ΠΑΦΟΣ 5-0 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Έριξε 5άρα και έπιασε 6άδα!

Εντυπωσιακή η Πάφος απέναντι στον Ολυμπιακό, έχοντας σε πολύ καλή βραδιά τους Βαλακάρι, Τόρες, Πάντσεον και Φουρ, που έκαναν ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Η ομάδα του Μιχαϊλένκο επέστρεψε στις νίκες μετά από 6 ανεπιτυχή αποτελέσματα με το 5-0 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα.

Οι εκ των πρωταγωνιστών, Τόρες και Βαλακάρι, πέτυχαν από δύο γκολ με τον Μέρφι να σκοράρει επίσης. Γκολ που ήταν το πρώτο για τον Άγγλο στον φετινό μαραθώνιο. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός, αν και ήταν κάπως καλύτερος μέχρι το 30′, με το που βρέθηκε πίσω στο σκορ, έβγαλε εικόνα κατάρρευσης.

Η Πάφος με αυτή τη νίκη, ανέβηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας, όντας πλέον στους 24 βαθμούς. Τους ίδιους βαθμούς έχει και ο Ολυμπιακός, αλλά και η Δόξα.

Το ματς…
Μπήκε καλύτερα στο γήπεδο ο Ολυμπιακός και μέχρι το 30′ έδειχνε πιο απειλητικός από την Πάφο, με τον Μιχαϊλένκο να προχωρεί νωρίς σε αναγκαστική αλλαγή λόγω ενοχλήσεις που είχε νιώσει ο Βαλεριάνος. Στο 31′ όμως ο Νάνι έπαιξε απρόσεκτα και ανέτρεψε τον Μπεριγκό. Ο Βαλακάρι το εκμεταλεύτηκε και έβαλε μπροστά την Πάφο. Ένα λεπτό αργότερα ο Φινλανδός σημάδεψε την οριζόντια δοκό του Καράδαη, όμως στο 36′ ο Τόρες απλοποίησε τα πράγματα για την Πάφο. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός λες και δεν μπορούσε να καταλάβει τι είχε συμβεί, με αποτέλεσμα να μην αντιδράσει μέχρι το τέλος του α’ ημιχρόνου.

Στο β’ ημίχρονο, οι ποδοσφαιριστές του Βόκολου προσπάθησαν να αντιδράσουν και είχαν μία καλή στιγμή με τον Κα στο 54′. Όσο περνούσε όμως ο χρόνος η Πάφος έπαιρνε μέτρα στο γήπεδο και έφτασε και σε τρίτο γκολ στο 61′. Μετά από σέντρα του Φουρ, ο Τόρες με ωραία κεφαλιά έβαλε γερές βάσεις για τους τρεις βαθμούς. Από εκείνη τη στιγμή και έπειτα, ο Ολυμπιακός έριξε λευκή πετσέτα, με την Πάφο να δείχνει διαθέσεις και για περισσότερα γκολ. Ο Μέρφι στο 77′ και ο Βαλακάρι στο 89′, διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης.

Έναρξη της αναμέτρησης.
8′
Μπήκε με καλές προϋποθέσεις ο Τόρες στην περιοχή του Ολυμπιακού, πρόλαβε κι έκοψε ο Νάνι.
10′ Αναγκαστική αλλαγή για τους γηπεδούχους. Εκτός ο Βαλεριάνος, μέσα ο Αντωνίου.
21′ Σουτ του Πεχλιβάνη, σε ετοιμότητα ο Ρούτκο που μπλόκαρε την μπάλα.
22′ Ο Αντωνίου βρέθηκε σε καλή θέση, δοκίμασε το σουτ με τον Καράδαη να μπλοκάρει την μπάλα.
23′ Ο Γκουστάβο έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, δυσκολεύτηκε ο Ρούτκο που μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
31′ Πέναλτι για την Πάφο. Ο Μπεριγκό ανατράπηκε από τον Νάνι.
33′ ΓΚΟΛ 1-0: Εύστοχος από την άσπρη βούλα ο Όνι Βαλακάρι, έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Καράδαη.
34′ Δοκάρι για την Πάφο με τον Βαλακάρι, που έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, σημάδεψε την οριζόντια δοκό.
36′ ΓΚΟΛ 2-0: Διπλασιάζει τα γκολ της η Πάφος με πλασέ του Τόρες εντός περιοχής. Μετά από το σουτ ο Πάντσεον, που ο Καράδαης απέκρουσε. ο επιθετικός των γηπεδούχων είχε εύκολο έργο από κοντά.
Τέλος α’ ημιχρόνου.
Έναρξη του β’ ημιχρόνου.
53′
Ο Φουρ πέρασε πάνω από τον Καράδαη την μπάλα, όμως δεν βρήκε στόχο. Καλή στιγμή για την Πάφο.
54′
Καλό σουτ του Κα, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστία του Ρούτκο.
61′ ΓΚΟΛ 3-0: Μπαλιά του Φουρ στην περιοχή του Ολυμπιακού, ο Τόρες έπιασε την κεφαλιά «ψαράκι» στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.
77′ ΓΚΟΛ 4-0: Σκοράρει και ο Μέρφι στην αναμέτρηση, με τον επιθετικό των γηπεδούχων να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Καράδαη με ωραίο διαγώνιο σουτ.
89′ ΓΚΟΛ 5-0: Ο Βαλακάρι αφού σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι μετά από σουτ, έγινε ξανά κάτοχος της μπάλας και νίκησε τον Καράδαη.
Τέλος του αγώνα. 5-0 για την Πάφο

ΟΙ 11ΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

Πάφος (Ν. Μιχαϊλένκο): Ρούτκο, Σάιθ, Αραγιούρι, Βαλεριάνος (10′ Αντωνίου), Αουρέλιο, Πάνιτς (79′ Ράκελς), Πάντσεον (79′ Λελιούκιν), Βαλακάρι, Φουρ, Μπεριγκό (64′ Μέρφι), Τόρες (64′ Καμπράλ)
Στον πάγκο: Πέτρου, Ακαλέ, Βαρέλα

Ολυμπιακός (Λ. Βόκολος): Καράδαης, Ψάλτης, Σάλι (72′ Χάνι), Γαρουφαλιάς (72′ Κοστόφ), Μάντζης, Γκουστάβο (85′ Χαραλάμπους), Μανρίκε, Πεχλιβάνης, Ανδρέου, Νάνι, Φαν Κέσελ (46′ Κα)
Στον πάγκο: Μιχαήλ, Σαντάντα, Ευτυχίδης, Κυριάκου, Τσολάκης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πάντσεον, Αραγιούρι
Διαιτητής: Γιώργος Νικολάου