Επανήρχισε το ντέρμπι μεταξύ ΑΠΟΕΛ και Ομόνοιας, το οποίο διακόπηκε λόγω ομίχλης στις 29 Νοεμβρίου.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
20′
Παράλληλη μπαλιά του Λοΐζου, έδιωξε ο Τσεμπάκ, μπροστά από τον Τζιωνή.
21′  ΓΚΟΛ 1-0 Ο Θεοδώρου έφυγε ταχύτατα από τη δεξιά πλευρά, έκανε το γύρισμα με τον Λανγκ να προσπαθεί να διώξει και να στέλνει άθελα του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

27′  Φάση διαρκείας στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, οι αμυντικοί έδιωξαν πάνω στη γραμμή τέρματος.
32′  Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Παπουλής έκανε το πλασέ με την μπάλα να σταματά στο κάθετο δοκάρι.
37′  Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια. Έξω ο Σέχου, μέσα ο Ψάλτης.
39′  ΓΚΟΛ 1-1 Εξαιρετικός συνδυασμός με τους Λέζιακς, Γκόμεθ, Τζιωνή και Παπουλή, με τον τελευταίο να σκοράρει με ωραίο πλασέ.

44′  Πέναλτι ζήτησε το ΑΠΟΕΛ σε χέρι του Χούμποτσαν. Η μπάλα βρίσκει στο χέρι του αμυντικού της Ομόνοιας, όμως δεν θεωρήθηκε ως παράβαση.

ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Με γκολ από τα αποδυτήρια μπήκε στο ντέρμπι το ΑΠΟΕΛ. Τέσσερα λεπτά μετά το σφύριγμα της επανέναρξης, στο 21’  οι «γαλαζοκίτρινοι» άνοιξαν το σκορ με αυτογκόλ του Λανγκ.
Ακολούθησε αντίδραση από την Ομόνοια που κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 39΄ με εξαιρετικό γκολ από ομαδική προσπάθεια και εκτελεστή τον Παπουλή.
ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
Μια αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα ο Κακουλλής, έξω ο Τσέποβιτς.
47′  ΓΚΟΛ 2-1 Ο Σατσιάς δίνει ξανά προβάδισμα στο ΑΠΟΕΛ. Ο Ντογκαλά έκανε ωραία ενέργεια, αυτός έδωσε στον Κβιλιτάια που μπήκε στον περιοχή και έστρωσε στον Σατσιά, ο οποίος με σουτ από το ύψος της περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

53′
Σέντρα του Σαμπάλα, κεφαλιά του Κβιλιτάια, η μπάλα πέρασε έξω.
54′  Πέναλτι ζήτησε το ΑΠΟΕΛ για ανατροπή του Κβιλιτάια από τον Χούμποτσαν. Ο VAR ενημερώνει τον Βασίλη Δημητρίου για on field review.
56′  Η απόφαση είναι πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ.
58′  ΓΚΟΛ 3-1 Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κβιλιτάια.

65′  ΓΚΟΛ 3-2 Φάουλ του Γκόμεθ, μόνος ο Λανγκ, έκανε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

67′  Ο VAR ενημέρωσε τον διαιτητή για να ελέγξει φάση για κόκκινη στον Σαμπάλα σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Λοΐζου. Η απόφαση του διαιτητή ήταν κίτρινη κάρτα στον αμυντικό του ΑΠΟΕΛ.
68′  Αποβλήθηκε ο Σίμος Ταραπουλούζης για έντονες διαμαρτυρίες.
72′  Πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ για μαρκάρισμα του Ουζόχο στον Σατσιά.
74′  ΓΚΟΛ 4-2 Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νατέλ!

90′  7 λεπτά καθυστερήσεων.
90′  +7 Εξαιρετική ενέργεια του Ντογκαλά και σουτ με την μπάλα να περνά έξω.

ΑΠΟΕΛ: Σκουφέτ, Καρώ, (17′ Θεοδώρου), Σάβιτς, Βινίσιους, Τσεμπάκ, Σαμπάλα (90’+5  Γουίλερ), Λουντέμο, (17′ Νταουσβίλι) Σατσιάς, Οκριασβίλι, (17′ Ντογκαλά) Νατέλ (90′  +4  Ντιαβαρά), Κβιλιτάια.

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Τσιλινγκίρης, Εφραίμ, Κατσαντώνης, Πολυκάρπου. Ντανίλο.
ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Σέχου (37′  Ψάλτης) (76′  Κίκο), Λανγκ, Χούμποτσαν, Λέζιακς, Γκόμεθ, Ντίσκερουντ (17′  Παναγιώτου), Λοΐζου (76′  Μποτεάκ), Τζιωνής, Παπουλής, Τσέποβιτς (46′  Κακουλλής)
Στον πάγκο: Παναγή, Κυριακίδης, Ασημένος, Χαραλάμπους, Ατιέμγουεν, Ζαχαρίου, Ντούρις

ΣΚΟΡΕΡ: Λανγκ (21′  αυτ.), Σατσιάς (47′), Κβιλιτάια (πεν. 58′), Νατέλ (πεν. 74΄) / Παπουλής (39′), Λανγκ (65′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντογκαλά (3η), Θεοδώρου (3η), Σαμπάλα (3η), Σατσιάς (3η), Νταουσβίλι / Γκόμεθ (3η), Παναγιώτου, Ουζόχο, Παπουλής, Χούμποτσαν
ΓΗΠΕΔΟ: ΓΣΠ
ΘΕΑΤΕΣ: 9.000 (7.300 από το ΑΠΟΕΛ και 1.700 από την Ομόνοια)
Στον αγώνα που διακόπηκε είχαν διατεθεί 9.500 εισιτήρια. 7.800 από το ΑΠΟΕΛ και 1.700 από την Ομόνοια.

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΚΑΡΤΩΝ
ΑΠΟΕΛ: Βινίσιους, Θεοδώρου, Σαμπάλα, Λουντέμο, Σατσιάς, Ντανίλο, Ντογκαλά, Κβιλιτάια (2), Οκριασβίλι (5)
ΟΜΟΝΟΙΑ: Λέζιακς, Γκόμεθ, Τζιωνής, Τσέποβιτς (2)

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
VAR: Lopes Martins Tiago Bruno
AVAR: Λαζάρου Ιωάννης