Ιούν 15 22:00 Γαλλία Γερμανία Ιούν 16 16:00 Φιλανδία Ρωσία Ιούν 16 19:00 Τουρκία Ουαλία Ιούν 16 22:00 Ιταλία Ελβετία Ιούν 17 16:00 Ουκρανία Βόρεια Μακεδονία Ιούν 17 19:00 Δανία Βέλγιο Ιούν 17 22:00 Ολλανδία Αυστρία Ιούν 18 16:00 Σουηδία Σλοβακία Ιούν 18 19:00 Κροατία Τσεχία Ιούν 18 22:00 Αγγλία Σκωτία Ιούν 19 16:00 Ουγγαρία Γαλλία Ιούν 19 19:00 Πορτογαλία Γερμανία Ιούν 19 22:00 Ισπανία Πολωνία Ιούν 20 19:00 Ελβετία Τουρκία Ιούν 20 19:00 Ιταλία Ουαλία Ιούν 21 19:00 Βόρεια Μακεδονία Ολλανδία Ιούν 21 19:00 Ουκρανία Αυστρία Ιούν 21 22:00 Ρωσία Δανία Ιούν 21 22:00 Φιλανδία Βέλγιο Ιούν 22 22:00 Κροατία Σκωτία Ιούν 22 22:00 Τσεχία Αγγλία Ιούν 23 19:00 Σουηδία Πολωνία Ιούν 23 19:00 Σλοβακία Ισπανία Ιούν 23 22:00 Πορτογαλία Γαλλία Ιούν 23 22:00 Γερμανία Ουγγαρία

ΕΝΠ-Νέα Σαλαμίνα 1-3: Διπλό με επιβλητική τριάρα (PICS&VIDEO)

Η Νέα Σαλαμίνα πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή της εμφάνιση νίκησε 3-1 την ΕΝΠ στο «Τάσος Μάρκου» στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής.

Η Νέα Σαλαμίνα άνοιξε το σκορ με τον Ντανίλο στο 32’ και ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα γκολ για την ομάδα στο 48′ Ο Κρεάν έκανε το 0-3 στο 73′ με τον Ντένινγκ στις καθυστερήσεις να μειώνει για το τελικό 1-3.

Στους 15 βαθμούς ανέβηκαν οι Ερυθρόλευκοι. βυθίζονται οι Βυσσινί που δεν ανταποκρίθηκαν στις περιστάσεις.

Re-Play:

2′ Φάση ελέγχθηκε από το VAR για την Νέα Σαλαμίνα στην περιοχή της ΕΝΠ. Καμία παράβαση.

8′ O Ανδρέου διώχνει στην περιοχή προτού η μπάλα πάει στον Ουντόζι

14′ O Kρεάν στέλνει την μπάλα στα δίκτυα, οφσάιντ. Ο Νικολάου έκανε την σέντρα και ο Κρεάν την κεφαλιά, υπόδειξη οφσάιντ από τον βοηθό διαιτητή και επιβεβαίωση από το VAR

18′ Φάουλ για την Νέα Σαλαμίνα από αριστερά. Εκτελεί ο Κονφέ χωρίς αντίκρισμα…

24′ Ο Θεοδώρου στην περιοχή σουτάρει, εξουδετερώνει με τάκλιν ο Ανδρέου

26′ Στην αγκαλιά του Γκατσέφσκι η μπάλα μετά από προσπάθεια των φιλοξενούμενων

27′ Σουτ από τον Λουσέρο, μαζεύει ο Κίσσας.

28′ Κόρνερ για την Νέα Σαλαμίνα μετά από προσπάθεια του Νικολάου από αριστερά

Εκτελεί ο Κονφέ, μαζεύει ο Γκατσέφσκι

32′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Ντανίλο μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Κονφέ σκοράρει με κεφαλιά!

Τρίτο γκολ για τον Ντανίλο με την φανέλα της βαρωσιώτικης ομάδας

42′ Tεράστια ευκαιρία με τον Οσέι εντός περιοχής απέναντι από τον Γκατσέφσκι, πλασάρει πάνω από την εστία!

