Νέα Σαλαμίνα-Ομόνοια 2-1: Την… ξέρανε ο Βάγκνερ! (PICS&VIDEO)

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

Η Νέα Σαλαμίνα νίκησε 2-1 την Ομόνοια στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής και ανέβηκε στους 8 βαθμούς. Τέταρτο σερί ματς χωρίς νίκη για τους Πράσινους.

Η ομάδα της Αμμοχώστου επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από την τρίτη αγωνιστική, παραμένει στους 16 βαθμούς η Oμόνοια.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ντανίλο στο 9′, με την Oμόνοια στη συνέχεια να εξαργυρώνει την παρουσία της με το γκολ του Παπουλή στο 44′.

Στο δεύτερο μέρος οι Πράσινοι είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες, όμως στην… φλυαρία της ομάδας του Μπεργκ απάντησε ο Βάγκνερ που έκανε το 2-1 στο 81′ σκοράροντας μετά από αντεπίθεση και σέντρα του Οσέι.

Re-Play:

Οι ποδοσφαιριστές στο πρώτο λεπτό θα είναι ουσιαστικά αδρανείς ως ένδειξη στήριξης ομάδων και ποδοσφαιριστών των μικρών κατηγοριών.

3′ Κόρνερ για την Ομόνοια

4′ Ο Γκόμεθ εκτέλεσε το κόρνερ ο Ντανίλο απομάκρυνε

4′ Νέο κόρνερ για την Ομόνοια

4′ Ο Βίτορ Γκόμες στο πρώτο δοκάρι έστειλε την μπάλα άουτ

9′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Σιαθάς μπήκε στην περιοχή από δεξιά, γύρισε στον Σιρίνο ο οποίος με πλασέ άνοιξε το σκορ!

10’Γύρισμα με τον Λέζιακς από αριστερά, ο Τιάγκο στην περιοχή δεν κάνει καλή επιλογή με τον Βεσελόφσκι να μαζεύει

11′ Φάουλ για την Νέα Σαλαμίνα από δεξιά κοντά στο κόρνερ. Περνάει ανεκμετάλλευτο…

13′ Κόρνερ για την Ομόνοια μετά από προσπάθεια του Ασάντε. Απομακρύνουν οι γηπεδούχοι.

16′ Αποτελεσματική άμυνα από τον Λανγκ που σταμάτησε τον Οσέι

21′ Πρόβλημα με τον Γκόμεθ ο οποίος βγήκε εκτός αγωνιστικού χώρου

Ο Γκόμεθ επιστρέφει στο παιχνίδι

23′ Μεγάλη ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα! Ο Σεργίου μπήκε στην περιοχή και γύρισε με τον Οσέι να σουτάρει και τους αμυντικούς της Ομόνοιας να σώζουν προ της γραμμής τέρματος!

25′ Ο Ντούρις στην περιοχή έκανε το πλασέ, μετά από συνεργασία των Παπουλή και Τιάγκο, εξουδετερώνει ο Βεσελόφσκι!

28′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Τιάγκο μετά από γύρισμα του Ασάντε, πλασάρει άουτ!

31′ Ωραία συνεργασία από τους ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας με τον Ντούρις να κάνει το σουτ, κόρνερ

32′ Επιθετικό φάουλ και η μπάλα στους γηπεδούχους

35′ Σουτ από τον Γκόμες, άουτ!

37′ Κόρνερ για την Ομόνοια

37′ Άστοχο συρτό σουτ από τον Ασάντε, άουτ

40′ Σουτ από τον Λέζιακς, άουτ

43′ Κόρνερ για την Ομόνοια μετά από σέντρα του Ασάντε, και παρέμβαση του Νικολάου

44′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Παπουλής ψύχραιμα στην περιοχή με πλασέ ισοφαρίζει. Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Παπουλή.

Yποδεικνύεται λανθασμένα οφσάιντ ο Παπουλής. Η μπάλα στον Βεσελόφσκι

45′ Ο Ασάντε στέλνει την μπάλα στα δίκτυα όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Oριακή φάση.

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β’ μέρους

46′ Λεμέσιος αντί Σιαθά

48′ Γέμισμα του Λέζιακς, διώχνει με το κεφάλι ο Ντανίλο

52′ Σουτ από τον Λέζιακς, κόρνερ για την Ομόνοια. Η μπάλα στην κατοχή των γηπεδούχων μετά την εκτέλεση κόρνερ.

