Ιούν 16 16:00 Φιλανδία Ρωσία Ιούν 16 19:00 Τουρκία Ουαλία Ιούν 16 22:00 Ιταλία Ελβετία Ιούν 17 16:00 Ουκρανία Βόρεια Μακεδονία Ιούν 17 19:00 Δανία Βέλγιο Ιούν 17 22:00 Ολλανδία Αυστρία Ιούν 18 16:00 Σουηδία Σλοβακία Ιούν 18 19:00 Κροατία Τσεχία Ιούν 18 22:00 Αγγλία Σκωτία Ιούν 19 16:00 Ουγγαρία Γαλλία Ιούν 19 19:00 Πορτογαλία Γερμανία Ιούν 19 22:00 Ισπανία Πολωνία Ιούν 20 19:00 Ελβετία Τουρκία Ιούν 20 19:00 Ιταλία Ουαλία Ιούν 21 19:00 Βόρεια Μακεδονία Ολλανδία Ιούν 21 19:00 Ουκρανία Αυστρία Ιούν 21 22:00 Ρωσία Δανία Ιούν 21 22:00 Φιλανδία Βέλγιο Ιούν 22 22:00 Κροατία Σκωτία Ιούν 22 22:00 Τσεχία Αγγλία Ιούν 23 19:00 Σουηδία Πολωνία Ιούν 23 19:00 Σλοβακία Ισπανία Ιούν 23 22:00 Πορτογαλία Γαλλία Ιούν 23 22:00 Γερμανία Ουγγαρία

ΕΝΠ-Απόλλωνας 1-5: Από την αγωνία στο θρίαμβο (PICS&VIDEO)

Με 0-2 είχε προηγηθεί στο Παραλίμνι ο Απόλλωνας και στα μέσα της επανάληψης, η Ένωση μείωσε σε 1-2 και πίεζε για την ισοφάριση.

Όμως το ρευστό 1-2 που υπήρχε ως το 86` και η αγωνία που υπήρχε στην αναμέτρηση που έληξε πριν από λίγο, μετατράπηκε σε σκορ θριάμβου για τους γαλάζιους, που σκοράροντας τρεις φορές στα 6 τελευταία λεπτά (μαζί με τα 2, του επιπλέον χρόνου) που επικράτησαν πιο δύσκολα, απ` ότι δείχνει το τελικό 1-5!

Ξαναδείτε το Live:

5′ Κόρνερ για τον Απόλλωνα.

5′ Σουτ από τον Ματέι, η μπάλα στον Πέτρου. Προηγήθηκε οφσάιντ

6′ Πλασέ από τον Μπελόνε, άουτ

7′ Συνεργασία Μάρκοβιτς και Πέδρο που έστειλε την μπάλα στην καρδιά της περιοχής, ο Πίττας σουτάρει άουτ!

11′ Πλασέ από τον Λουσέρο, μαζεύει ο Δημητρίου

15′ Κόρνερ για τον Απόλλωνα περνάει ανεκμετάλλευτο…

18′ Ο Πίττας στην περιοχή μετά σέντρα του Γιαννιώτα, σουτάρει άουτ!

Τρίτο κόρνερ για τον Απόλλωνα μετά από σέντρα του Πέδρο

20′ Σουτ από τον Γιαννιώτα, η μπάλα στον Γιούστε και άουτ…

23′ Ο Πίττας στην περιοχή δεν μπορεί να ολοκληρώσει την προσπάθεια του, μαζεύει ο Πέτρου

25′ Ο Ματέι στο έδαφος μετά από μαρκάρισμα του Μαϊσουράντζε, διαιτητής και βοηθός κρίνουν ότι δεν είναι πέναλτι

27′ Πλασέ από τον Πίττα, πέφτει κι εξουδετερώνει σε κόρνερ ο Πέτρου

28′ Διπλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τους Γιαννιώτα και Ρομπέρζ να μην μπορούν να σκοράρουν

29′ ΓΚΟΛ! Ένωση – Απόλλων 0-1: Σέντρα από τον Πέδρο, ο Πέτρου χάνει την μπάλα και στη συνέχεια ο Γιαννιώτας με σουτ ανοίγει το σκορ

30′ Kίτρινη κάρτα στον Σακέτι

33′ ΓΚΟΛ! Ένωση – Απόλλων 0-2: Ο Πίττας κάνει το 0-2. Σέντρα του Γιαννιώτα από δεξιά, πλασέ από τον Ματέι, απόκρουση ο Πέτρου και στην επαναφορά ο Πίττας διπλασιάζει τα γκολ του Aπόλλωνα

37′ Στην περιοχή ο Πίττας γυρίζει την μπάλα, μαζεύει ο Πέτρου.

