Νέα Σαλαμίνα-Πάφος 2-0: Ερυθρόλευκο τρένο! (ΦΩΤΟΣ-ΒΙΝΤΕΟ)

Η Νέα Σαλαμίνα νίκησε με 2-0 την Πάφο στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής, συμπλήρωσε… καρέ διαδοχικών επιτυχιών και έφτασε στους 24 βαθμούς όπου ισοβαθμεί με την παφιακή ομάδα και τον Oλυμπιακό.

Στην 20ή αγωνιστική η Nέα Σαλαμίνα αγωνίζεται εκτός έδρας κόντρα στην Aνόρθωση (Σάββατο, 16/01, 18:30), ενώ η Πάφoς υποδέχεται τον AΠΟΕΛ (Κυριακή, 17/01, 16:00).

ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η Πάφος ξεκίνησε τον αγώνα κερδίζοντας μέτρα και ασκώντας πίεση στην άμυνα της Νέας Σαλαμίνας που ισορρόπησε το παιχνίδι στην συνέχεια. Οι φιλοξενούμενοι επηρεασμένοι από την αναγκαστική αλλαγή του Πάντσεον στο 16′ οπισθοχώρησαν και «πληγώθηκαν» δύο φορές σε ένα πεντάλεπτο από τους ερυθρόλευκους.

Στο 25′ ο Οσέι με σουτ άνοιξε το σκορ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα μετά από εκτέλεση φάουλ με τον Νικολάου ο Κασιμόκο διπλασίασε τα γκολ της Nέας Σαλαμίνας που πήρε ισχυρό προβάδισμα με 2-0.

Στο Β’ ημίχρονο η ομάδα του Σάββα Δαμιανού έδωσε χώρο στην Πάφο που είχε να αντιμετωπίσει μια ομάδα οργανωμένη στην άμυνα και με μονάδες που μπορούν να κάνουν την ζημιά και να «σκοτώσουν» το ματς.

Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν με ιδανικό τρόπο ο προβάδισμα ενώ θα μπορούσαν στο τέλος με τον Ντανίλο να σημειώσουν ακόμα ένα γκολ. Η Πάφoς έκανε βήμα… πίσω καθώς δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα βλέποντας την Nέα Σαλαμίνα να την ξεπερνά στα σημεία στην βαθμολογία.

Re-Play:

1′ Ο Βεσελόφσκι διώχνει μετά από γέμισμα στην περιοχή των γηπεδούχων

5′ Κόρνερ για την Πάφο μετά από προσπάθεια του Φουρ. Διώχνει ο Ντανίλο…

Οι φιλοξενούμενοι έχουν περισσότερο την μπάλα στην κατοχή τους στο πρώτο πεντάλεπτο

10′ Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι

13′ Σουτ από τον Μουστιβάρ, άουτ. Αυτή ήταν η πρώτη τελική προσπάθεια στον αγώνα.

14′ Πρόβλημα με τον Πάντσεον που φαίνεται ότι δεν μπορεί να συνεχίσει στο ματς

15′ Κόρνερ για την Πάφο. Απομακρύνουν οι αμυνόμενοι…

16′ Ράκελς αντί Πάντσεον

24′ Σουτ από τον Οσέι, εντυπωσιακή απόκρουση από τον Ρούντκο! Κόρνερ για τους γηπεδούχους

25′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Οσέι αυτή τη φορά νικά τον Ρούντκο με σουτ!

2o γκολ για τον Μπαρνς Οσέι στο πρωτάθλημα

27′ Νέο κόρνερ για τους γηπεδούχους. Μετά το κόρνερ επιθετικό φάουλ και η μπάλα στον Ρούντκο

28′ Κίτρινη κάρτα στον Λελιούκιν

Φάουλ για την Nέα Σαλαμίνα από δεξιά όπως επιτίθενται οι γηπεδούχοι

30′ ΓΚΟΛ 2-0! Ο Καμισόκο με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Νικολάου κάνει το 2-0!

1o γκολ για τον Καμισόκο στο πρωτάθλημα

34′ Κίτρινη στον Σεργίου

41′ Nέο κόρνερ για τους γηπεδούχους, η μπάλα στην Πάφο για επιθετικό φάουλ

44′ Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β’ μέρους

46′ Καμπράλ αντί Ράκελς

49′ Κόρνερ για την Πάφο. Κεφαλιά του Λελιούκιν, άουτ

51′ Σουτ από τον Μπεριγκό, άουτ

53′ Νέο κόρνερ για τους φιλοξενούμενους

Διώχνουν οι αμυντικοί της Νέας Σαλαμίνας

58′ Κίτρινη κάρτα στον Αντωνίου που συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών και χάνει AΠΟΕΛ ή Καρμιώτισσα

62′ Άστοχο σουτ από τον Καμπράλ, άουτ

71′ Μέρφι αντί Τόρες

Ακάλε αντί Αντωνίου

78′ Κίτρινη κάρτα στον Τσουκαλά

79′ Εκτέλεση φάουλ από τον Καμπράλ, άουτ

82′ Σανκό αντί Νικολάου

82′ Ο Ντανίλο στην αντεπίθεση απέναντι από τον Ρούντκο, πλασάρει άουτ!

85′ Βαρέλα αντί Ντουβεντρού

86′ Ανγκούλο αντί Λελιούκιν

89′ Πρόβλημα τραυματισμού για τον Ανγκούλο. Στο έδαφος ο ποδοσφαιριστής της Πάφου.

Εκτός αγωνιστικού χώρου ο άτυχος Ανγκούλο

90′ Tέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

90’+1′ Ανδρέου αντί Τσουκαλά

Τέλος αγώνα

ΟΙ 11ΑΔΕΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ:
NΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Νικολάου (Σανκό 82′), Τσουκαλάς (Ανδρέου 90’+), Χριστοφόρου, Καμισόκο, Οσέι, Κονφέ, Ντανίλο, Ντουβεντρού (Βαρέλα 85), Μουστιβάρ
Στον πάγκο: Κίσσας, Μπρένο, Κρεχίν, Βάγκνερ, Σιαθάς, Παύλου
ΠΑΦOΣ:Ρούτκο, Αντωνίου (Ακάλε 71′), Μπεριγκό, Φουρ, Αουρέλιο, Αραγιούρι,Πάνιτς, Πάντσεον (Ράκελς 16′-Καμπράλ 46′), Λελιούκιν (Ανγκούλο 86′), Βαλακάρι, Τόρες (Μέρφι 71′)
Στον πάγκο: Πέτρου, Χαριδήμου, Βαρέλα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σεργίου, Τσουκαλάς / Λελιούκιν, Αντωνίου (3η)

*Tρεις αλλαγές σε σχέση με το ματς με τον Ερμή: Νικολάου, Ντουβεντρού, Μουστιβάρ αντί Βάγκνερ, Σανκόχ, Μπρένο

*Δύο αλλαγές σε σχέση με το ματς με τον Oλυμπιακό: Αντωνίου, Λελιούκιν αντί Σάιθ, Βαλεριάνο

Διαιτητής:  Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος
4ος Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
VAR: Νεοκλέους Νικόλας
AVAR: Σωκράτους Κυριάκος
Παρατηρητής: Καπιτανής Κώστας