ΑΕΛ-Ομόνοια 1-1: Το έκρινε ο Μαέ! (ΦΩΤΟΣ-ΒΙΝΤΕΟ)

ΑΕΛ και Ομόνοια συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 1-1 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής. Άνοιξαν το σκορ στο 6΄ οι πράσινοι με τον Λοΐζου, ισοφάρισε στις καθυστερήσεις για τους γαλαζοκίτρινους ο Μαέ.

ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο ματς φανερώνοντας περισσότερο πρόθεση να προσέξουν την άμυνα τους, όμως το γκολ στα αρχικά στάδια διαφοροποίησε την εξέλιξη του.

Ο Λέζιακς από αριστερά έδωσε την 7η ασίστ στο πρωτάθλημα με αποδέκτη τον Λοΐζου που άνοιξε το σκορ στο 6’, σημειώνοντας το πρώτο του γκολ στην φετινή σεζόν.

Το γκολ της Ομόνοιας οδήγησε τους πράσινους σε… πλάνο διαχείρισης και την  ΑΕΛ να έχει σε μεγάλα ποσοστά την κατοχή της μπάλας, δημιουργώντας περισσότερες φορές προϋποθέσεις για την ισοφάριση.

Οι φιλοξενούμενοι έδωσαν χώρο στους γηπεδούχους που δεν κατάφεραν να σπάσουν τον αμυντικό μηχανισμό των πρασίνων παρά τις προσπάθειες κυρίως από στημένες φάσεις.

Η Ομόνοια διαφύλαξε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ενώ η AEΛ δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε γκολ την γηπεδική υπεροχή.

Η ΑΕΛ είχε τον έλεγχο της μπάλας και στο δεύτερο ημίχρονο με την Ομόνοια να ενισχύει τον μεσοαμυντικό τομέα με την είσοδο του Σέχου. Οι γηπεδούχοι ήταν η ομάδα που  δημιούργησε συνθήκες για το γκολ περισσότερες φορές με οργανωμένη επίθεση όμως ο Φαμπιάνο και οι αμυντικοί της Ομόνοιας ήταν αποτελεσματικοί.

Ο Μαέ εξελίχθηκε σε «χρυσή» αλλαγή καθώς στις καθυστερήσεις ξεκλείδωσε την άμυνα των φιλοξενούμενων διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Re-Play:

2′ Γέμισμα στην περιοχή της ΑΕΛ, μαζεύει ο Βοζίνια

4′ Ο Τόρες στην περιοχή κάνει το γύρισμα από δεξιά, μαζεύει ο Φαμπιάνο

6′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Λέζιακς από αριστερά γύρισε στον Λοΐζου που ήταν στην καρδιά της περιοχής ανοίγοντας το σκορ με πλασέ

Πρώτο φετινό γκολ για τον Λοΐζου

7η ασίστ στα τελευταία πέντε ματς για τον Λέζιακς

11′ Φάουλ από τον Λέζιακς στον Τόρες

Κίτρινη κάρτα στον Λέζιακς που συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών και χάνει Eθνικό ή ENΠ

Έτοιμος ο Αβραάμ για να εκτελέσει το φάουλ από δεξιά

12′ Σουτ από τον Τόρες μετά την εκτέλεση φάουλ του Αβραάμ, άουτ

14′ Σέντρα από τον Τόρες, άουτ

17′ Κόρνερ για την AΕΛ μετά από γύρισμα του Αντωνίου και παρέμβαση Λανγκ

Εκτελεί ο Αβραάμ, διώχνει την μπάλα αμυνόμενος

71%-29% η κατοχή της μπάλας για την AEΛ. Παραμένει το 0-1.

20′ Έξυπνη κάθετη πάσα από τον Νταβόρ, ο Ριέρα δεν προλαβαίνει, μαζεύει ο Φαμπιάνο

22′ Σουτ από τον Αβραάμ, μαζεύει ο Φαμπιάνο

23′ Nέο κόρνερ για την AEΛ, διώχνει με γροθιές ο Φαμπιάνο

Φάουλ για την AΕΛ, ο Λοΐζου ανέτρεψε τον Τόρες

24′ Εκτελεί ο Ριέρα, ο Μπάμπιτς από κοντά δεν μπορεί να σουτάρει!

29′ Πρόβλημα τραυματισμού για τον Αβραάμ. Στο γήπεδο το ιατρικό επιτελείο της AΕΛ

*Μια ντουζίνα σκόρερ συμπλήρωσε η Ομόνοια με τον Λοΐζου να γίνεται ο 12ος ποδοσφαιριστής που σκοράρει σε αγώνα πρωταθλήματος. 13 σκόρερ έχει η AEΛ.

31′ Αντάμοβιτς αντί Αβραάμ. O Aντάμοβιτς στα χαφ, ο Ντανίλο πάει αριστερά

33′ Φάουλ για την Oμόνοια από αριστερά. Ο Σάντος ανέτρεψε τον Λοΐζου. Αναλαμβάνει ο Γκόμεθ…

34′ Εκτέλεσε ο Γκόμεθ, εξουδετέρωσε ο Βοζίνια!

