Εθνικός-Πάφος 2-1: Nίκη με Ηλία από την… πρεμιέρα! (ΦΩΤΟΣ-ΒΙΝΤΕΟ)

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

Με δύο… κυπριακά γκολ ο Εθνικός νίκησε την Πάφο με 2-1 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής. Άνοιξε το σκορ στο 11′ ο Παπαγεωργίου, ισοφάρισε προσωρινά ο Τόρες στο 43′, με τον Μάριο Ηλία να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 68′.

Στους 12 βαθμούς ο Εθνικός, παρέμεινε στους 21 η Πάφος.

ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Σε ένα ημίχρονο με συνολικά έξι τελικές προσπάθειες, τρεις για κάθε ομάδα, Εθνικός και Πάφος σημείωσαν ένα γκολ με σκόρερ τους Παπαγεωργίου και Τόρες.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής από τον Παπαγεωργίου στο 11’ ενώ στην συνέχεια απόρροια και του γκολ, η Πάφος ανέβηκε αισθητά.

Η παφιακή ομάδα στην συνέχεια είχε περισσότερο χρόνο την κατοχή της μπάλας και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για την ισοφάριση. Στο 43’ μετά από κάθετη μπαλιά του Πάντσεον, ο Τόρες με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Όπως και για τον Παπαγεωργίου, αυτό ήταν το πρώτο γκολ στο φετινό πρωτάθλημα για τον Τόρες.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με περισσότερη διάθεση για δημιουργία όμως δεν μπόρεσαν να δημιουργήσαν… προβλήματα στον Στρατλάτη.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν την λύση στο πρόσωπο του Μάριου Ηλία ο οποίος στο 68’ υποδέχθηκε την μπάλα στην περιοχή και με ψυχραιμία έκανε το πλασέ διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Re-Play:

3′ Στην περιοχή ο Πάντσεον σουτάρει πάνω σε αμυντικό των γηπεδούχων. Επιθετικό φάουλ στον Ντεϊβίσον

5′ Φάουλ για τον Εθνικό, ο Κβίντα ανέτρεψε τον Ηλία από δεξιά όπως επιτίθονται οι γηπεδούχοι

Εκτέλεσε ο Κουντόμπιακ, κόρνερ

7′ Κεφαλιά από τον Περατικό μετά την εκτέλεση του κόρνερ, άουτ

8′ Ο Κονέ από αριστερά μπήκε στην περιοχή όμως καθυστερεί και το πλασέ του καταλήγει τον Ρούντκο

9′ Σουτ από τον Μπεριγκό, άουτ

11′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Παπαγεωργίου με σουτ εκτός περιοχής κάνει το 1-0!

Πρώτο γκολ για τον Παπαγεωργίου στο πρωτάθλημα

13′ Διαμαρτυρία για πέναλτι στο χέρι του Γκόρουμπετς στην περιοχή του Εθνικού

13′ Κίτρινη κάρτα στον Μπεριγκό

Φάουλ σε καλό σημείο για την Πάφο

14′ Κίτρινη κάρτα στον Σάβιτς

15′ Εκτελεί ο Βαλακάρι, σε σώματα αμυνομένων η μπάλα.

Παραμένει το 1-0.

19′ Μακρινή μπαλιά του Κβίντα, δεν πρόλαβε ο Βαλακάρι

22′ Συρτό σουτ από τον Κονέ, μαζεύει ο Ρούντκο

29′ Σουτ από τον Πάντσεον, άουτ

34′ Κόρνερ για την Πάφο. Εκτελεί ο Πάντσεον, διώχνει ο Ζάκπα

40′ Σέντρα από τον Περατικό, διώχνει σε κόρνερ ο Κβίντα που περνά ανεκμετάλλευτο

43′ ΓΚΟΛ 1-1! O Τόρες με πλασέ μετά από ασίστ του Πάντσεον ισοφαρίζει για την Πάφo

