούς, η ομάδα της Αμμοχώστου μένει στους 12…

LIVE Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
8’ Σουτ στην κίνηση από τον Ουάρντα, έξω.
10’ Κίτρινη κάρτα στον Σάλι, που σε διεκδίκηση της μπάλας βρίσκει με το χέρι τον Ρισβάνη στο πρόσωπο.
10’ Σουτ από τον Ουάρντα στο ύψος της περιοχής, η μπάλα στο δοκάρι μετά κι από απόκρουση του Μολ! Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς.
17’ 0-1: Σέντρα του Καλτσά, ο Ουάρντα με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα αλλά ο διαιτητής ακυρώνει το γκολ για σπρώξιμο του Αιγύπτιου στον Κονφέ. Πάει να το δει ο ίδιος στο on-field review.
18’ Πρώτη αλλαγή στον αγώνα, για τον Ολυμπιακό. Αναγκαστική, καθώς ο Μποβέδα δεν μπορεί να συνεχίσει λόγω τραυματισμού στη μύτη και τη θέση του θα πάρει ο Σαρφό.
20′ Αλλάζει την απόφαση του ο Θεουλή, μετράει το γκολ!
30’ Κεφαλιά του Ρισβάνη έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Καλτσά, η μπάλα μόλις έξω!
33’ Κεφαλιά του Λάφερτι, έξω!
34’ Πολύ καλό σουτ του Αρτυματά, διώχνει με τα ακροδάκτυλα σε κόρνερ ο Μολ! Νέα ευκαιρία για την Ανόρθωση!
34’ Η Ανόρθωση ζητάει πέναλτι για σπρώξιμο του Σαρφό στον Πόποβιτς. Εξετάστηκε η φάση από το VAR, δεν υπάρχει παράβαση.
37’ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Χαραλάμπους, ανενόχλητος κι από πολύ πλεονεκτική θέση στην περιοχή, με σουτ έστειλε την μπάλα έξω!
43’ Κίτρινη κάρτα στον Πόποβιτς για φάουλ στον Χαραλάμπους.
45+1’ 1-1: Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Σαρφό, ο Σαμπίνια με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, φέρνοντας το ματς στα ίσα!
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 2-6 (1-2)
ΚΟΡΝΕΡ: 2-4
ΚΑΤΟΧΗ: 54-46%
ΣΧΟΛΙΟ: Η Ανόρθωση ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε για να μεγαλώσει το προβάδισμα που απέκτησε με το γκολ του Ουάρντα. Ο Ολυμπιακός, στη δεύτερη του ευκαιρία στον αγώνα, κατάφερε να ισοφαρίσει με την κεφαλιά του Σαμπίνια στις καθυστερήσεις, έπειτα από την εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ του Σαρφό…