57′ Σέντρα από τον Ασάντε, κόρνερ για την Ομόνοια

57’Κίτρινη στον Χριστοφόρου ο οποίος χάνει ένα εκ των δύο επόμενων αγώνων

58′ Ανδρέου αντί Σανκό,  Μπρένο αντί Νικολάου

63′ Σουτ με τον Τιάγκο από διαγώνια θέση στην περιοχή, ο Βεσελόφσκι διώχνει σε κόρνερ. Επιθετικό φάουλ από τον Ντούρις.

65′ Ο Παπουλής τροφοδοτεί τον Ντούρις στην περιοχή, ο Τσμοβς σταματά τον επιθετικό της Ομόνοιας

65′ O Tσμοβς δεν μπορεί να συνεχίσει μετά την σύγκρουση

68′ Ο Αντιόλο αντί Τσμοβς και ο Ανδρέου θα αγωνιστεί στο κέντρο της άμυνας

68′ Κίτρινη στον Ασάντε

74′ Φάουλ σε καλό σημείο για την Ομόνοια.

75′ Ο Γκόμεθ εκτελεί, ο Βεσελόφσκι διώχνει σε κόρνερ

76′ Σουτ από τον Λούφτνερ, κόρνερ για την Ομόνοια

Χωρίς αντίκρισμα το 11ο κόρνερ των Πρασίνων

76′ Τζιωνής αντί Τιάγκο, Μποτεάκ αντί Ασάντε

79′ Κίτρινη στον Οσέι

81′ ΓΚΟΛ 2-1! Στην αντεπίθεση η Νέα Σαλαμίνα παίρνει ξανά προβάδισμα. Ο Οσέι έκανε την σέντρα από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι ο Βάγκνερ σκοράρει με σουτ!

82′ Σουτ από τον Μποτεάκ στον Αντιόλο

83′ Κακουλλής αντί Παπουλή

83′ Κούσουλος αντί Γκόμες

86′ Άστοχο πλασέ από τον Κούσουλο, άουτ

86′ Κίτρινη στον Λεμέσιο

88′ Ο Κακουλλής στην περιοχή, γυρίζει και σουτάρει, εξουδετερώνει ο Βεσελόφσκι

88′ Ο Γκόμεθ κάνει την σέντρα στην περιοχή, ο Κακουλής με τακουνάκι, διώχνει ο Βεσελόφσκι

89′ Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

90′ Δεύτερη τελική προσπάθεια για τους γηπεδούχους στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ντανίλο σουτάρει άουτ

90’+2′ Μεγάλη ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα! Ο Οσέι κάνει την σέντρα, ο Βάγκνερ από κοντά αστοχεί!

90’+3′ Παύλου αντί Λεμέσιου

90’+4′ Κίτρινη στον Ντανίλο για φάουλ στον Σέχου. Χάνει AΠΟΕΛ ή Καρμιώτισσα ο Ντανίλο

90’+5′ Εκτέλεση φάουλ από τον Γκόμεθ, κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι από τον Ντούρις!

90’+5′ Κίτρινη στον Λέζιακς

Τέλος αγώνα

Nέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Νικολάου(Λοράν 58′), Σεργίου, Χριστοφόρου, Τσμοβς (Αντιόλο 68′), Σιαθάς (Λεμέσιος 46’/Παύλου 90’+3′), Σανκό (Αντρέου 58′), Κονφέ, Οσέι, Ντανίλο, Βάγκνερ
Στον πάγκο: Κίσσας,, Πική, Τσίκο.

Oμόνοια: Φαμπιάνο, Σέχου, Λούφτνερ, Βίτορ (Κούσουλος 83′), Παπουλής (Κακουλλής 83′), Γκόμεθ, Λέζιακς, Ντούρις, Λανγκ, Τιάγκο (Τζιωνής 76), Ασάντε (Μποτεάκ 76′)
Στον πάγκο: Κυριακίδης, Κίκο, Μαυρίας, Χούμποτσαν, Λοΐζου

*Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής με τον Κρεάν στην προθέρμανση. Σιαθάς αντί Κρεάν

*Εκτός αποστολής ο Σενέ.
*3 αλλαγές από τον Μπεργκ: Βίτορ, Τιάγκο, Ασάντε αντί Μποτεάκ, Τζιωνή, Κούσουλου
*3 αλλαγές από τον Δαμιανού: Σιαθάς, Σανκό, Βάγκνερ αντί Ανδρέου, Βαρέλα, Βινίσιους

Κυριακή, 22.11.2020 / 16:00