Όποτε πάρει προβάδισμα δεν το χάνει, με μια εξαίρεση!
Α' Κατηγορία

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

Η Ανόρθωση μέχρι στιγμής διανύει μια σχετικά καλή σεζόν. Σε 16 παιχνίδια, βρίσκεται στην 2η θέση με 30 βαθμούς. Πάμε να δούμε μερικά ενδιαφέροντα στατιστικά…

Δέκα σκόρερ μετρούν οι κυανόλευκοι, με τα περισσότερα γκολ τους, 6, να τα έχουν πετύχει μεταξύ 76ου και 90ου λεπτού, ενώ τα περισσότερα τα έχουν δεχτεί μεταξύ 31ου και 45ου, 5! Ελαφρύ προβάδισμα έχουν τα under με 9 ματς να τελειώνουν με λιγότερα από 3 γκολ, έναντι των 7 over.

Με εξαίρεση το ντέρμπι με τον Απόλλωνα, όπου οι Λεμεσιανοί γύρισαν το παιχνίδι, όποτε η Ανόρθωση κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, πήρε την νίκη και το τρίποντο με αντίπαλους Ερμή, Πάφο, Ολυμπιακό, Νέα Σαλαμίνα, ΑΠΟΕΛ, Εθνικό, ΑΕΚ και ΕΝΠ.

Οι κυανόλευκοι έχουν τις περισσότερες τελικές τους προσπάθειες στο ματς της πρεμιέρας με τον Ερμή, με 16 τελικές εκ των οποίων οι 9 στον στόχο, και τις λιγότερες στα ματς με Πάφο(εκτός) και ΑΕΛ(εκτός), με 5 τελικές και 3 στον στόχο.

Αναλυτικά:

ΣΚΟΡΕΡ 10: Γκαλίτσιος, Καλτσάς, Ελουντού, Οκριασβίλι, Κβιλιτάια, Βργκοτς, Μανιάς, Μίχα, Αρτυματάς, Μαργκάσα

ΒΑΖΕΙ…
1’-15’: 5
16’-30’: 4
31’-45’: 2
46’-60’:2
61’-75’: 5
76’-90’: 6

…ΜΠΑΖΕΙ
1’-15’: 2
16’-30’: 2
31’-45’: 5
46’-60’: 2
61’-75’: 3
76’-90’: 2

OVER: 7
UNDER: 9
ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙΑ: 0

Aνόρθωση – Eρμής 3-1 (Γκαλίτσιος 28′, Καλτσάς 51′, Ελουντού 87’/Ρουσιάς 38′)

Πάφoς – Aνόρθωση 0-1 (Οκριασβίλι 90′ πεν.)

Aνόρθωση–Oμόνοια 1-1 (Οκριασβίλι 44′ πεν./Σενέ 14′)

Aνόρθωση-Aπόλλωνας 1-3 (Oκριασβίλι 19’/Μπένσοπ 37′ πεν., Πίττας 45’+3′, Λάρσον 76′)

Aνόρθωση-Oλυπιακός 2-0 (Κβιλιτάια 23′, Οκριασβίλι 90′ πεν.)

Nέα Σαλαμίνα-Aνόρθωση 1-4 (Βαρέλα 39’/ Μανιάς 10′ πεν., 14′, 55′ πεν., Βργκοτς 78′)

Aνόρθωση-AΠΟΕΛ 2-0 (Βργκοτς 9′, Κβιλιτάια 68′)

Eθνικός-Aνόρθωση 0-1 (Κβιλιτάια 69′)

Kαρμιώρισσα-Aνόρθωση 1-1 (Ο.Σάσι 62′ / Μίχα 66′)

Aνόρθωση-AEK 1-0 (Αρτυματάς 8′)

AEΛ-Aνόρθωση 1-0 (Μαέ 66′)

Aνόρθωση-ENΠ 4-2 (Κβιλιτάια 13′ πεν., 23′ πεν., 73′, Σελίν 88’/ Φελίπε 63′ πεν., Μπαλοτέλι 86′)

Δόξα – Aνόρθωση 2-1 (Σαντίκ 27′ πεν., Μέσκα 57’/Μανιάς 51′)

Eρμής – Aνόρθωση 1-1 (Χολτ 39’/Κβιλιτάια 78′)

ΑνόρθωσηΠάφος 1-0 (Μαργκάσα 65′)

ΟμόνοιαΑνόρθωση 3-0 (Ασάντε 5′, 48′ , Παπουλής 27′)