Πάφος-Δόξα 2-0: Πέμπτη νίκη, πεντάδα και περιμένει… (PICS&VIDS)

Η Πάφος νίκησε 2-0 την Δόξα στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής και ανέβηκε στην πέμπτη θέση του πρωταθλήματος με 18 βαθμούς και… περιμένει τους αγώνες της Δευτέρας (30/11).

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με εκτέλεση πέναλτι του Βαλακάρι στο 61′ σε μια φάση που ο Εγγλέζου… απέκρουσε με το χέρι ενώ ήταν μέσα από την γραμμή, με τον Ράκελς στο 86′ να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

Με 9 ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσαν το ματς οι γηπεδούχοι λόγω των αποβολών Εγγλέζου και Λουίς Κάρλος.

Re-Play:

3′ Κόρνερ για την Δόξα μετά από προσπάθεια του Ολιβέιρα. Περνά ανεκμετάλλευτο

8’Σουτ από τον Αουρέλιο, ο Παρασκευά σώζει την Δόξα! Ο Τόρες δεν μπόρεσε στην επαναφορά να σκοράρει με τον τερματοφύλακα της Δόξας να… γραπώνει την μπάλα.

9′ Πλασέ εντός περιοχής από τον Κούζικ, διώχνει σε κόρνερ με τα πόδια ο Παρασκευά!

11′ Κίτρινη στον Τραϊτσέφσκι

15′ Κίτρινη στον Βαλακάρι

21′ Συρτό σουτ από τον Οικονομίδη, άουτ

26′ Εκτέλεση φάουλ από τον Πάντσεον, κεφαλιά από τον Κβίντα στον Βαρέλα που αστοχεί!

4 τελικές προσπάθειες από την Πάφο. 0-0.

28′ Φάουλ από τον Λουίς Κάρλος στον Τόρες ο οποίος στη συνέχεια του κλώτσησε!

29′ Κίτρινη κάρτα σε Λουίς Κάρλος και Τόρες

32′ Κίτρινη κάρτα στον Αουρέλιο

45′ Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β’ μέρους

46′ Ράκελς αντί Μπεριγκό

54΄Σέντρα από τον Βαρέλα, η μπάλα χτυπά στο κεφάλι του Τραϊτσέφσκι ο οποίος έπεσε στο έδαφος. Το ιατρικό επιτελείο της Δόξας στο γήπεδο.

Συνεχίζει κανονικά ο παίκτης της Δόξας

57′ Κόρνερ για την Πάφο περνάει ανεκμετάλλευτο

59′ Νέο κόρνερ για την Πάφο

60′ Πέναλτι για την Πάφο

Ο Βαλακάρι έκανε την κεφαλιά και ο Εγγλέζου έδιωξε με το χέρι

Αποβάλλεται ο Εγγλέζου

Αν η μπάλα πέρασε τη γραμμή θα έπρεπε να μετρήσει γκολ

61′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Βαλακάρι άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι

62′ Μέρφι αντί Τόρες

64′ Στη φάση του… πέναλτι η μπάλα περνά την γραμμή πριν το χέρι του Εγγλέζου

64΄Δεύτερη κίτρινη στον Κάρλος και αποβολή

74′ Αμπουμπακάρ αντί Κίκας

76′ Ντα Κόστα αντί Μπόλιεβιτς

4΄Σουτ από τον Κούζικ εντός περιοχής, έξω η μπάλα.

86΄ΓΚΟΛ 2-0! Σουτ από τον Ράκελς εντός περιοχής από τον φορ των γηπεδούχων που… κλειδώνει την νίκη

90′ Tέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

Τέλος αγώνα

Πάφος:Ρούτκο, Σάιθ, Βαρέλα, Κβίντα, Μπεριγκό (45΄Ράκελς) Τόρες (62΄Μέρφι)  Κούζικ (89΄Φυλακτού) Φουρ, Αουρέλιο (89΄Λελιούκιν) Βαλακάρι (89΄Ανγκούλο) Πάντσεον.

Στον πάγκο: Πέτρου, Αντωνίου, Χάτσινσον, Μέρφι, Φυλακτού, Αραγιούρι, Λελιούκιν, Ανγκούλο, Ράκελς.

Δόξα: Παρασκευά, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς (77΄Ντα Κόστα) Μουκτάρης, Ολιβέιρα, Οικονομίδης, Λούις Κάρλος, Χριστοφή, Τραϊτσέφσκι, Φιρμίνο (87΄Κωμοδίκης) Κίκας (74΄Καραμόκο)

Στον πάγκο: Κωνσταντίνου, Ντα Κόστα, Κωμοδίκης, Σαντίκ, Άδωνη, Καραμόκο.

Κίτρινες: Βαλακάρι, Τόρες, Αουρέλιο/Τραϊτσέφσκι, Κάρλος (2)

Κόκκινες: -/Εγγλέζου, Κάρλος

*3 αλλαγές σε σχέση με το ματς με την ENΠ: Βαρέλα, Τόρες,  Φουρ αντί Χάτσινσον, Βαλεριάνου, Ράκελς
*5 αλλαγές σε σχέση με το ματς με τον AΠΟΕΛ: Παρασκευά, Μπόλιεβιτς,Χριστοφή, Φιρμίνο, Κίκας αντί Σισκόφσκι, Πάντιτς,  Σαντίκ, Αμπουμπακάρ, Μέσκα

16:00 ΠΑΦΟΣ FC – ΔΟΞΑ Κατωκοπιάς
Στάδιο: ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ
Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Μαρίνου Μιχάλης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος
4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
Παρατηρητής: Καραϊσκάκης Μιχάλης