Ανόρθωση-Πάφος 1-0: Μαργκάσα και Λόρια της χάρισαν το τρίποντο!

Σε ένα άκρως αμφίρροπο παιχνίδι, που κράτησε καθηλωμένο τον κόσμο που το παρακολούθησε η Ανόρθωση επιβλήθηκε της Πάφου με 1-0, χάρις σε γκολ του Μαργκάσα στο 64’. Η ομάδα της Πάφου θα μπορούσε να σημειώσει τουλάχιστον ένα γκολ, ωστόσο είτε ο εκπληκτικός Λόρια, είτε η επιπολαιότητα των ποδοσφαιριστών της στο τελείωμα των φάσεων δεν της το επέτρεψαν.

RE-PLAY

4′ Πρώτη καλή στιγμή για την Πάφο. Ο Μπεριγκό στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή της Ανόρθωσης έκανε το διαγώνιο σουτ με τον Λόρια να αποκρούει ασταθώς και τον Αρτυματά να απομακρύνει τον κίνδυνο.

5′ Δοκάρι για την Ανόρθωση. Μετά από σουτ του Νταουσβίλι, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ρούτκο.

6′ Δύο κόρνερ στη σειρά κέρδισε η Ανόρθωση, δίχως όμως κανένα αποτέλεσμα.

7′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Αγκούλο για την Πάφο. Μόνος με τον Λόρια ανάγκασε τον Γεωργιανό σε εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ.

8′ Κεφαλιά του Σάινθ, αποκρούει σταθερά ο Λόρια.

16′ Καλή στιγμή για την Ανόρθωση. Ο Χριστοφή κινήθηκε κάθετα,  βρέθηκε μόνος με τον Ρούτκο, ωστόσο ο τερματοφύλακας της Πάφου με τα πόδια κατάφερε να αποκρούσει την μπάλα.

18′ Διπλή καλή προϋπόθεση για την Πάφο. Αρχικά ο Αγκούλο από πλεονεκτική θέση στη μικρή περιοχή, είδε το σουτ του να αποκρούεται από τους αμυντικούς, η μπάλα κατέληξε στον Μπεριγκό που και αυτός δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός προς τον Λόρια.

22′ Διαγώνιο σουτ του Καλτσά εντός περιοχής, αποκρούει ο Ρούτκο.

28′ Σουτ του Καλτσά, αποκρούει ο Ρούτκο.

31′ Σουτ του Κούζικ εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ.

32′ Δοκάρι για την Πάφο. Ο Κορέια γλίστρησε μέσα στην περιοχή, ο Αγκούλο έδωσε την μπάλα στον Μπεριγκό με το σουτ του Γάλλου με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ, ενώ προηγουμένως αποκρούστηκε από τον Λόρια και κατέληξε στο δοκάρι.

41′ Κεφαλιά του Κβιλιτάια, απογειώνεται ο Ρούτκο και διώχνει σε κόρνερ.

45′ Κίτρινη στον Κβίντα.

Τέλος ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

49′ Πολύ καλή στιγμή για την Ανορθωση, ο Χριστοφή μετά από μεταβίβαση του Μαργκάσα μπήκε στην περιοχή, ελίχθηκε, έκανε το σουτ με την μπάλα όμως να αποκρούεται σε κόρνερ.

50′ Ο Μίχα τροφοδότησε τον Νταουσβίλι,  που με σουτ ανάγκασε τον Ρούτκο να αποκρούσει σε κόρνερ.

51′ Πέναλτι για την Ανόρθωση. Ο Κβιλιτάια έπεσε στο έδαφος μετά επαφή που είχε με ποδοσφαιριστή της Πάφου, με τον Νικολάου να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Αναμένουμε το VAR.

Κανένα πέναλτι αναφέρει το VAR, με τον Νικολάου να ανακαλεί την απόφαση του. Η ενημέρωση από το VAR είναι πως υπήρχε offside.

56′ Κίτρινη στον Κορέια.

57′ Σουτ του Βαλακάρι, αποκρούει ο Λόρια.

64′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καλτσά, αποκρούει ο Ρούτκο με τον Γκαλίτσιο στην επαναφορά να στέλνει την μπάλα άουτ.

66′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Κβιλιτάια έκλεψε την μπάλα πλάγια, κέρδισε μέτρα έστρωσε την μπάλα στον Μαργκάσα που με αριστερό σουτ από το ύψος του ημικύκλιου της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Πάφου.

68′ Φάουλ για την Πάφο σε πολύ καλό σημείο.

69′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Πάντσεον, ο Σίλτεφνελντ αποκρούει με το κεφάλι.

71′ Πρώητ αλλαγή για την Ανόρθωση. Στη θέση του Μίχα πέρασε ο Χουσμπάουερ.

72′ Κίτρινη στον Μαργκάσα για φάουλ και στον Πάντσεον για διαμαρτυρίες.

75′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Στη θέση του Καλτσά πέρασε ο Αμπαρτζουμιάν.

75′ Αναγκαστική αλλαγή για την Πάφο. Στη θέση του Αραγιούρι ο Βαρέλα.

82′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Πάφο. Το γύρισμα του Αγκούλο από δεξιά, βρήκε αμαρκάριστο τον Τόρες, που το σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ.

83′ Δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο. Ο οποίος κινήθηκε κάθετα στην περιοχή της Ανόρθωσης, πήρε την μπάλα και με σουτ έστειλε εκ νέου την μπάλα άουτ.

84′ Ο Μπεριγκό με μία εξαιρετική κάθετη πάσα, έβγαλε τον Τόρες στην πλάτη της άμυνας της Ανόρθωσης, με τον Λόρια να αποκρούει το πλασέ του Αργεντίνου.

Κίτρινη στον Χριστοφή.

86′ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Κορρέα και Πηλέας πέρασαν στη θέση των Μαργκάσα και Χριστοφή.

Πέντε λεπτά ο πρόσθετος χρόνος.

90+1′ Σουτ του Αουρέλιο, η μπάλα άουτ.

90+3′ Κίτρινη στον Πηλέα.

Τέλος αναμέτρησης.

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Κ.Αρτυματάς, Κορέια, Μαργκάσα, Νταουσβίλι, Μίχα, Καλτσάς, Χριστοφή, Κβιλιτάια

Στον πάγκο Τζουρ, Π.Αρτυματάς, Κορρέα, Πηλέας, Παρούτης, Ελουντού, Αμπαρτζουμιάν, Χούσμπαουερ, Μανιάς

Πάφoς: Ρούτκο, Σαιθ, Κβίντα, Μπεριγκό, Κιουζίκ, Φουρ, Αουρέλιο, Αραγιούρι, Βαλακάρι, Πάντσεον, Ανγκούλο

Στον πάγκο: Πέτρου, Βαρέλα, Αντωνίου, Λελιούκιν, Ράκελς, Ακαλέ, Τόρες, Έβανς

*Δυο αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στον Ερμή. Νταουσβίλι και Μίχα αντί Βργκοτς και Χούσμπαουερ.

*Τέσσερις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα με την Ομόνοια: Κβίντα, Κιουζίκ, Βαλακάρι, Μπεριγκό αντί Βαρέλα, Ράκελς, Φυλακτού και Τόρες.

Παρασκευή, 18.12.2020 / 16:00