Πρώτο γκολ για τον Τόρες στο φετινό πρωτάθλημα

45′ Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων

45′ Σουτ από τον Κονέ στο σώμα του Κβίντα η μπάλα

Tέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β’ μέρους

46′ K.Ηλία στο ματς, εκτός ο Περατικός

48′ Κόρνερ για την Πάφο

49′ Σουτ από τον Βαλεριάνο, άουτ

51′ Κίτρινη κάρτα στον Κ. Ηλία και φάουλ για την Πάφo

52′ O Mπεριγκό μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, κόρνερ για τους φιλοξενούμενους

57′ Kίτρινη κάρτα στον Σάιθ που συμπληρώνει απαγορευτικό αριθμό καρτών

Ο Κβίντα εκτός γηπέδου λόγω τραυματισμού

62′ Μετά από αρκετά λεπτά ο διαιτητής αφήνει τον Κβίντα να επιστρέψει στο γήπεδο με δεμένο το κεφάλι

64′ Καμπράλ αντί Ανγκούλο

65′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Ζάκπα να αστοχεί μετά από κάθετη πάσα του Μ.Ηλία

68′ ΓΚΟΛ 2-1! Ο Μάριος Ηλία στην περιοχή υποδέχεται την μπάλα και με ωραία κίνηση κάνει το πλασέ για το 2-1!

Τρίτο γκολ για τον Μάριο Ηλία στο φετινό πρωτάθλημα.

70′ Ντόλεζαλ αντί Κονέ

73′ Kόρνερ για την Πάφο

74′ Εκτελεί ο Πάντσεον, κεφαλιά από τον Βαλακάρι, άουτ

79′ Ακαλέ αντί Φουρ

79′ Ο Πάνιτς στο ματς. Ντεμπούτο για το μεταγραφικό απόκτημα της Πάφoυ. Εκτός ο Βαλεριάνος.

83′ Κόρνερ για την Πάφo. Aπομακρύνουν οι γηπεδούχοι

87′ Φάουλ για την Πάφο από αριστερά

89′ Σουτ από τον Βαλακάρι, άουτ

90′ Κουμής αντί Παπαγεωργίου

90′ Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων

Κίτρινη κάρτα στον Στρατηλάτη για καθυστερήσεις

Τέλος αγώνα

Eθνικός (Η.Χαραλάμπους):  Στρατηλάτης, Περατικός(Κ.Ηλία 46′), Μ.Ηλία, Παπαγεωργίου (Κουμής 90′), Ντεϊβίσον, Κουντόμπιακ, Zάκπα, Γκόρουμπετς, Κυπριανού, Σάβιτς, Κονέ (Ντόλεζαλ 70′)
Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Ιωάννου, Μιγκελίτο, Χαραλάμπους, Κοστόφσκι, Κουσιάππα

Πάφος (Ν.Μιχαϊλένκο):  Ρούντκο, Σάιθ,Αουρέλιο,  Κβίντα, Βαλεριάνος (Πάνιτς 79′), Πάντσεον, Φουρ (Πάνιτς 79′), Βαλακάρι, Μπεριγκό, Τόρες, Ανγκούλο (Καμπράλ 64′)
Στον πάγκο:  Πέτρου, Αντωνίου, Ράκελς, Λελιούκιν, Μέρφι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ:  Σάβιτς, Κ.Ηλία, Στρατηλάτης/ Μπεριγκό, Σάιθ (3η)

Στο όριο για τον Εθνικό: Μ.Ηλία (2), Σάντος (2), Κονέ(2), Πρόγιτς(2), Παπαγεωργίου(2), Κουντόμπιακ(5)

Στο όριο για την Πάφο: Μέρφι (2), Σάιθ(2), Χάτσινσον(2) ,Αουρέλιο(2), Ανγκούλο(2), Αντωνίου(2), Φουρ (2)

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
Παρατηρητής: Νικολαϊδης Χρίστος

*Ο Γιώργος Βαλεριάνος ο οποίος είχε τραυματιστεί στο γόνατο στο ματς με την ΕΝΠ στις 23 Νοεμβρίου επέστρεψε στη δράση.