Ανόρθωση-Εθνικός 1-0: Στενή αλλά δίκαιη νίκη!

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

Σημαντική νίκη για την Ανόρθωση που επικράτησε με 1-0 του Εθνικού Άχνας εντός έδρας. Αγχωτική επικράτηση για την βαρωσιώτικη ομάδα όπου σκόρερ της ήταν ο Κβιλιτάια στο 17’ από την άσπρη βούλα, με τον Γεωργιανό ωστόσο να χάνει μεγάλες ευκαιρίες στο α’ ημίχρονο για να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα αλλά και να απλοποιήσει το έργο της ομάδας του. Απώλεσε πέναλτι ο Κονέ στο 34’ στην μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Εθνικό που στάθηκε καλά στο παιχνίδι.

Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια ανέβηκε στους 33 βαθμούς και περιμένει τα αποτελέσματα των ντέρμπι για να δει ποια θέση θα κατέχει με την ολοκλήρωση της αγωνιστικής. Προτελευταίος ο Εθνικός που παρέμεινε στους 12.

Το ματς…
Με τον Εθνικό να πατάει καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι, όμως σταδιακά ήλεγξε τον ρυθμό το συγκρότημα του Τιμούρ Κετσπάγια. Μάλιστα, κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 17’ με τον Κβιλιτάια από τα 11 βήματα. Ανέβηκε ο Εθνικός στην συνέχεια, που πήρε μέτρα και είχε καλή στιγμή με τον Κονέ στο 25’, όμως ο Λόρια τον σταμάτησε. Στο 31’, ο Καλτσάς έκανε το γυρίσμα από τα δεξιά όμως ο Κβιλιτάια από πλεονεκτική θέση δεν βρήκε στόχο. Τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Σελίν, όμως ο Κονέ σημάδεψε την αριστερή κάθετη δοκό του Λόρια. Αυτή η εξέλιξη αφύπνησε τους γηπεδούχους, όμως ο Κβιλιτάια έχασε τεράστιες ευκαιρίες στο 42’ και στο 45’.

Με πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες τα πρώτα 20 λεπτά στο β’ ημίχρονο, δίχως να υπάρχει η καλή στιγμή στο παιχνίδι. Ο Εθνικός ανέβασε τις γραμμές του και δυσκόλεψε την Ανόρθωση στο κομμάτι της δημιουργίας που έφτιαξε μόλις μία τελική με τον Καλτσά στο 70’. Το σκορ δεν άλλαξε, ως αποτέλεσμα των προσπαθειών των δύο ομάδων.

Ανόρθωση (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Βργκοτς, Σελίν, Γκαλίτσιος, Κορέια, Νταουσβίλι, Μαργκάσα, Μίχα (86′ Κορρέα), Καλτσάς (72′ Ελουντού), Αμπαρτζουμιάν (72′ Χριστοφή), Κβιλιτάια (80′ Μανιάς)
Στον πάγκο: Τζουρ, Αρτυματάς, Πηλέας, Χρυσοστόμου, Παρούτης

Εθνικός (Η. Χαραλάμπους): Μπογκαντίνοφ, Ιωάννου (46′ Μ. Ηλία), Κ. Ηλία (68′ Παπαγεωργίου), Μιγκελίτο, Ντολεζάλ, Πρόγιτς, Κοστόφσκι (59′ Ζάκπα), Κυπριανού, Κουσιάππας (46′ Γκόρουπετς), Κουμής, Κονέ (46′ Κουντόμπιακ)
Στον πάγκο: Στρατηλάτης, Χαραλάμπους, Ντεϊβίσον, Ζάκπα, Μωυσέως

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μαργκάσα / Κυπριανού
Διαιτητής: Μάριος Χριστοφόρου