Ομόνοια-Πάφος 2-1: VARβάτος ήταν ο Τζιωνής (PICS&VIDS)

Ο Μαρίνος Τζιωνής το… πήρε πάνω του και με δύο γκολ οδήγησε την Ομόνοια στην νίκη με 2-1 κόντρα στην Πάφο στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής.

Άνοιξε το σκορ ο Κύπριος μεσοεπιθετικός στο 14′, ισοφάρισε στην μοναδική της φάση στο πρώτο ημίχρονο η Πάφος στις καθυστερήσεις, με τον Τζιωνή στο 79′ να διαμορφώνει το 2-1.

Στην τελευταία αξιοσημείωτη φάση του αγώνα η αγωνία… χτύπησε κόκκινο. Σε μια φάση που αρχικά δόθηκε κίτρινη στον Λέζιακς για φάουλ στον Μέρφι το VAR… δεν το πήρε πάνω του, με τον Βασίλη Δημητρίου στο τέλος να βλέπει τη φάση στο video και να παίρνει πίσω την κίτρινη αλλά και το φάουλ, καθώς έκρινε ότι ο ποδοσφαιριστής έπεσε στο έδαφος από το χτύπημα της μπάλας και όχι από το πόδι του ποδοσφαιριστή της Ομόνοιας.

Re-Play:

Στην κορυφή της επίθεσης για τους γηπεδούχους ο Ασάντε.

2′ Γύρισμα από τον Λέζιακς, η μπάλα σε αμυντικό της Πάφoυ, πέφτει και διώχνει ο Ρούντκο

6′ Μακρινή μπαλιά από τον Αραγιούρι, ο Σέχου προλαβαίνει με κεφαλιά στον Παναγή

14′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Ασαντέ έστρωσε στον Τζιωνή που πλάσαρε, απόκρουσε ο Ρούντκο, ο Τιάγκο στην επαναφορά νέο σουτ, νέα απόρκουση Ρούντκο με τον επερχόμενο Τζιωνή να σκοράρει. Δεύτερο γκολ για τον Τζιωνή στο πρωτάθλημα.

Έλεγχος από το VAR…  Μετράει το γκολ 1-0.

28′ Στο έδαφος Χούμποτσαν – Τόρες μετά από σύγκρουση

Επανέναρξη στο ματς

30′  Με δέκα προσωρινά η Ομόνοια, εκτός ο Χούμποτσαν.

32′  Στο 60-40% υπέρ των φιλοξενούμενων η κατοχή της μπάλας.

32′ Επέστρεψε στο ματς ο Χούμποτσαν, με δεμένο το κεφάλι όπως και ο Τόρες

33′ Εκτέλεση φάουλ από τον Γκόμεθ με τον Παπουλή να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα με κεφαλιά. Ακυρώνεται λόγω οφσάιντ

Έλεγχος από το VAR που επιβεβαιώνει την ορθότητα της απόφασης του βοηθού διαιτητή.

4-0 οι τελικές προσπάθειες

41′ Ο Τζιωνής στην περιοχή σουτάρει, στο οριζόντιο δοκάρι η μπάλα!

45′ Tρία λεπτά οι καθυστερήσεις

45’+1′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Πάντσεον ισοφαρίζει στην πρώτη τελική φάση! Σέντρα Ανγκούλο, γύρισμα στην περιοχή, ο Παναγή βγαίνει και συγκρούεται με τον Λανγκ με τον Πάντσεον να σκοράρει!

Δεύτερο γκολ για τον Πάντσεον στο πρωτάθλημα

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β’ μέρους

46′ Μέρφι αντί Τόρες

55′ Ο Λέζιας στην περιοχή γυρίζει την μπάλα, διώχνει σε κόρνερ ο Σάιθ

Επιθετικό φάουλ από τον Τζιωνή μετά την εκτέλεση του κόρνερ από τον Τιάγκο

62′ Mπεριγκό αντί Φυλακτού

64′ Χαμηλή σέντρα από τον Λέζιακς ο Ασαντέ δεν προλαβαίνει

67” Φάουλ για την Πάφο στον άξονα, 28 μέτρα από την εστία του Παναγή

68′ Εκτελεί ο Πάντσεον, κόρνερ

Επιθετικό φάουλ στον Τιάγκο

75′ Γύρισμα στην περιοχή από τον Λέζιακς, σουτ από τον Παπουλή, μαζεύει ο Ρούντκο

77′ Λελιούκιν αντί Ανγκούλο

55%-45% η κατοχή της μπάλας

79′ ΓΚΟΛ 2-1! Ο Τζιωνής κάνει το 2-1 μετά από γύρισμα του Σέχου στον Τιάγκο που έστειλε την μπάλα για τον σκόραρε που πλάσαρε για το 2-1!

83′ Σουτ από τον Φουρ, άουτ

8-3 οι τελικές προσπάθειες…

87′  Κούζικ αντί Βαρέλα

90′ Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

90’+2′ Ο Ασαντέ πασάρει στον Τιάγκο που σουτάρει, άουτ

90’+2′ Λοΐζου αντί Παπουλή

90’+3′ Φάουλ για την Πάφο και κίτρινη κάρτα στον Λέζιακας

Έλεγχος αν είναι πέναλτι

90’+4′ Βίτορ Γκόμες αντί Ασάντε

Απίστευτη φάση! Δεν δείχνει ούτε φάουλ, ούτε πέναλτι! Ακυρώνεται η κίτρνη στον Λέζιακς!

Τέλος αγώνα

Oμόνοια: Παναγή, Σέχου, Παπουλής (Λοϊζου 90’+2′), Χούμποτσαν, Γκόμεθ, Λέζιακς, Τζιωνή, Λανγκ, Κούσουλος, Τιάγκο, Ασάντε (Βίτορ 90’+4′)

Στον πάγκο: Κίκο, Σενέ, Βενιζέλου, Παναγιώτου

Πάφoς: Ρούτκο, Σάιθ, Βαρέλα (Κούζικ 87′), Τόρες (46′), Φουρ, Αουρέλιο, Φυλακτού (Μπεριγκό 62′), Αραγιούρι, Πάντσεον, Ανγκούλο (Λελιούκιν 77′), Ράκελς

Στον πάγκο: Πέτρου, Αντωνίου, Ακαλέ, Ντανίλα, Έβανς

*2 αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στην ΑΕΚ: Φυλακτού, Ράκελς αντί Βάλακαρι, Βα

*Χωρίς τερματοφύλακα στον πάγκο η Oμόνοια!

*Χωρίς επιθετικό κορυφής η 11άδα της Oμόνοιας.

*6 αλλαγές σε σχέση με το ματς με την Aϊντχόφεν: Παναγή, Σέχου, Παπουλής, Χούμποτσαν, Λέζιακς, , Ασάντε αντί Φαμπιάνο,  Λούφτνερ,  Κίκο, Σέχου, Σενέ, Λοϊζου.

*3 αλλαγές σε σχέση με το ματς με τον AΠΟΕΛ: Παναγή, Σέχου, Τζιωνή αντί Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Γκόμεθ, Ντούρις

*Επιστροφή για τον Παναγή μετά από 421 ημέρες. Ο Κύπριος τερματοφύλακας είχε αγωνιστεί τελευταία φορά στο ματς της Εθνικής μας κόντρα στη Ρωσία στο ΓΣΠ (13/10/19, 0-5), ενώ η τελευταία συμμετοχή του Παναγή με την φανέλα της Oμόνοιας ήταν στην ήττα με 0-2 από τον Aπόλλωνα στις 14 Απριλίου 2019.