45′ Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

45+2′ Σουτ από τον Οσέι, εξουδετερώνει ο Γκατσέφσκι

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β’ μέρους

46′ Αλλαγή για την ΕΝΠ, Μαρκόσκι αντί του Μουλαζίμη

48′ ΓΚΟΛ 0-2! Εξαιρετική προσπάθεια από τον Νικολάου που μπήκε στην περιοχή, η μπάλα στον Βάγκνερ που δίνει πάσα πάρε-βάλε στον Ντανίλο που πλασάρει για το 0-2!

Τέσσερα γκολ και πρώτη ντοπιέτα για τον Ντανίλο

53′ Σουτ από τον Μαρκόσκι, άουτ

54′ Ο Οσέι απέναντι από τον Γκατσέφσκι με τον τερματοφύλακα των Βυσσινί να εξουδετερώνει

54′ Κίτρινη κάρτα στον Οσέι για φάουλ στον Μαρκόσκι

56′ Kόρνερ περνάει ανεκμετάλλευτο για την ENΠ

59′ Mπελόνε αντί Ίρεπ

59′ Κοτσώνης αντί Μαϊσουράντζε

62′ Σουτ από τον Ντανίλο, μαζεύει ο Γκατσέφσκι

65′ Διαμαρτυρίες για χέρι στην περιοχή της Nέας Σαλαμίνας από τους ποδοσφαιριστές της ENΠ. Μετά από έλεγχο, δεν υπάρχει παράβαση.

70′ Κόρνερ για τους Ερυθρόλευκους, περνάει ανεκμετάλλευτο

72′ Ντένινγκ αντί Ουντόζι

74′ ΓΚΟΛ 0-3! Ο Οσέι στην περιοχή στέλνει την μπάλα στον Κρεάν που σκοράρει με κεφαλιά

Πρώτο γκολ για τον Κρεάν με την ερυθρόλευκη φανέλα

75’Βινίσιους αντί Κρεάν

75′ Πικής αντί Ντανίλο

78′ Σουτ από τον Μπαλοτέλι, πέφτει κι εξουδετερώνει ο Κίσσας

90′ Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

90′ Το VAR καλεί τον διαιτητή να δει φάση στην περιοχή με τον Οσέι και τον Μαρκόσκι. Το βλέπει στο πέναλτι και εμμένει στην απόφαση του να μην δώσει πέναλτι ο διαιτητής.

90’+3′ ΓΚΟΛ 1-3! Ο Ντένινγκ με ατομική ενέργεια στην περιοχή μειώνει σε 1-3

90’+4′ Tσίκο αντί Βάγκνερ

Τέλος αγώνα

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Ίρεπ (Μπελόνε 59′), Μουλαζίμης (Μαρκόσκι 46′), Λουσέρο, Θεοδώρου, Ουντόζι (Ντένινγκ 72′), Μπαρπόσα, Μαισουράντζε (Κοτσώνης 59′), Μπάλαζιτς, Φελίπε,  Μπαλοτέλι

Στον πάγκο: Πέτρου, Κοσμά, Παναγή, Κυριάκου, Μαυρουδής

Νέα ΣαλαμίναKίσσας, Σεργίου, Νικολάου, Κρεάν (Βινίσιους 74′), Χριστοφόρου, Αντρέου, Οσέι, Κονφέ, Ντανίλο (Πική 74′), Σανκόχ, Βάγκνερ (Τσίκο 90’+4)

Στον πάγκο: Βεσελόφσκι, Δημητρίου, Μπρένο, Λεμέσιος, Παύλου, Πική, Καλογήρου

*4 αλλαγές σε σχέση με το ματς με την AEΛ: Σεργίου, Νικολάου, Οσέι, Σανκόχ αντί Παύλου,  Βινίσιους, Μπρένο

*4 αλλαγές σε σχέση με το ματς με τον Eθνικό(13/12): Ίρεπ, Μουλαζίμης, Ουντόζι,  Μαισουράτζε αντί Βαν Άνχολτ, Κοσμά, Μπελόνε, Ντένινγκ