ΑΠΟΕΛ-Δόξα 2-0: Άσπρη μέρα με τα… μαύρα (PICS&VIDS)

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

Νίκη μετά τις 20 Σεπτεμβρίου για τον ΑΠΟΕΛ που επικράτησε με 2-0 επί της Δόξας στο πλαίσιο του εξ αναβολής αγώνα της 4ης αγωνιστικής.

Τα πρώτα 45 λεπτά κύλησαν για τον ΑΠΟΕΛ όπως και η υπόλοιπη σεζόν, καθώς οι παίκτες του Μακάρθι προσπάθησαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες για να σκοράρουν, χωρίς όμως να υπάρχει καμία έμπνευση στο τελικό τρίτο του γηπέδου, χωρίς να έχουν προσανατολισμό και χωρίς να έχουν τον τρόπο να διασπάσουν μία κλειστή και οργανωμένη άμυνα όπως αυτή της Δόξας.

Είναι δύσκολο να πει κανείς τι φταίει συγκεκριμένα για την κακή σεζόν του ΑΠΟΕΛ μέχρι τώρα, αλλά τα προβλήματα ήταν πολλά και εμφανή ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Ο Σιέλης και ο Τζεράλντες δεν είναι φουλ-μπακ για να βοηθήσουν στην ανάπτυξη του παιχνιδιού από τα άκρα, ο Κλωναρίδης αγωνιζόμενος σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Νουχίου είχε κάποιες καλές στιγμές και όρεξη, αλλά από την στιγμή που ο υψηλόσωμος φορ του ΑΠΟΕΛ δεν ήταν μέσα στις φάσεις για να πάρει κάποια κεφαλιά και να ανοίξει χώρους, μοιραία έπεσε η απόδοση του πρώην παίκτη της ΑΕΚ και του Παναθηναϊκού, ο οποίος έχει ταχύτητα με την μπάλα στα πόδια αλλά δεν έχει ουσία στην τελική προσπάθεια.

Στα άκρα, ο Εντογκαλά και ο Ατζίλι πήραν ενέργειες πάνω τους, αλλά είχαν να αντιμετωπίσουν δύο και τρεις αμυντικούς κάθε φορά και δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια μεγάλη φάση, εκτός από το 39ο λεπτό, όταν ο Κλωναρίδης είδε με κάθετη πάσα τον Εντογκαλά, εκείνος πλάσαρε αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Φαίνεται ότι τα παπούτσια που άλλαξε στα μισά του πρώτου ημιχρόνου δεν τον βοήθησαν ιδιαίτερα.

Από την πλευρά της Δόξας, ενώ είχε κάποιες ευκαιρίες για να βγει στις αντεπιθέσεις, ο Μπεράτ Σαντίκ έπαιζε με πρόβλημα από το 20ο λεπτό και μετά, ο Λουίς Κάρλος και ο Αμπουμπακάρ έτρεξαν πολύ αλλά χωρίς αποτέλεσμα, αλλά τουλάχιστον η ομάδα του Κώστα Σακκά δεν κινδύνεψε ουσιαστικά.

Από το πρώτο ημίχρονο δεν μπορούσαν να βγουν πολλά συμπεράσματα, με εξαίρεση την απορία όλων για τον Ζαχίντ. Πως γίνεται αυτός ο παίκτης να ήταν από τους καλύτερους του ΑΠΟΕΛ σε παρουσίες στους ομίλους του Champions League, να έγινε πέρυσι απαραίτητος για τον Παναθηναϊκό σε δύσκολες συνθήκες και φέτος να μην μπορεί να κρατήσει τη μπάλα και να βγάλει μία καθοριστική πάσα, είναι απορίας άξιον…

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εμφανώς καλύτερος ο ΑΠΟΕΛ και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Μερκή στο 57ο λεπτό από στημένη φάση, ένα γκολ που έδωσε ψυχολογία και όρεξη στους παίκτες του Μακάρθι, ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο φώναζε πολύ λιγότερο από ότι στο πρώτο.

Οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν πιο δυνατά, πίεσαν ακόμη περισσότερο από ότι στο πρώτο ημίχρονο και παρόλο που δεν είχαν φάσεις πριν το 1-0, μετά το πρώτο γκολ έγιναν ακόμη πιο επιθετικοί. Στο 64ο λεπτό σε έναν συνδυασμό Ζαχίντ και Εντογκαλά, ο πρώτος μπήκε στην περιοχή, προσπάθησε να πάρει τη μπάλα, οι αμυντικοί της Δόξας προσπάθησαν άτσαλα να διώξουν και ο ρέφερι Χριστοφή έδειξε το σημείο του πέναλτι σε μία ίσως τραβηγμένη απόφαση.

Ο Ζαχίντ σημάδεψε εύστοχα και «έσβησε» το κακό πρώτο ημίχρονο, καθώς με το 2-0 πλέον ο ΑΠΟΕΛ είχε απόσταση ασφαλείας από τη Δόξα και οι γαλαζοκίτρινοι πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα με τους τρεις βαθμούς της νίκης.
Re-Play:

6′ Σουτ του Εγγλέζου από πλάγια αριστερά, άουτ

13′ Σέντρα του Κλωναρίδη από δεξιά, Νούχιου και Ατζίλι δεν πρόλαβαν να σπρώξουν τη μπάλα στα δίκτυα…

16′ Κατά μέτωπο επίθεση του Κλωναρίδη και κάθετη προς τον Ντονγκαλά, ο Εγγλέζου διώχνει σε κόρνερ με τάκλιν

19′ Mμακρινό σουτ του Γένσεν, άουτ

Πρόβλημα με τον Σαντίκ που δεν μπορεί να συνεχίζει

30′  62%-38% η κατοχή για τον AΠΟΕΛ

37′ Κίκας αντί Σαντίκ

39′ Ο Ντινγκαλά  πλασάρει άουτ! Καλή ευκαιρία για τον AΠΟΕΛ.

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β’ μέρους

56′ ΓΚΟΛ 1-0! Εκτέλεση φάουλ από τον Ζαχίντ, ο Μερκής ανοίγει το σκορ με κεφαλιά
Πρώτο γκολ για τον Μερκή και 7ο για τον AΠΟΕΛ στην φετινή σεζόν

64′ Πέναλτι σε απρόσεκτο παίξιμο του Μουχτάρη σε μαρκάρισμα στον Ζαχίντ ο οποίος μπήκε στην περιοχή της Δόξας.

65′ ΓΚΟΛ 2-0! Ο Ζαχίντ σκοράρει για το 2-0. Εύστοχος από τα έντεκα βήματα ο Ζαχίντ, διπλασίασε τα γκολ του ΑΠΟΕΛ.

Τρίτο γκολ για τον Ζαχίντ στο φετινό πρωτάθλημα

Τέλος αγώνα

AΠΟΕΛ: Σίλβα, Ζόρζε, Νούχιου, Ζαχίντ, Κλωναρίδης, Ατζίλι, Κλωναρίδης, Ζεράλδες, Μερκής, Σιέλης, Ντονγκαλά.

Στον πάγκο: Ουζόχο, Αποστολάκης, Σάντος, Ντίαζ, Εφραίμ, Λουντέμο, Σαχάρ, Γαβριήλ και Κούτσακος.

Δόξα: Σισκόφσκι, Πάντιτς, Εγγλέζου, Μουκτάρης, Ολιβέιρα, Σαντίκ (37′ Κίκας), Οικονομίδης, Κάρλος, Τραιτσέφσκι, Αμπουμπακάρ, Μέσκα

Στον πάγκο: Παρασκευά, Μπόλιεβιτς, Γκίλσον, Κωμοδίκης, Χριστοφή, Ασαμόα, Άδωνη, Φιρμίνο, Κίκας.

Εκτός αποστολής Ανουάρ, Γουίλερ και Ενσούε.

Έξι αλλαγές συγκριτικά με το ματς με τον Oλυμπιακό: Νούχιου, Κλωναρίδης, Κλωναρίδης, Ζεράλδες, Σιέλης, Ντονγκαλά αντί Σαχάρ, Ανουάρ, Ενσούε, Γαβριήλ, Γένσεν, Γουίλερ.

17:00 ΑΠΟΕΛ – Δόξα