38′ Ο Δημητρίου βγαίνει και μαζεύει προτού γίνει επικίνδυνος ο Μαρκόφσκι

Αλλαγές σε λίγο για την EΝΠ

41′ Θεοδώρου Μπελόνε

41′ Ουντόζι αντί Μαϊσουράντζε

43′ Σουτ από τον Πίττα, άουτ

44′ Κίτρινη κάρτα στον Ουντόζι

45′ Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

45’+1′ Σουτ από τον Γιαννιώτα, ο Πέτρου διώχνει και ο Πίττας με κεφαλιά στέλνει την μπάλα άουτ

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β’ μέρους

49′ Κόρνερ για τον Απόλλωνα μετά από σουτ του Ματέι και απόκρουση του Πέτρου. Απομακρύνει ο Μαρκόφσκι

55′ Χάμπος αντί Μάρκοβιτς

66` Γρήγορη επίθεση για τον Απόλλωνα, αλλά από το πλασέ του Πίττα, η μπάλα βρήκε σε αμυντικό και κατέληξε σε κόρνερ

69` ΓΚΟΛ! Ένωση – Απόλλων 1-2: Μειώνει η Ένωση, με σκόρερ τον Ντένινγκ που μπήκε πριν λίγο στο παιχνίδι. Έγινε φάση διαρκείας και ο ξένος επιθετικός, σκόραρε με πλασέ

72` Κίτρινη στον Λουσέρο

75` Άστοχο, εκτός περιοχής, πλασέ του Χάμπου

77` Κίτρινη στον Βασιλείου

81` Ατομική προσπάθεια του Φελίπε, αλλά το πλασέ του βρίσκει σε πόδι αντίπαλου αμυντικού

83` Κίτρινη κάρτα στο Ρομπέρζ, που ανέτρεψε τον Μπαλοτέλι που εφορμούσε. Οι της Ένωσης, ζήτησαν κόκκινη. Η φάση ήταν στην κρίση του διαιτητή

85` Πιέζει για το 2-2 η Ένωση. Σουτ μετά από φάση διαρκείας, οι αμυντικοί του Απόλλωνα διώχνουν

86` ΓΚΟΛ! Ένωση – Απόλλων 1-3: Καθαρίζει το παιχνίδι ο Απόλλωνας. Μετά από αντεπίθεση, ο Γιαννιώτας έδωσε στον Πίττα, που με πλασέ έστειλε τη μπάλα στο πλεκτό της Ένωσης

88` ΓΚΟΛ! Ένωση – Απόλλων 1-4: Διαστάσεις θριάμβου αποκτά η νίκη των γαλάζιων. Πλασέ του Πίττα, ο Πέτρου απέκρουσε, αλλά ο επερχόμενος Πέδρο σκόραρε για τον Απόλλωνα

90` Δυο λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος

92` ΓΚΟΛ! Ένωση – Απόλλων 1-5: Σειρά του Ντιγκινί να σκοράρει με πλασέ, στην τελευταία φάση του αγώνα

92` Λήξη αγώνα: Ένωση – Απόλλων 1-5

EΝΠ: Πέτρου, Ιρέπ, Βαν Άνχολντ (63` Μουλαζίμης), Λουσέρο (88` Κοτσώνης), Μπελόνε (Θεοδώρου 41′), Μαϊσουράτζε (Ουντόζι 41′), Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Φελίπε, Μπαλοτέλι, Μαρκόφσκι (63` Ντένινγκ)
Στον πάγκο: Γκατσέφσκι, Μουλαζίμης, Ντένινγκ, Κοσμά, Κοτσώνης, Παναγή, Κολοκούδιας

Aπόλλωνας: Δημητρίου, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Σακέτι, Μάρκοβιτς (Χάμπος 55′), Πίττας, Γιαννιώτας (86` Φιλιώτης), Ματέι (86` Ντένιτς), Μπένσοπ (63`Ντιγκινί)
Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Φιλιώτης, Χαραλάμπους, Ντένιτς, Ψύχας, Ντιγκινί, Νταμπό, Γκακπέ

*4 αλλαγές σε σχέση με το ντέρμπι με την AEΛ: Πέδρο, Ρομπέρζ, Σακέτι,Ματέι αντί Ντένιτς, Ντιγκινί, Φιλιώτη, Σάλαϊ

*Ο Ρομπέρζ είχε τραυματιστεί και τελευταίος του αγώνας ήταν το ντέρμπι κόντρα στον AΠΟΕΛ στις 30 Οκτωβρίου.

*3 αλλαγές σε σχέση με το ματς με την Aνόρθωση: Μαϊσουράτζε, Κυριάκου, Μπαλοτέλι αντί Ντένινγκ, Θεοδώρου, Μπαρμπόσα

*1ο γκολ για τον Γιάννη Γιαννιώτα την φετινή σεζόν. Την περσινή σεζόν σημείωσε ακόμα 3 στο πρωτάθλημα ενώ σκόραρε και στην Ευρώπη 2 γκολ.

*Για 10ο σερί ματς ο Aπόλλωνας σκοράρει.

*3o φετινό γκολ για τον Πίττα και 16ο στην καριέρα του σε αγώνες πρωταθλήματος. Τα 9 τα σημείωσε με την φανέλα της EΝΠ. Στο κύπελλο σημείωσε 4 γκολ, τα 3 ως Βυσσινί ενώ με τον Aπόλλωνα σκόραρε και στην Ευρώπη 2 γκολ.