Άρης-Εθνικός 1-4: Πρόκριση με τεσσάρα – Balla.com.cy

Άρης-Εθνικός 1-4: Πρόκριση με τεσσάρα

Ο Εθνικός Άχνας  νίκησε 4-1 τον Άρη στο Τσίρειο και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου όπου θα αναμετρηθεί με την Αλκή στο «Αμμόχωστος» στις 16 Δεκεμβρίου 2020.

Το σκορ άνοιξε στο 39′ ο Εθνικός με κεφάλια του Ζαγκμπά αποτέλεσμα που κράτησε μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Ο Άρης ισοφάρισε με τον Παχίπη στο 53’, όμως, ο Εθνικός με γκολ των Κ. Ηλία (60’), Μ. Ηλία (64΄) και Κονέ (91’) πήρε την νίκη και την πρόκριση με σκορ 4-1.

Re-Play:

5′ Χωρίς φάση στο πρώτο πεντάλεπτο

15′ Ισορροπημένο παιχνίδι χωρίς σκορ…

24′ Ο Μόργκαν απέναντι από τον Στρατηλάτη έκανε το σουτ, με τον Ελλαδίτη να διώχνει σε κόρνερ.

26′ Άστοχο το πλασε του Αντρέα Σταύρου, για τον Άρη.

34′ Αλλαγή για Εθνικό Αχνα, Κυπριανού αντί Γκόρουπετς.
35′ Αλλαγή για Άρη, Κυριακου αντί Μοδέστου.

36′ Κεφάλια του Γκονζάλες απόκρουση Σοφρωνίου σε κορνερ.

39′ ΓΚΟΛ για τον Εθνικό με κεφάλια του Ζάκπα, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

45′ Λήξη ημιχρόνου.

Β’ ημίχρονο

46′ Έναρξη αγώνα.

46′ Αλλαγή για τον Εθνικό.  Κων. Ηλία αντί Παπαγεωργίου.

46′  Σέντρα του Χαραλάμπους κεφαλιά από Ζάκπα, απόκρουση του Σοφρωνίου.

50′Aναγκαστική αλλαγή για τον Εθνικό. Κονέ αντί του Ντόλεζαλ.
53′ ΓΚΟΛ 1-1! Ισοφαρίζει σε 1-1 με Παχίπη ο Άρης μετά από μπαλιά Παστελλή.
54′ Κεφάλια του Κονε απόκρουση του Σοφρωνίου.
60′ ΓΚΟΛ για τον Εθνικό με πλασέ του Κωνσταντίνου Ηλία.
64′ ΓΚΟΛ για τον Εθνικό με σουτ του Μάριου Ηλία μέσα από την περιοχή.

66′ Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Ντελμιρο και Μόργκαν αντί των Λυσάνδρου και Μιτσή.

75′ Μεγάλη φάση για τον Εθνικό, ο Κονέ χάνει το τετ α τετ αφού μπλοκάρει την μπάλα ο Σοφρωνίου.

84′ Πλασέ από τον Κονέ, άστοχο.

91′ ΓΚΟΛ 1-4. Κεφαλιά του Κονέ και 4-1 για τον Εθνικό Άχνας.

93′ Λήξη αγώνα.

Άρης: Σωφρονίου, Παστελλής, Μοδέστου (Κυριάκου 35′), Σταύρου, Μόργκαν (Μιτσής 66′), Παχίπης, Χαραλάμπους, Ντελμίρο (Λυσάνδρου 66′), Νταμάχου, Μαμμίδης, Κκώστης.
Στον πάγκο: Στυλιανού, Ανδρέου Α., Ανδρέου Κ.,  Δημητρίου, Ανδρέου Σ., Ματθαίου.

Εθνικός ΆχναςΣτρατηλάτης, Μιγκελίτο, Ηλία Μ, Παπαγεωργίου (Ηλία Κ, 46′), Χαραλάμπους, Σάντος, Ντολεζάλ (Κονέ 50′), Πρόγιτς, Ντεϊβίσον, Ζάκπα, Γκόρουπετς (Κυπριανού 34′).
Στον πάγκο: Μπογκατίνοβ, Ιωάννου, Χουντόμπιακ, Κοστόφσκι,  Κουσιάππας, Μωυσέως.