Η Λιντς προέβαλε αντίσταση, ωστόσο, η ποιότητα της Σίτι μετέτρεψε την αναμέτρηση σε τρεις εύκολους βαθμούς, επικρατώντας με 4-0 στο Έλαντ Ρόουντ χάρη στα τέρματα των Ρόντρι, Άκε και Γκαμπριέλ Ζεσούς. Με αυτή την νίκη, οι «πολίτες» πάτησαν εκ νέου στην κορυφή της βαθμολογίας δίνοντας συνέχεια στην μάχη του τίτλου κόντρα στην Λίβερπουλ. Με την Λίβερπουλ να έχει πάρει το τρίποντο κόντρα στην Νιούκαστλ, η Μάντσεστερ Σίτι ήθελε πάση θυσία να φύγει με την νίκη από το Έλαντ Ρόουντ απέναντι στην Λιντς που διανύει εξαιρετική φόρμα υπό τις οδηγίες του Τζέσι Μαρτς. Οι «σίτιζενς» μπήκαν δυναμικά από το πρώτο λεπτό στην αναμέτρηση και μόλις στο 13ο λεπτό κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, με τον Ρόντρι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μελιέ μετά από την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Φόντεν. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, ωστόσο, η άμυνα της Σίτι ήταν σε εγρήγορση ανακόπτοντας αμέσως τις αντεπιθέσεις που επιχείρησαν οι παίκτες του Τζέσι Μαρτς με τον Έντερσον να είναι θεατής στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Στην συνέχεια, τα «παγώνια» ανέβασαν το ρυθμό τους, πίεσαν ψηλά και ανάγκασαν τους φιλοξενούμενους να υποπέσουν σε λάθη που έβαλαν σε κίνδυνο την άμυνά τους και κρατώντας τους μακριά από την περιοχή του Ίλαν Μελιέ. Λίγα δευτερόλεπτα πριν από την λήξη του ημιχρόνου, ο Στιούαρτ Ντάλας συγκρούστηκε με δύναμη με τον Τζακ Γκρίλις με αποτέλεσμα να αποκομίσει σοβαρό πρόβλημα στο γόνατο και να αποχωρήσει με φορείο. Η διακοπή έριξε το ρυθμό του αγώνα, με την Σίτι να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0. Οι «πολίτες» μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και δεν άργησαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Άκε βρίσκει δίχτυα στο 54ο λεπτό, σκοράροντας απέναντι στην Λιντς όπως και στο πρώτο ραντεβού των δύο ομάδων τον περασμένο Δεκέμβριο. Μάλιστα, δευτερόλεπτα αργότερα, ο Στέρλινγκ είχε τεράστια ευκαιρία να πετύχει και τρίτο γκολ για την ομάδα του, όμως το σουτ που επιχείρησε από πλεονεκτική θέση κόντραρε πάνω στους αμυντικούς των γηπεδούχων. Τα «παγώνια» δεν παραιτήθηκαν και από το 70ο λεπτό και έπειτα και σε συνδυασμό με την υποχώρηση των φιλοξενούμενων προσπάθησαν να βγουν στην αντεπίθεση και έφτασαν κοντά στο γκολ με το σουτ του Ραφίνια αλλά και την επικίνδυνη παράλληλη σέντρα του Τζέιμς, ξεσηκώνοντας την εξέδρα. Ωστόσο, οι «πολίτες» βρήκαν κενά στην άμυνα των γηπεδούχων και ο Γκαμπριέλ Ζεσούς ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 78ο λεπτό. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα βρήκε και 4ο γκολ με τον Φερναντίνιο που είχε περάσει ως αλλαγή, δίνοντας μία πολύ σημαντική νίκη στην μάχη που δίνει για να κατακτήσει τον φετινό τίτλο. ]]>