38′ Πρόβλημα με τον Κούσουλο που βγαίνει εκτός γηπέδου

42′ Ο Χούμποτσαν διώχνει προτού η μπάλα φτάσει σε ποδοσφαιριστή της AEΛ στην περιοχή

42′ Σουτ από τον Τόρες, η μπάλα κόρνερ μετά από παρέμβαση Γκόμεθ

43′ Σουτ από τον Τόρες, διώχνει ο Φαμπιάνο!

44′ Γέμισμα στην περιοχή από τον Ριέρα, βγαίνει και μαζεύει ο Φαμπιάνο

44′ Σουτ από τον Τζιωνή, κόρνερ για την Oμόνοια

45′ Απομακρύνουν οι της AΕΛ. Στην επόμενη φάση ο Κακουλλής κάνει επιθετικό φάουλ και η μπάλα στον Βοζίνια

45′ Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων

45’+2′ Φάουλ για την AEΛ. Ετοιμάζεται ο Ριέρα…

Ο Ριέρα στέλνει την μπάλα στον Μπάμπιτς πίσω από την άμυνα της Oμόνοιας, τον προλαβαίνει ο Λέζιακς!

Η μπάλα στον Φαμπιάνο…

Τέλος ημιχρόνου

5-3 οι τελικές προσπάθειες για την AEΛ που είχε και την κατοχή της μπάλας με 61%.

Έναρξη Β’μέρους

46′ Φάουλ για την Oμόνοια από αριστερά με τον Γκόμεθ

Ο Βοζίνια βγαίνει και μαζεύει την μπάλα

49′ Κόρνερ για την AEΛ μετά από σέντρα του Τόρες και παρέμβαση του Λανγκ

50′ Σέχου αντί Λοΐζου

50′ Τιάγκο αντί Κακουλλή

Αλλάζει σχηματισμό η Oμόνοια, με πεντάδα στην άμυνα

53′ Γύρισμα από τον Τόρες στην περιοχή, διώχνει ο Χούμποτσαν

53′ Σουτ από τον Αντωνίου, άουτ

54′ Σουτ από τον Τιάγκο εντός περιοχής, πέφτει και διώχνει ο Βοζίνια!

54′ Φάουλ για την AEΛ. Ο Λανγκ βρίσκει τον Μπάμπιτς λίγο έξω από την περιοχή

Κίτρινη κάρτα στον Λανγκ που χάνει Eθνικό ή ENΠ

56′ Εκτελεί το φάουλ ο Ριέρα, άουτ

57′ Κόρνερ για την AEΛ. Διώχνουν οι της Oμόνοιας…

58′ Πρόβλημα στο χέρι για τον Χούμποτσαν. Μικροδιακοπή στο ματς.

Συνεχίζεται το ματς…

59′ Άστοχο σουτ από τον Γκόμεθ, άουτ

61′ Κόρνερ για την AEΛ

62΄Φάουλ για την AEΛ. Λίγο έξω από την περιοχή αριστερά όπως επιτίθενται οι γηπεδούχοι

52′  Σουτ από τον Ντανίλο, στην αγκαλιά του Φαμπιάνο  η μπάλα

2-4 οι αποκρούσεις Βοζίνια-Φαμπιάνο

Ετοιμάζεται ο Ασάντε για να περάσει στο ματς…

67′ Σουτ από τον Ντανίλο, αποκρούει ο Φαμπιάνο!

67′ Κίτρινη κάρτα στον Νταβόρ για φάουλ στον Τζιωνή που έβγαινε στην αντεπίθεση. Συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών και ο Νταβόρ

68′ Ασάντε αντί Ντούρις

70′ Μαέ αντί Μπάμπιτς

70′ Κόρνερ για την AEΛ. 7ο για τους γηπεδούχους…

Επιθετικό φάουλ στον Ασάντε μετά την εκτέλεση του κόρνερ

72′ Νέο κόρνερ για την AEΛ

73′ Σουτ από τον Αντάμοβιτς, άουτ

75′ Στο έδαφος ο Ασάντε, μικροδιακοπή

80′ Απρόσεκτο παίξιμο από την Σάντος που χτυπά στο κεφάλι τον Ασάντε

82′ Δ.Αβραάμ αντί Νταβόρ

82′ Μάιντεβατς αντί Αντωνίου

84′ Στην αντεπίθεση ο Λέζιακς κάνει την σέντρα, κανείς στην περιοχή της ΑEΛ…

85′ Γύρισμα στην περιοχή της Oμόνοιας, μαζεύει ο Φαμπιάνο

87′ Φάουλ για την AEΛ από δεξιά κοντά στο κόρνερ.

Εκτελεί ο Ριέρα, κεφαλιά από τον Ράσο, μαζεύει ο Φαμπιάνο

90′ Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων

90’+2′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Μαέ ισοφαρίζει! O Mαέ υποδέχθηκε την μπάλα στην περιοχή, γύρισε και με σουτ κάνει το 1-1.