Ο Απόλλωνας, την ανατροπή της χρονιάς!

Μεγάλη και σπουδαία επιτυχία για τον Απόλλωνα. Οι «γαλάζιοι» της Λεμεσού επικράτησαν με ανατροπή, 3-2 της Ανόρθωσης, όντας με 0-2 πίσω στο σκορ στο α’ ημίχρονο.

Η αποφασιστικότητα και η αποτελεσματικότητα των ποδοσφαιριστών του Γιάννη Πετράκη στο β’ ημίχρονο, ήταν τέτοια για να λυγίσουν την αντίσταση των φιλοξενουμένων. Με αυτή τη νίκη, ο Απόλλωνας ανεβαίνει εκ νέου στην κορυφή της βαθμολογίας και στους 36 βαθμούς. Από την άλλη, η Ανόρθωση που ήταν εξαιρετική στο α’ ημίχρονο, έμεινε στα… αποδυτήρια. Στην επανάληψη, έδωσε αδικαιολόγητα αρκετό χώρο στον αντίπαλο που έφτασε με περισσότερες αξιώσεις στην εστία του Λόρια. Έκτο αρνητικό αποτέλεσμα μακριά από το «Αντώνης Παπαδόπουλος» για την «Κυρία».

Το ματς:

Πολύ καλύτερα μπήκε στο ματς η Ανόρθωση που έδειξε τις προθέσεις της από το 1’ λεπτό, όταν ο Λούκας Σωτηρίου υπέδειξε την άσπρη βούλα, όμως ανακάλεσε την απόφασή του μετά που συμβουλεύτηκε το VAR και είδε την φάση. Στο 9’, μετά από λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων, ο Κβιλιτάια έφυγε απέναντι από τον Δημητρίου και άνοιξε το σκορ. Ο Απόλλωνας δεν είχε αντίδραση και η Ανόρθωση ήταν αυτή που εξαργύρωσε την υπεροχή της είκοσι λεπτά αργότερα. Ο Ντορ Μίχα έδωσε έτοιμο γκολ στον Χουσμπάουερ που δεν λάθεψε από το ύψος της μικρής περιοχής. Το α’ ημίχρονο έκλεισε με τον Απόλλωνα να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, χωρίς όμως να αξιοποιήσει την κατοχή του.

Άκρως αντίθετη εικόνα στο δεύτερο 45λεπτο. Ο Απόλλωνας μπήκε αποφασιστικά στο γήπεδο για να πάρει θετικό αποτέλεσμα. Στο 47’ όμως, ο Καλτσάς έφυγε στην πλάτη της άμυνας και ο Δημητρίου κέρδισε τον Ελλαδίτη στο τετ α τετ. Αυτή ήταν και η φάση που άλλαξε το παιχνίδι, με τον Ντιγκινί στο 52’ να κερδίζει στον αέρα Βργκοτς και Σίλντενφελντ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Εννιά λεπτά αργότερα ο Πέδρο έκανε το γύρισμα, ο Ματεί με δυνατό σουτ έφερε το ματς στα ίσα. Μανιωδώς έψαξε την ανατροπή ο Απόλλωνας που κάθε επιθετική που προσπάθεια εγκυμονούσε κινδύνους. Στο 72’, μετά από την συμβουλή του VAR, ο Λούκας Σωτηρίου έδειξε την άσπρη βούλα για χέρι του Βργκοτς, με τον Ντιγκινί να το αξιοποιεί στο έπακρον. Η Ανόρθωση, έδειχνε πως δεν μπορούσε να συνέλθει και άργησε να μπει ξανά στο παιχνίδι, με τον Απόλλωνα να έχει τις ευκαιρίες για να «σκοτώσει» τον αγώνα. Το 3-2 έμεινε μέχρι το τέλος, με τους παίκτες και το τεχνικό επιτελείο του Απόλλωνα να γίνονται ένα κουβάρι από τους πανηγυρισμούς.

Απόλλων (Γ. Πετράκης): Δημητρίου, Ρομπέρζ, Γιούστε, Σάλαϊ, Πέδρο, Χάμπος, Ντένιτς (38′ Νταμπό), Γιαννιώτας, Πίττας, Ματέι (86′ Κατελάρης), Ντιγκινί (78′ Βασιλείου)
Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Φιλιώτης, Κατελάρης, Χαραλάμπους, Ψύχας, Γκακπέ, Μπένσοπ

Ανόρθωση (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Αμπαρτζουμιάν (66′ Μαργκάσα), Κορέια, Κ. Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Χουσμπάουερ (84′ Χριστοφή), Ντορ Μίχα (78′ Μανιάς), Καλτσάς (84′ Ελουντού), Κβιλιτάια
Στον πάγκο: Τζουρ, Π. Αρτυματάς, Κορρέα, Πηλέας, Γκαλίτσιος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γιαννιώτας (3η), Ματέι (3η) / Χουσμπάουερ (3η)
Διαιτητής: Λούκας Σωτηρίου