Η Ομόνοια Αραδίππου επικράτησε με 1-2 απέναντι στον ΑΣΙΛ στο Δασάκι για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Φασουλιώτη στο πρώτο μέρος αλλά οι φιλοξενούμενοι «μεταμορφώθηκαν» στο Β’ μέρος και γύρισαν το παιχνίδι με 2 κεφαλιές του Βιλμάρ και του Ποντικού. Ο ΑΣΙΛ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Νικολάου στο 78’.
Η ομάδα της Ομόνοιας Αραδίππου πάει στους 7 βαθμούς και ανεβαίνει προσωρινά στην 5η θέση ενώ ο ΑΣΙΛ παραμένει στους 5 βαθμούς.

Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
1′ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
4′ Πρώτη τελική για την Ομόνοια Αρ., με την κεφαλιά του Χαβέλκα να περνάει άουτ.
10′ Δοκάρι για τον ΑΣΙΛ. Ο Κωμοδίκης από κοντά έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
13′ 1-0 ο ΑΣΙΛ! Ο Φασουλιώτης από πλάγια θέση εντός περιοχής με δυνατό πλασέ ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους.

22′ Κίτρινη στον Καλλή για φάουλ στον Αριστοτέλους.
28′ Κίτρινη για τον Αριστοτέλους μετά από σκληρό φάουλ. Πρώτη για τον ΑΣΙΛ στον αγώνα.
32′ Κίτρινη στον Αναστασίου μετά από φάουλ στον Παουλίνο.
43′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΣΙΛ. Ο Τσιάμης σωτήρια πάνω στην γραμμή απομάκρυνε το σουτ του Αριστοτέλους.
45+3 Οι φιλοξενούμενοι διεκδικούν πέναλτι σε ανατροπή στον Κύπρου από αμυντικό των γηπεδούχων αλλά ο διαιτητής έδωσε κόρνερ. Η επαναληπτική προβολή έδειξε τον αμυντικό να παίζει μπάλα αλλά ταυτόχρονα παίρνει και το πόδι του επιθετικού των φιλοξενούμενων.
ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
46′ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
49′
Σουτ του Καλλή, αδύναμο και μαζεύει εύκολα ο Χοράτσκα.
55′ Μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος η φιλοξενούμενη ομάδα και προσπαθεί για την ισοφάριση.
56′ Κίτρινη στον Νικολάου για φάουλ πάνω στον Καλλή.
57′ Ωραίο γύρισμα του Κύπρου αλλά ο Κυπριανού σωτήρια έδιωξε σε κόρνερ για την Ομόνοια Αραδίππου.
58′ 1-1 ισοφάριση για την Ομόνοια Αρ.! Ο Βιλμάρ με κεφαλιά μετά από κόρνερ σκοράρει και ισοφαρίζει.

61′ Καλό σουτ του Κύπρου η μπάλα πέρασε μόλις έξω.
63′ Αλλαγή για τον ΑΣΙΛ. Έξω ο Κωμοδίκης μέσα ο Ολιβέιρα.
70′ Σουτ του Ποντικού εντός περιοχής η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.
72′ Ο Καλλής από κοντά έβαλε το πόδι αλλά αστόχησε μετά από μπαλιά του Κύπρου.
73′ Κίτρινη στον προπονητή της Ομόνοιας Αραδίππου τον κ. Μαρτίνς.
74′ Μεγάλη επέμβαση από τον Χοράτσκα στο πλασέ του Κύπρου εντός περιοχής.
76′ Διπλή αλλαγή για τον ΑΣΙΛ. Έξω ο Χαριδήμου και ο Φασουλιώτης, μέσα ο Ορθοδόξου και ο Ευριπίδου.
77′ Έξω ο Κύπρου μέσα ο Μεκκαουί για την Ομόνοια Αραδίππου.
78′ Κόκκινη κάρτα για τον Νίκολάου, με 10 ο ΑΣΙΛ. Ο αμυντικός των γηπεδούχων έκανε φάουλ στον Μεκκαουί και πήρε την δεύτερη κίτρινη και πέρασε έξω.
80′ Διπλή αλλαγή για τον ΑΣΙΛ. Έξω ο Ντεβέσα μέσα ο Λιασίδης, έξω ο Κυπριανού μέσα ο Γκοροπέβσεκ.
82′ 1-2 Το γυρίζει η Ομόνοια Αραδίππου! Ο Ποντικός μετά από γύρισμα του Ζερόμ με το κεφάλι σκόραρε με καρφωτή κεφαλιά.
84′ Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Έξω ο Αναστασίου μέσα ο Κουμπαρής.
90′ 5 λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
90+4 Αλλαγή έξω ο Βιλμάρ μέσα ο Καραγιώργης.