Έναρξη β’ ημιχρόνου
49’ Κίτρινη κάρτα στον Αρτυματά για δυνατό φάουλ στον Κυριάκου. Συμπληρώνει τρεις και θα χάσει έναν από τους επόμενους δύο αγώνες της Ανόρθωσης.
52′ Πρώτη αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Κατσαράβα παίρνει τη θέση του Λάφερτι.
53’ Κίτρινη στον Σαμπίνια. Είναι η τρίτη και θα χάσει κι αυτός ένα από τα επόμενα δύο ματς του Ολυμπιακού.
53’ Κεφαλιά του Αραγιούρι από κοντά, μεγάλη επέμβαση του Μολ διώχνοντας σε κόρνερ!
56’ Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Γκουστάβο και Γουΐλσον παίρνουν τη θέση των Χαραλάμπους και Σάλι.
60’ Επικίνδυνο γύρισμα του Καλτσά στην περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Σαμπίνια.
61’ Ο Κατσαράβα με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ σωστά ακυρώνεται καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ.
63’ Δεύτερη αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Χριστοδουλόπουλος παίρνει τη θέση του Πόποβιτς.
64’ Σουτ από τον Χριστοδουλόπουλο, πολύ καλή άμυνα από τον Νάνι που ανακόπτει την πορεία της μπάλας.
70’ Σέντρα από τον Ουάρντα, κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου, έξω.
72’ Καλή σέντρα από τον Γκουστάβο, αδύναμη κεφαλιά από τον Μάντζη, απέκρουσε ο Λόρια.
74’ 2-1: Πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας από τους παίκτες του Ολυμπιακού, τελικός αποδέκτης ο Γκουστάβο που με δυνατό σουτ εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
79’ Σουτ από τον Γκουστάβο, η μπάλα κοντράρει στον Αραγιούρι και καταλήγει κόρνερ. Ζητάει πέναλτι ο Ολυμπιακός για χέρι του Φινλανδού. Εξετάζεται η φάση από το VAR. Πάει ξανά να το δει ο ίδιος ο Θεουλή στο on-field review!
82′ Πέναλτι για τον Ολυμπιακό η απόφαση του διαιτητή! Κίτρινη κάρτα στον Αραγιούρι!
83′ 3-1: Ο Γκουστάβο είναι εύστοχος από την άσπρη βούλα και δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στον Ολυμπιακό!
84′ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Ντέλετιτς και Αμπαρτζουμιάν αντί των Καλτσά και Χουσμπάουερ.
85′ Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Κα και Μουκτάρης στη θέση των Πεχλιβάνη και Μάντζη.
90’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Γουΐλσον μόνος έκανε το πλασέ αλλά απέκρουσε  ο Λόρια!
90+1’ 3-2: Μειώνει η Ανόρθωση με τον Χριστοδουλόπουλο με δυνατό μακρινό σουτ!
90+3’ Ο Κα πέφτει σε σύγκρουσή του με τον Αμπαρτζουμιάν στην περιοχή, «παίζεται» λέει ο διαιτητής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
: Μολ, Σαμπίνια, Νάνι, Μποβέδα (18′ Σαρφό), Πεχλιβάνης (85′ Kα), Κονφέ, Ντιανέ, Σάλι (56′ Γουΐλσον), Κυριάκου, Χαραλάμπους (56′ Γκουστάβο), Μάντζης (85′ Μουκτάρης).
Στον πάγκο: Κόβατς, Τσούπιτς, Φώτη, Μουκτάρης, Γκουστάβο, Κα, Γουίλσον, Χριστοδούλου, Σαρφό, Ευτυχίδης, Πηλαβάς, Καραγιάννης.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Αντωνιάδης, Ρισβάνης, Αραγιούρι, Κορέια, Καλτσάς (84′ Αμπαρτζουμιάν), Αρτυματάς, Χουσμπάουερ (84′ Ντέλετιτς), Πόποβιτς (63′ Χριστοδουλόπουλος), Ουάρντα, Λάφερτι (52′ Κατσαράβα).
Στον πάγκο: Τζουρ, Παπαδόπουλος, Ρουσιάς, Χριστοδουλόπουλος, Αβραάμ, Κατσαράβα, Αμπαρτζουμιάν, Κορρέα, Ιωάννου, Ντέλετιτς, Χριστοφή, Χρυσοστόμου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σάλι, Σαμπίνια (3η) / Πόποβιτς, Αρτυματάς (3η), Αραγιούρι
ΣΚΟΡΕΡ: 45+1′ Σαμπίνια, 74′ Γκουστάβο, 83′ Γκουστάβο (πέν.) / 17′ Ουάρντα, 90+1′ Χριστοδουλόπουλος

ΜΙΚΡΑ-ΜΙΚΡΑ
** Ολυμπιακός και Ανόρθωση έχουν ακριβώς την ίδια βαθμολογική συγκομιδή (12).
** Ο Ολυμπιακός προέρχεται από το ισόπαλο 0-0 με την ΠΑΕΕΚ στο Μακάρειο, ενώ η Ανόρθωση προέρχεται από τη νίκη επί της Πάφος FC εντός έδρας με 1-0.
** Από την Ανόρθωση, στο όριο καρτών βρίσκονται οι Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Ρισβάνης και Κορρέα (2), ενώ από τον Ολυμπιακό, στο όριο είναι οι Σαμπίνια, Γκουστάβο, Κυριάκου και Χαραλάμπους (2).