Σούπερ Μπάμπιτς, 3άρα, ανατροπή και ΚΟΡΥΦΗ! (ΦΩΤΟΣ)

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάτκο Μπάμπιτς ο οποίος είναι ασταμάτητος και πέτυχε άλλα δύο γκολ, η ΑΕΛ επικράτησε 3-1 της ΑΕΚ στο ντέρμπι του Τσιρείου και μάλιστα με ανατροπή και ανέβηκε στην 1η θέση της βαθμολογίας εκμεταλλευόμενη την ήττα του Απόλλωνα από την Ομόνοια.

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να βραχυκυκλώσει την ΑΕΛ. Δεν ήταν μόνο αυτό καθώς οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν και το σκορ με τον Ακοράν στο 16ο λεπτό. Και εκεί που φάνηκε η ΑΕΚ να ελέγχει το παιχνίδι, η ΑΕΛ κατάφερε κόντρα στην ροή του αγώνα να ισοφαρίσει με το Μπάμπιτς στο 36΄ και εκεί γύρισε το πράγμα. Πίεσαν και για δεύτερο γκολ οι γηπεδούχοι πριν το ημίχρονο, δε τα κατάφεραν αλλά τα έβαλαν στην επανάληψη. Στο 59΄ ο Ντανίλο μετά από ψηλοκρεμαστό πλασέ του Αντωνίου έκανε την ανατροπή πετυχαίνοντας το 2-1, ενώ τρία λεπτά αργότερα στο 62΄ ο Μπάμπιτς «χτύπησε» και πάλι και «σκότωσε την ΑΕΚ.
Η ομάδα της Λάρνακας προσπάθησε να  βάλει πίεση, τα κατάφερε αλλά δε ήρθε το πολυπόθητο γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Στο 90+6΄ η ΑΕΛ έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 4-1 αλλά ο Μαέ που εκτέλεσε το πέναλτι έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Τόνιο.
Το 3-1 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, η ΑΕΚ έμεινε 5η όπως έτσι και αλλιώς θα έμενε ότι και να έκανε στο Τσίρειο, απλά δεν πλησίασε τις ομάδες που προπορεύονται και η ΑΕΛ απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής.

ΑΕΛ (Ντ.Κέρκεζ): Βοζίνια, Τεσέιρα, Α.Αβραάμ, Ζτραβκόφσκι, Ριέρα, Τόρες (85΄ Γκαζαριάν), Αντωνίου (80΄ Κέρκεζ), Ράσο, Σάντος, Ντανίλο, Μπάμπιτς (78΄ Μαέ)
Στον πάγκο: Κεραυνός, Αντάμοβιτς, Παπαφώτης, Δ.Αβραάμ, Κυριάκου, Μαίντεβατς

ΑΕΚ (Σ.Αυγουστή): Τόνιο, Αντωνιάδης (46΄ Σούντερτεν), Τρουγιόλς, Σπιρόφσκι (40΄ Χάουγκεν), Ακοράν, Χέιτλι, Φερνάντες, Γκονζάλεθ, Ιωάννου (52΄ Νάντο), Ναράνχο (64΄ Φλοριάν), Μακρής (64΄ Τόρες)
Στον πάγκο: Τέουνκενς, Τάντι,   Χάουγκεν, Κωνσταντίνου, Μοισόφ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ριέρα/ Σπίροσφκι, Γκονζάλεθ, Ακοράν (3η), Ιωάννου (3η)

TΑ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Κάθετη μπαλιά του Ριέρα στον Μπάμπιτς, κινήθηκε καίρια ο Γκονζάλεθ και έδιωξε σε κόρνερ πριν ο Κροάτης γίνει πολύ επικίνδυνος.

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μακρής έβγαλε μόνο τον Ναράνχο ο οποίος άργησε να παλσάρει τον Βοζίνια, τον πρόλαβε ο Ζτραβκόφσκι ο οποίος κέρδισε και το επιθετικό φάουλ από τον Ισπανό επιθετικός της ΑΕΚ.

14΄ Κεφαλιά του Αβραάμ, μπλόκαρε σταθερά ο Τόνιο.

16΄ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ η ΑΕΚ. Ο Φερνάντες κινήθηκε ωραία από δεξιά, έκανε την σέντρα και ο Ακοράν με πλασέ με το αριστερό από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βοζίνια.

28΄ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Έκανε την κίνηση από θέση μέσα δεξιά ο Αντωνίου, πήρε την μπάλα από τον Τόρες, έπιασε το σουτ αλλά ο Τόνιο ήταν σε ετοιμότητα, έπεσε σωστά και απέκρουσε την μπάλα.

33΄ Σέντρα του Φερνάντες ο Ναράνχο πήγε για το πλασέ στη κίνηση αλλά τον έκοψε ο Τεσέιρα.

34΄ Κίτρινη κάρτα στον Ακοράν για σκληρό φάουλ στον Ριέρα και ο σκόρερ της αναμέτρησης συμπλήρωσε τρεις κίτρινες και χάνει ένα από τα επόμενα δύο παιχνίδια της ΑΕΚ.

36΄ ΓΚΟΛ. 1-1. Ασίστ από τον Ριέρα από αριστερά, έξυπνα ο Μπάμπιτς τσίμπησε την μπάλα και την έστειλα στα δίχτυα του Τόνιο.

51΄ Καλό σουτ του Μπάμπιτς έξω.

56΄ Γύρισμα του Ριέρα, δεν βρέθηκε κάποιος συμπαίκτης του για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

59΄ ΓΚΟΛ. 2-1. Η ΑΕΛ παίρνει προβάδισμα με τον Ντανίλο. Ο Αντωνίου πέρασε την μπάλα πάνω από τον Τόνιο, ο Τρουγιόλς δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ήρθε σαν τρένο από πίσω ο Βραζιλιάνος και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

61΄ Αντίκρυσε την κίτρινη κάρτα ο προπονητής της ΑΕΚ Σωφρόνης Αυγουστή για διαμαρτυρίες.

62΄ ΓΚΟΛ. 3-1. Ο Τόρες έκανε την συρτή μπαλιά από δεξιά και ο Μπάμπιτς με υποδειγματικό φαλτσαριστό πλασέ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Τόνιο.

72΄ Σουτ του Φλοριάν, απέκρουσε ο ο Βοζίνια.

90+3΄ Ο Χάουγκεν έκανε χέρι, δεν το είδε ο διαιτητής, τον ενημέρωσε ο το VAR, το είδε και σωστά το υπέδειξε.

Αποβλήθηκε για διαμαρτυρίες ο γυμναστής της ΑΕΛ Χάρης Φαλάς.

90+6΄ Ο Μαέ εκτέλεσε το πέναλτι και η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Τόνιο.