Στα προημιτελικά δια ποδός Χριστοφή

Την πρόκριση στην προημιτελική φάση του κυπέλλου εξασφάλισε η Ανόρθωση που κέρδισε στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» την Πάφο με 1-0. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Δημήτρης Χριστοφή στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

RE-PLAY

2′ Πρώτη καλή επιθετική προσπάθεια για την Ανόρθωση, ο Μίχα με σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα άουτ.

Οκτώ λεπτά στο παιχνίδι, αμφίρροπο παιχνίδι με διάθεση οι δύο ομάδες δίχως όμως τελικές προσπάθειες.

11′ Εκτέλεση κόρνερ από τον Χούσμπαουερ, κεφαλιά του Βργκοτς η μπάλα άουτ.

14′ Σουτ από τον Μπεριγκό, η μπάλα θα κτυπήσει σε αμυνόμενους και θα απομακρυνθεί.

19′ Καλή στιγμή για την Πάφο. Ο Ράκελς εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Βργκοτς και με σουτ έστειλε την μπάλα να καταλήξει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

21′ Ο Χριστοφή επιχείρησε το διαγώνιο σουτ, ο Ρούντκο απέκρουσε ασταθώς και ο Αραγιούρι απομάκρυνε προ του Μανιά σε κόρνερ.

Στο 25′ το παιχνίδι, υπό έντονη βροχόπτωση το παιχνίδι.

30′ Ο Βαλακάρι επιχείρησε το σουτ, ο Βργκοτς απέκρουσε σε κόρνερ.

32′ Πολύ καλή στιγμή για την Πάφο. Ο Αραγιούρι πήρε την καρφωτή κεφαλιά εντός μικρής περιοχής πλάγια, με τον Λόρια να απογειώνεται και να αποκρούει σε κόρνερ.

34′ Σουτ του Νταουσβίλι, η μπάλα άουτ.

38′ Καλή ευκαιρία για την Πάφο. Το σουτ του Βα από το ύψος της μεγάλης περιοχής θα καταλήξει άουτ.

44′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Οκριασβίλι, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

45′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Νταουσβίλι έβγαλε συστημένη διαγώνια μπαλιά στον Χριστοφή, που με άψογο κοντρόλ μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Ρούντκο.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

53′ Καλή προϋπόθεση για την Ανόρθωση, όμως ο Αραγιούρι θα προβλέψει την πάσα του Χριστοφη και θα την ανακόψει πριν ο Μανιάς βρεθεί τετ-α-τετ με τον Ρούντκο.

61′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Κωστάκης Αρτυματάς στη θέση του Νοτρ Μίχα.

Στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, δίχως ρυθμό το παιχνίδι.

67′ Ψηλοκρεμαστό σουτ του Οκριασβίλι, αποκρούει ο Ρούντκο σε κόρνερ.

68′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Ελουντού στη θέση του Χριστοφή.

69′ Στην αντεπίθεση η Πάφος, όμως τελευταία στιγμή ο Νταουσβίλι θα ανακόψει τον Βα.

72′ Σουτ του Βα, απελπιστικά άουτ.

72′ Αλλαγή για την Πάφο. Εκτός ο Ράκελς μέσα ο Ακάλε

75′ Σουτ του Βά, αποκρούεται σε κόρνερ.

76′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Στη θέση του Μανιά πέρασε ο Κβιλιτάια.

78′ Καλή στιγμή για την Πάφο. Ο Βαλακάρι ανάμεσα σε Σίλτενφελντ και Βργκοτς πήρε την κεφαλιά με τον Λόρια να αποκρούει.

83′ Αλλαγή για την Πάφο. Ο Βαλεριανός στη θέση του Χατσινσον.

84′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Οκριασβίλι, απέκρουσε με τις γροθιές ο Ρούντκο

85′ Τρίτη αλλαγή για την Πάφο. Εκτός ο Βα, μέσα ο Ντανιλα.

Στο 89′ το παιχνίδι.

Τρία λεπτά ο πρόσθετος χρόνος.

90+3′ Καλή προϋπόθεση για την Πάφο,  όμως ο Νταουσβίλι απομάκρυνε την μπάλα.

Τέλος αγώνα. Πρόκριση για την Ανόρθωση.

Aνόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Νταουσβίλι, Οκριασβίλι, Μανιάς, Μίχα, Βργκοτς, Χουσμπάουερ, Χριστοφή, Σελίν

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Αρτυματάς Π, Αρτυματάς Κ, Κορέια, Πηλέας, Αμπαρτζουμιάν, Καλτσάς, Κβιλιτάια, Ελουντού

Πάφος: Ρούντκο, Σαϊθ, Χάτσινσον, Βα, Μπεριγκό, Φουρ, Αουρέλιο, Αραγιούρι, Βαλακάρι, Πάντσεον, Ράκελς
Στον πάγκο Πέτρου, Μάνιον, Αντωνίου, Ακάλε, Ιάνοβ, Βαλεριάνος, Φυλακτού

Σκόρερ: 45′ Χριστοφή / –

Κίτρινες: 52′ Νταουσβίλι / –

Οι αγώνες κυπέλλου και σε αυτή την φάση είναι μονοί.

Τετάρτη, 04.11.2020 / 17:00

ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΠΑΦΟΣ FC
Στάδιο: ΑΝΤ. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος
4ος Διαιτητής: Κωσταντίνος Φωτίου (αντικατέστησε τον Κωνσταντίνο Φελλά λόγω ασθένειας)
Παρατηρητής Διαιτησίας: Αργυρού Μιχάλης